Dominvrt.si

enoletnica

Zdravilna rastlina, ki je nepogrešljiva v ljudski medicini

Ognjič je enoletna rastlina, ki jo prepoznamo po njenih živahno oranžnih ali rumenih cvetovih. Ta rastlina je cenjena zaradi svojih številnih uporab v zdravilstvu, kozmetiki in kulinariki.

Semena, ki jim pripisujejo veliko zdravilno moč

Chia semena so v zadnjem času postala nadvse priljubljen dodatek v prehrani, saj naj bi imela široko paleto zdravstvenih koristi za naše telo. Semena rastline, ki je sorodnica mete, naj bi bila celo tako zdrava, da so si prislužila naziv superživila. Toda, ali ste se kdaj vprašali, kako rastejo ter od kje jih pridobivajo?

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji

Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni

Kamilica je edinstveno evropsko zelišče, ki jo odlikuje lep in zdravilen cvet. Uporablja se kot sestavina zeliščnih zdravil, pijač in izdelkov za nego kože. Poznamo dve vrsti navadne kamilice - nemško in rimsko. Obe vrsti pa se ponašata z dišečimi cvetovi, podobnimi marjetici, z belimi cvetnimi listi, ki obkrožajo rumeno sredino.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi

Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo

Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

Azijska začimba, ki jo pogosto zamenjamo z nam bolj poznano kumino

Kumin je azijska začimba, ki jo zaradi podobnega imena včasih zamenjamo za kumino. Najdemo ga tudi pod imenom orientalska ali rimska kumina (Cuminum cyminum L.) in je za razliko od nam nekoliko bolj domače kumine (Carum carvi) bolj znan na vzhodu. Nenadomestljiv pa je tudi v latinskoameriški, bližnjevzhodni, severnoafriški in indijski kuhinji. Semena, ki zrastejo na rastlini, pa niso uporabna samo v kuhinji, ampak imajo tudi visoko zdravilno vrednost.

Redke, a osupljive črne cvetlice

Črni cvetovi so v kraljestvu rastlin precej redki, a ravno zato toliko bolj osupljivi. Razlog za to, da črno barvo v naravi srečamo le malokrat, je njena nestabilnost in dejstvo, da je ne glede na to, katere naravne pigmente zmešamo, popolnoma črn odtenek preprosto nemogoče dobiti. Nenazadnje, ko govorimo o črnih rastlinah, niti nikoli niso popolnoma črne. Vseeno poglejmo, katere cvetlice so tiste, ki že na prvi pogled navdušujejo s svojo elegantno temno barvo.

To je najboljša poletna solata

Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča

Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg

Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Čopasta celozija: Rastlina, katere cvetovi spominjajo na možgane

Celozija je ime za toplo podnebno enoletno rastlino, ki je del družine ščirovk. Od približno 60 vrst te rastline na vrtovih najpogosteje najdemo čopasto celzijo in petelinovo rožo, ki je prav tako ena od sort prej omenjene rože.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt

Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Se sploh zavedate vseh zdravilnih učinkov koriandra?

Čeprav ni tako razširjen kot peteršilj ali bazilika, je koriander ravno tako vsestransko zelišče, ki se ponaša z dolgim seznamom zdravilnih učinkov, med drugim je odličen pri prebavnih težavah. Je tudi enostaven za vzgojo, zato le poiščite prostor zanj na vrtu ali balkonu.

Ste vedeli, da je bombaž sorodnik kakava in hibiskusa?

Bombaž je zaradi svoje široke uporabe v tekstilni industriji ena najbolj množično pridelanih poljskih kultur na svetu. Vlakna, ki jih pridobivajo iz cvetov te rastline je mogoče predelati v najrazličnejše tkanine, od čipk in tankega blaga za oblačila, do težkih jadralnih tkanin in tkanin za industrijske namene. Ker se bombaž prideluje na velikih plantažah, je relativno poceni, njegova prednost pa je tudi izjemna trpežnost in relativno dolga življenjska doba.

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč

Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

S čim zamenjati nagrobne cvetlice jeseni?

