Dominvrt.si

fakulteta

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!

Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

Zavržene živali v času epidemije - smo tudi pri nas opazili porast zaradi virusa?

V tujini, predvsem na Kitajskem in tudi v Italiji, so ljudje množično zapuščali svoje domače živali in jih tako rekoč puščali na cesti, saj so na začetku novonastalega koronavirusa mislili, da se ta prenaša prek njih. Glede tega v medijih še danes krožijo različne novice, ljudje pa ne vedo več, kaj je res in kaj ni. Hkrati lahko na tujih spletnih straneh beremo o vzpodbudnih in lepih vesti, o trendu posvojitev živali med karanteno, s katero se trenutno sooča prav cel svet. Za odgovore, kako je s trenutno situacijo in dogajanjem glede tega pri nas, smo se obrnili na tri slovenska zavetišča, nekaj odgovorov pa ponuja tudi Veterinarska fakulteta.

Ni dokazov, da se novi koronavirus prenaša prek domačih živali

Dokazov za to, da bi se okužba z novim koronavirusom prenašala prek domačih in hišnih živali ali živil živalskega izvora, ni. Kljub temu pa Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Svetovna organizacija za zdravje živali (OIE) svetujeta ljudem, da v stiku z živalmi upoštevajo splošne higienske ukrepe, so spomnili v upravi za varno hrano.

Pislakov dan o varstvu in številu čebel

Strokovno združenje profesionalnih čebelarjev je v soboto, 8. februarja, v prostorih ljubljanske veterinarske fakultete pripravilo 3. Pislakov dan. Udeleženci, ki se ukvarjajo s čebelarstvom ter z boleznimi in drugimi težavami, povezanimi s čebelami, so se posvetili razpravi o tem, zakaj se število čebel in čebelarjev povečuje, donosi medu pa zmanjšujejo.

Na obisku v najstarejšem botaničnem vrtu na Madžarskem

Med jesenskim potepanjem po Budimpešti sem se odpravil tudi na obisk najstarejšega botaničnega vrta na Madžarskem Füvészkert. Gre za botanični vrt univerze, ki je bil ustanovljen že leta 1771.

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja

Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin

Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

Začenja se slovenski teden gozdov

Slovenski teden gozdov že več kot 40 let obeležujemo zadnji teden v maju. Letošnji, ki se bo odvil med 22. in 28. majem, bo potekal na temo Znanje za gozd. Po državi se bodo odvili številni dogodki, osrednje prireditve pa bodo posvečene 70. obletnici ustanovitve Gozdarskega inštituta Slovenije. Uradna slovesnost bo v četrtek.

Kako bodo reševali stanovanjski problem mladih?

Stanovanjske zadruge ponujajo alternativno obliko reševanja stanovanjskega problema mladih, prepoznavajo tako mladi kot pristojni odločevalci, zato so deležniki na posvetu na fakulteti za arhitekturo želeli spodbuditi oblikovanje pravnih in finančnih okvirov ter podpornih politik za vzpostavitev in razvoj stanovanjskih zadrug v Sloveniji.

Takole bo videti, ko se bodo uresničile sanje

V torek so v Ljubljani medijem in potencialnim partnerjem predstavili projekt Viška hiška (ime je še delovno), nov dom Slovenske filantropije, ki bo s pomočjo lokalne javnosti in na krilih prostovoljstva zrasel v učni center za migrante, prostovoljski center in svetovalnico za pomoč osebam brez urejenega zdravstvenega zavarovanja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860