evropa

Zato Trump zahteva, da ljudje bojkotirajo papirnate slamice
Medtem ko se Evropa na vse pretege – bolj ali manj uspešno – bori proti uporabi plastike, Amerika, kot kaže, v Trumpovem mandatu temu ne bo sledila. Nedavno zapriseženi novi predsednik je namreč podpisal odlok, s katerim je ponovno dovoljena uporaba plastičnih slamic in plastičnega pribora.

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Kava – čarobni ali pogubni napoj?
Kava je v Evropo prišla iz Azije, natančneje iz arabskega sveta. Kavo naj bi za poživitev pil že Mohamed, kot zdravilo se jo omenja v arabskih medicinskih knjigah že v 10. stoletju. V 15. stoletju je v islamskem svetu kava postala splošno razširjena in priljubljena. Imenovali so jo vino islamskega sveta. V arabskem svetu so kaj kmalu ugotovili, da kava prinaša veliko dobička in so na vse načine preprečevali širjenje kave po svetu. To so počeli zelo prefinjeno. Nobeno zrno ni prečkalo meje, če ni bilo namočeno v vodi ali pa ožgano. Taka zrna namreč ne obrodijo.

To poletje spet (pre)visoke temperature
Visoke temperature, peklenska vročina in tropske noči, vse to je že več ali manj stalnica našega poletja, ki pa vsako leto prinese tudi nove vročinske valove in rekorde. Takrat na določenih območjih temperature močno presežejo povprečne sezonske vrednosti, kar lahko traja tudi več dni. In ta teden naj bi bil eden najbolj vročih.

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja
K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Impresivna kraljevstva, ki vam bodo vzela sapo
Prepričani smo, da je Evropa najboljši kraj na svetu za raziskovanje osupljivih gradov. Nikjer drugje namreč zgodovina kraljev, cesarjev in drugih vladarjev ni tako bogata kot ravno na naših tleh. Zdi se namreč, da ne moremo obiskati mesta ali se odpraviti na izlet, ne da bi naleteli na kakšno kraljevo rezidenco. Že bežno raziskovanje nam odstre čudovite skrivnosti, ki so jih dolga stoletja skrivali srednjeveški kamniti zidovi, v nebo vpijoči stolpi in mostovi, ki so skrbno varovali prebivalce znotraj zidov. Vse od škotskega višavja in bavarskih Alp do sredozemske obale se raztezajo najlepši dvorci in graščine v Evropi.

V hišo naj bi prinašal pozitivno energijo, srečo in bogastvo
Večina ljudi ob besedi bambus pomisli na pridih Orienta, po vsej verjetnosti pa tudi na simpatične pande, ki obožujejo bambusove liste. A bambus je veliko več. Morda boste presenečeni, a obstaja več kot 1.000 sort in nekaj jih odlično uspeva tudi pri nas.

Daikin širi proizvodne zmogljivosti toplotnih črpalk v Nemčiji
Daikin Europe N.V. je napovedal širitev svojih proizvodnih zmogljivosti v Güglingenu v Nemčiji, na področju toplotnih črpalk. Vse to je del strateškega načrta upravljanja skupine za leto 2025, katerega cilj je zadovoljiti naraščajoče povpraševanje po toplotnih črpalkah v Evropi, z naložbami v lokalne proizvodne zmogljivosti.

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Cene zemeljskega plina se umirjajo
Cene zemeljskega plina se v zadnjih dneh umirjajo, potem ko je ruski predsednik domačemu energetskemu gigantu naročil, naj novembra poveča dobavo plina v evropska skladišča.

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica
Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Podnebne spremembe pomembno vplivajo na pridelavo hrane
Vsako leto 15. maja, na svetovni dan podnebnih sprememb, se spomnimo na pomen podnebja in vremenskih razmer na pridelavo hrane, zlasti v sadjarstvu, zelenjadarstvu, poljedelstvu in vinogradništvu. Vsakoletne spomladanske pozebe, suše, poplave, toča in neurja za pridelovalce hrane predstavljajo velik izziv in zahtevajo resne prilagoditve pridelave, so opozorili pri Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS.

Vrhunec mraza še sledi
V zadnjih dneh so se jutranje temperature spustile globoko pod ledišče. Ponekod ni bilo takega mraza že leto ali dve. Tudi ob morju so izmerili temperature do okoli minus 3 stopinje Celzija.

Za nami je pestro obalno dogajanje
Ne samo da je sneg pokril dele Slovenije, tudi na Obali je bilo zadnje čase zelo pestro. Od burje pa vse do sodre in poplavljenih obalnih predelov – nekateri pa so celo doživeli trombo.

Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela.

Mednarodni teden gozdov
Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Nevladniki kritični do predlaganega odstrela zveri
Več kot 30 slovenskih nevladnih organizacij je na predstavništvo Evropske komisije in pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji naslovilo javno pismo. V njem pozivajo zavzetju za takojšnjo uveljavitev moratorija na odstrel zveri v Sloveniji. Bruselj bi moral po njihovem mnenju subvencije pogojevati z uvajanjem dobrih praks na tem področju.