Ko se začnejo listi cvetlic jeseni odevati v nežne jesenske barve, je tudi na pokopališčih čas, da poletne nasade cvetlic na grobovih zamenjate z jesenskimi oziroma jesensko-zimskimi, ki bodo lahko kljubovale snegu in mrazu. Predstavljamo vam nekaj idej, kakšne kombinacije rož to jesen zasaditi na grobove vaših pokojnih.

Posadite ta tri zelišča. Ne bo vam žal!

Bazilika, lovor in koper, obogatijo jedi z edinstveno aromo in svojevrstnim okusom. Vsa tri zelišča so primerna za gojenje v posodah, če so le te dobro odcedne.

Ne boste verjeli, za kaj ga lahko uporabite

Riž je živilo, ki je pogrešljiv le v malokaterem domu. Skoraj vsi ga imamo doma, iz njega pa lahko naredimo številne okusne obroke. Riž kot takšen pa je uporaben še za marsikaj drugega.

Čeprav ni tako znan, je izjemno okusen in vsestransko uporaben

Čeprav ni ravno med najbolj poznanimi, je koromač izjemno okusen, zdravilen in vsestranski za uporabo. A ker se velikokrat pojavijo nejasnosti glede različic rastlin in poimenovanja le-teh, vam jih bomo v nadaljevanju razjasnili.

Najbolj dišeče rože za vaš vrt

Ni lepšega kot sprehod po vrtu med dišečimi rastlinami. Predstavljamo vam nekaj enoletnic ter trajnic, s katerimi boste ustvarili najbolj dišeč vrt.

Ste že slišali za babji prstanec?

Ognjiču so ime nadeli stari Rimljani, ko so opazili, da rastlina cveti na prvega dne v mesecu. Cvet ognjiča je predstavljal simbol sreče in veselja, Rimljani pa so ga pričeli gojiti na svojih vrtovih za njihovo veselje. Verjetno ga vsi poznamo, pa vendar, se zavemo koliko dobrobitnih lastnosti ima ta rastlina?

Ta zelišča morate imeti na svojem vrtu ali okenski polici!

Vrtičkarji se bodo strinjali, da ni občutka, ki bi bil bolj prijeten od ljubezni do lastnega vrta. Medtem ko se moramo za zelenjavo in preostale pridelke močno truditi, so zelišča vsestranski kompozit, ki jih lahko posadimo celo na okensko polico. Tako so primerna tudi za tiste, ki možnosti za vrt nimate. Če ne drugega, boste dobili odličen okrasni element, ki bo krasil vaše stanovanje.

Pomaga pri celjenju ran, vnetjih in razstruplja

Čeprav prepirov in opravljanja med letošnjimi kmetovalci na Kmetiji ne manjka, je vendarle treba nekaj časa posvetiti tudi delu. V ponedeljek jim je gospodarica Nada naložila novo tedensko nalogo, ki med drugim narekuje, da iz ognjiča naredijo mazilo.

Morali bi jo pogosteje gojiti

V 8. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka podrobneje predstavili vrtno lobodo, rastlino, ki jo bomo težko našli v trgovinah. Lahko pa jo posejemo na vrtu, bodisi za okras bodisi za uživanje. Najbolj priljubljena je pripravljena kot špinača.

Tako bo vaš vrt čudovit tudi po koncu poletja

Pogled na cvetlični vrt v poletnih mesecih je pravi balzam za oči, a kaj ko številne rastline z jesenjo izgubijo svoj čar. Da bi bil vaš vrt cvetoč vse do pozne jeseni in s tem polepšal okolico hiše tudi po koncu poletja, predlagamo, da zasadite nekaj trajnic. Tri vam predstavljamo v nadaljevanju ...

Preprosto preženite komarje

Topel poletni večer, vi pa udobno zleknjeni v ležalniku na domači terasi uživate ob branju knjige ali v družbi prijateljev. In ko že mislite, da vam nič ne more pokvariti večera, se od nekod pojavi komar. In potem še eden. Pa še eden ... Da bi poletne večere preživljali brez skrbi, si v nadaljevanju lahko preberete, kako uspešno pregnati te male nadležne krvosese.

Njegove učinke so poznali že Egipčani!

Vrtni ognjič je svoje ime dobil po svojih živahnih rumenih cvetovih, ki na vrt prinašajo sončnost in optimizem od zgodnjega poletja pa vse do sredine jeseni, za piko na i pa je še izjemno zdravilen.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854