Dominvrt.si

evropski parlament

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?

Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Sprejeli nove izredne ukrepe za kmetijski in živilskopredelovalni sektor

Evropska komisija je prejšnji teden objavila najnovejši sveženj izrednih ukrepov za podporo kmetijskemu in živilskopredelovalnemu sektorju. Med ukrepi najbolj izstopata pomoč za skladiščenje mleka in mesa ter prožnost pri izvajanju programov za podporo trgu.

Bo registracija psov in mačk kmalu obvezna?

Evropski parlament je prejšnji teden v Strasbourgu z veliko večino sprejel resolucijo, v kateri poziva k zaustavitvi nezakonite trgovine z mačkami in psi. Opozarjajo, da zaradi nezakonite trgovine živali trpijo, širijo pa se tudi bolezni.

Adijo, plastika za enkratno uporabo!

V Evropski uniji je bil dosežen dogovor o prepovedi plastike za enkratno uporabo, kot so na primer plastični krožniki ali slamice, je danes sporočilo avstrijsko predsedstvo EU.

Evropski ministri manj ambiciozni glede obnovljivih virov energije

Evropski ministri za energijo in okolje so v ponedeljek poenotili svoje stališče glede ciljev na področju energetike in podnebja. Med drugim so menili, da bi morala EU iz obnovljivih virov do leta 2030 proizvesti najmanj 27 odstotkov vse energije v uniji, kar pa je manj od ambicij Evropskega parlamenta in pod pričakovanji okoljevarstvenikov.

Novosti pri energijskih nalepkah

Evropski poslanci so izglasovali predlog, po katerem bodo gospodinjski aparati ponovno označeni z energijskimi razredi od A do G.

Ta teden so v ospredju čebele

V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

Dvigujejo glasnost narave

Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF) je ta teden začela s kampanjo Dvignimo glasnost narave, ki poziva vse Evropejce, da se znova povežejo z zvoki narave in sprejmejo ukrepe, ki bodo omogočili zaščito številnih ogroženih naravnih habitatov in vrst. V kampanji bodo nastale skladbe, sestavljene iz zvokov narave.

Slovenija: Novosti, ki jih morate poznati!

Posodobitev energijske nalepke sodi v sklop ukrepov "Energijska učinkovitost je na prvem mestu". Gre za dve večji spremembi: posodobitev energijske nalepke in uvedbo baze podatkov o izdelkih.

Izvor mesa več ne bo uganka

S 460 glasov za in 204 glasov proti je Evropski parlament izglasoval resolucijo o obveznem označevanju porekla mesa v mesnih izdelkih, na primer klobasi, začinjenih predpripravljenih perutničkah, pripravkih iz mletega mesa ali celo lazanji. Tako mora Evropska komisija pripraviti zakonodajo o obveznem označevanju mesa v mesnih izdelkih in pripravkih.

Pri čipkaricah

S projektom "Evropa v čipki" so lani na Slovenskih klekljarskih dnevih posebno presenečenje pripravile članice Klekljarskega društva Cvetke iz Žirov. Obiskali smo njihovo predsednico Marico Albreht, ki nam je z navdušenjem predstavila njihov projekt in to tradicionalno slovensko veščino!

Plavajoči apartmaji

Stanovanjski kompleks Citadel je zamisel nizozemskega arhitekta Koena Olthiusa, nahajal pa naj bi se na jezeru v bližini nizozemskega Den Haaga.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860