etažni lastniki

Pozor, če živite v starejši stanovanjski hiši
Živite v starejši večstanovanjski zgradbi, ki je potrebna prenove? Potem lahko razmislite o prijavi na zanimiv razpis, kajti Eko sklad je objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Poglejte, kdo se lahko prijavi.

Večstanovanjske stavbe se mora razkuževati najmanj dvakrat dnevno
Včeraj je kot eden od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa začel veljati odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb. Večstanovanjske stavbe se mora razkuževati najmanj dvakrat dnevno.

Lastniki pričakujejo nov zakon o upravljanju etažnih nepremičnin
Stanovanjska zakonodaja je zaradi preohlapnih določb, pomanjkanja vsebin, neustrezno oziroma sploh neopredeljenih osnovnih pojmov, nedoločenih pristojnosti in odgovornosti etažnih lastnikov, upravnikov in stanovanjske inšpekcije potrebna celovite prenove, opozarjajo predstavniki etažnih lastnikov. Želijo nov zakon o upravljanju etažnih nepremičnin.

Kakšne spremembe se obetajo?
Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo javno predstavitev izhodišč za prenovo stanovanjske zakonodaje po posameznih področjih. Izzivi bodo med drugim pri prehodu z neprofitne na stroškovno najemnino ter ureditvi razmerij med upravniki in etažnimi lastniki v večstanovanjskih stavbah, je pokazala predstavitev.

Združenje etažnih lastnikov želi sodelovati pri spremembi zakonodaje
Združenje etažnih lastnikov Slovenije od ministrstva za okolje in prostor zahteva, da jih vključi v pripravo sprememb stanovanjske zakonodaje, ne da jih vabi le na predstavitve že izdelanih izhodišč. V zakonu želijo rešitve, ki bodo omogočile nadzor nad delom upravnikov, da bi bilo upravljanje večstanovanjskih stavb bolj pregledno in učinkovito.

Prenova v Kranju se je obrestovala
V enem izmed stanovanjskih blokov v Kranju so nedavno investirali v prenovo razsvetljave, in sicer so se odločili za uporabo sodobnega vira svetlobe - svetleče LED-diode. Ta ukrep je bil zelo dobrodošel, saj so meritve pokazale, da se je zmanjšala poraba električne energije za približno 2,5-krat, posledično pa tudi emisije CO2. In kar je najpomembnejše, stanovalci bodo tako na dolgi rok prihranili, zaradi izboljšane osvetljenosti prostorov pa bodo deležni tudi večje varnosti in boljšega počutja.

Nove položnice prinašajo pozitivne spremembe
Velika težava položnic so ne le visoki zneski na njih, temveč tudi nepreglednost, kar še posebej jezi stanovalce v blokih in uporabnike v poslovnih objektih, saj imajo veliko skupnih stroškov. Velik del odgovornosti nosijo upravniki stavb, na srečo pa se na tem področju že dogajajo pozitivne spremembe. Ena izmed rešitev so na primer preglednejše položnice.

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju
V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

Do subvencije bodo letos prvič upravičeni tudi lastniki stanovanj
Eko sklad bo v kratkem objavil javni poziv za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb, tj. stavb s tremi ali več stanovanji. Za energetsko sanacijo bo na voljo 10 milijonov evrov, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove teh stavb.

Živite v bloku? Pozor!
Med stanovalci večstanovanjskih stavb je vse pogosteje slišati pritožbe glede upravnikov. Glavni problem so predvsem nepravične delitve stroškov, sporna poraba rezervnega sklada, astronomske cene 'favoriziranih' izvajalcev ter prikrivanje raznoraznih podatkov. Imate tudi vi podobne težave? V tem primeru je najpametnejša odločitev zamenjava upravnika.

Kupujete nepremičnino? Pa vam je to že kdo povedal?
Tisoči prevaranih kupcev, mnoge tožbe, ki več let čakajo na sodni epilog, osebne tragedije. Vse te zgodbe nas opozarjajo na to, da pri nakupovanju nepremičnin previdnost ni nikoli odveč. Iz Okrajnega sodišča v ljubljani pravijo, da stranke pogosto poizvedujejo o zemljiškoknjižnih zadevah, ki so v postopku ter o višini sodne takse.