Kakšne bodo posledice epidemije za kmetijski in ribiški sektor?
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec se je udeležila avdio-video konference ministrov EU, pristojnih za področje kmetijstva in ribištva. Ministri so se seznanili posledicami epidemije koronavirusa na kmetijstvo, živilsko industrijo in ribištvo.

Ukrepe za podnebje moramo sprejeti takoj
Podnebna nevtralnost do leta 2050 je v Evropski uniji mogoča preko različnih scenarijev. Poročilo Evropske podnebne fundacije navaja, da mora vsaka država, regija, mesto in lokalna oblast oblikovati svojo lastno tranzicijo z globalnim ciljem v mislih. Podnebno ukrepanje bo ob tem stalo precej manj kot podnebna škoda, ki smo ji že priča.

Novost za vse lastnike psov
V Sloveniji smo že navajeni na pravila, ki veljajo ob prevažanju štirinožnih prijateljev v javnem potniškem prometu. Prebivalci velikega mesta pa do zdaj očitno niso bili. Pravilu, ki ga ima Evropa in Slovenija znotraj nje, se pridružuje tudi New York.

Takšna bodo pametna mesta
Danes v mestih po svetu živi okoli štiri milijarde ljudi, do sredine stoletja pa bo ta številka narasla na 6,5 milijarde. Če se želijo mesta izogniti kaosu na vseh področjih in prebivalcem zagotoviti še višjo kakovost življenja, morajo postati preprosto pametnejša.

To je najstarejši prebivalec Evrope
Mednarodna ekipa raziskovalcev je v grškem delu gorovja Pindos odkrila najstarejšega prebivalca Evrope, 1075 let stari iglavec pinus heldreichii oz. bosanski bor. Iglavec, poimenovan Adonis, je zrasel v času bizantinskega cesarstva, raziskovalci pa pričakujejo, da bo razkril okoljsko zgodovino regije, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Izstopajo jabolka in paradižnik
Jabolka so bila sadje, paradižnik pa zelenjava, ki so ga v EU lani pridelali največ. Med proizvajalkami sadja in zelenjave so izstopale Španija, Italija in Poljska, je ta teden objavil evropski statistični urad Eurostat.

Korenine segajo daleč v preteklost
Pustni čas, ki se bliža, je na prvi pogled lahkoten čas veseljačenja. A po besedah strokovnjakov se odvija po določenih zakonitostih in ima korenine, ki segajo daleč v preteklost. Pustni obhodi so se lahko končali tudi tragično. O tem govori film Franceta Štiglica Praznovanje pomladi iz 70. let 20. stoletja.

Kje se nahajajo najcenejši hoteli s petimi zvezdicami?
Prostorne hotelske sobe, udobne postelje, vrhunska postrežba, zajtrk v postelji, vsa sodobna tehnologija, čudovit razgled in razvajanje na tisoč in en način. Vse to in še več ponujajo hoteli s petimi zvezdicami, ki pa si jih navadni smrtniki lahko le redko privoščimo, večina celo nikoli. Če pa vendarle razmišljate, da bi vsaj enkrat v življenju okusili ta luksuz, preverite, kje v Evropi se nahajajo najcenejši hoteli v tej kategoriji.

Čar toplih preprog
Stoletja, preden je Aladin poletel na svoji čudežni preprogi, je bila preproga za mnoga nomadska ljudstva najbolj dragocena stvar, ki jo ima lahko človek v posesti. V sodobnem domu postaja ključen okras, marsikateri oblikovalci jih celo uporabljajo kot sredstvo sporočanja in komuniciranja.

Število ptic drastično upada
V Evropi danes po ocenah živi 421 milijonov manj ptic kot pred 30 leti, sedanje ravnanje z okoljem pa ni trajnostno in bi bilo lahko pogubno za številne vrste, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Fotografije, ki razkrivajo ...
Na ameriškem spletnem portalu TripAdvisor so sestavili lestvico desetih najlepših plaž v Evropi. Najlepše plaže so izbirali na podlagi recenzij več kot milijon njihovih uporabnikov – turistov, katerim sta bila najpomembnejša dejavnika čistoča morja in razgled. Med najlepšimi sta se znašli dve italijanski, dve grški in tri britanske plaže.

Osupljiv prizor iz švicarskih Alp!
V bližini švicarskega mesta Engelberg so odprli najvišji viseči most v Evropi. Gre za projekt, v katerem bodo lahko uživali le najbolj pogumni, pa še ti se bodo na ta nenavaden sprehod odpravili le v lepem vremenu. Poglejte!

Millesgården v Stockholmu
Obiskali smo eno najbolj znanih turističnih zanimivosti švedske prestolnice Stockholm, sploh za ljubitelje in ljubiteljice vrtov in umetnosti - dom in atelje najslavnejšega švedskega kiparja 20. stoletja Carla Millesa (1875 - 1955).