fosilna goriva

Nepopravljiva škoda, ki jo je povzročilo dvanajst najbogatejšiih Zemljanov
Nova študija je pokazala, da samo 12 milijarderjev izpusti toliko toplogrednih plinov kot 2,1 milijona gospodinjstev po svetu. To je količina, za katero bi 'navaden zemljan' potreboval več kot 1500 let.

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Kaj je lesna biomasa?
Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?
Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

Ogrevanje s peleti ima številne prednosti
Uvrščajo se med obnovljive vire energije pa tudi veliko bolj so čisti v primerjavi s fosilnimi gorivi, ki za povrh sodijo med neobnovljive vire energije. Peleti so tudi cenejši, v primerjavi z drvmi pa enostavnejši za uporabo in učinkovitejši. Poleg tega so manjši onesnaževalci, kar je dandanes pomembno.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi
Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale
Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Z odvečno vetrno energijo bodo ogrevali dunajska gospodinjstva
Na Dunaju poleg sežigalnice odpadkov Spittelau, ki jo je zasnoval umetnik Hundertwasser, gradijo novo elektrarno "Power-to-Heat". V ogromnem grelniku vode bodo od prihodnje pomladi dalje odvečno vetrno energijo pretvarjali v toploto ter z njo ogrevali gospodinjstva. Stavba bo zgrajena v Hundertwasserjevem stilu, njena streha pa bo namenjena urbanemu vrtnarjenju.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Po svetu onesnaženost zraka skrajša življenje za povprečno dve leti
V Evropi je zaradi slabega zraka življenjska doba povprečno skrajšana za osem mesecev.

Kolonije pingvinov se zaradi podnebnih sprememb drastično zmanjšujejo
Znanstveniki na Greenpeaceovi odpravi na Antarktiki so pri številnih kolonijah pingvinov opazili drastično zmanjševanje. Nekatere kolonije naj bi se zmanjšale za kar 77 odstotkov, odkar so bile pred skoraj 50 leti zadnjič preučevane, za kar so po navedbah znanstvenikov odgovorne predvsem podnebne spremembe.

Zahodni Balkan se sooča z največjo onesnaženostjo na svetu
Evropska Unija je podala ukrepe na področju kroničnega onesnaževanja s premogom na Zahodnem Balkanu. Glede na situacijo je to edinstvena in tudi edina priložnost za izboljšanje zdravja in produktivnosti prebivalstva. Raziskava razkriva, da se ta del sveta sooča z resnim onesnaženjem.

Okoljevarstveniki kritični do Slovenije
Pet članic EU, med njimi tudi Slovenija, načrtuje v času vse večjega zavedanja podnebne krize uvedbo novih subvencij za fosilna goriva, kar ogroža uresničitev evropskih podnebnih ciljev do leta 2030, opozarjajo okoljevarstveni strokovnjaki v novi analizi osnutkov nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov 28 članic EU.

Tihi ubijalec. Ustavite ga!
Ogljikov monoksid je smrtno nevaren plin, ki nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga ne moremo zaznati, zazna pa ga lahko merilnik ogljikovega dioksida. A naj bo ta vaš zaveznik v skrajnem primeru, pred tem poskrbite za druge preventivne ukrepe.

112,7 milijona evrov spodbud zelenim energijam
Okolju prijazni proizvodnji energije iz obnovljivih virov in visoko učinkovite soproizvodnje toplote in električne energije je bilo v prvih devetih mesecih izplačanih 112,7 milijona evrov spodbud, kar je 0,7 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. V shemo je bilo uvrščenih 3879 elektrarn.

Bi uganili, kaj je največji problem evropskih mest?
Onesnažen zrak ostaja največja nevarnost za prebivalce evropskih mest, je sporočila Evropska agencija za okolje (EEA). Po ocenah agencije je bil onesnažen zrak kriv za 400.000 prezgodnjih smrti v letu 2011. Bolezni srca in kapi so bili najpogostejši razlogi za prerane smrti zaradi onesnaženega zraka.

Življenje spreminjajo že malenkosti
Pogosto se niti ne zavedamo, koliko energije doma potratimo iz čiste neprevidnosti, včasih iz nevednosti. A lahko je tudi drugače, saj smo za spremembo v načinu razmišljanja in tudi ravnanja najbolj odgovorni sami. Kako doma privarčevati z energijo?