Dominvrt.si

gliva

Napaka pri pranju, zaradi katere boste morda morali zavreči svoje perilo

Vsak se je že kdaj znašel v situaciji, ko mu je enostavno zmanjkalo časa ali pa je preprosto pozabil, da ga v pralnem stroju čakajo mokra oblačila. Toda kako dolgo lahko oprano perilo res ostane v pralnem stroju, ne da bi ga bilo treba ponovno oprati?

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?

Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Vam letos uspevajo?

O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

Tako se znebite kumarične plesni

Je tudi vaše kumare napadla pepelasta plesen? Prepoznate jo po belih madežih, ki se pojavijo na listih kumar.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika

Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Ni vsa plesniva hrana za v smeti

Plesen, ki se prenaša s hrano, povzroči vrsto težav, od prebavnih motenj do – v najbolj skrajnih situacijah – poškodb ledvic ali na dolgi rok celo raka in drugih obolenj. Ampak ali to pomeni, da moramo vsako živilo, ki začne plesneti, v celoti zavreči?

Neemovo olje: naravni insekticid, pesticid in fungicid, ki ne škoduje okolju

Izziv vsakega pridelovalca je, kako povečati donos, vendar brez škode za okolje in predvsem brez negativnega vpliva na zdravje ljudi. V sedanji praksi se zatiranje škodljivcev večinoma izvaja z uporabo kemikalij, pogosto v presežku. Posledice, ki se kažejo v onesnaženju, razvoju vedno večje odpornosti škodljivcev in strupov polnemu sadju in zelenjavi, tako marsikoga spodbujajo, da bi se jim odpovedal. In tu se kot dobra rešitev pokaže neemovo olje.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Se tudi na vašem vrtu pojavljajo takšne tvorbe?

Ste na svojem vrtu, trati ali v cvetličnem koritu opazili nenavadno tvorbo, nekakšno penasto kepo, ki se je tam pojavila praktično čez noč? Nenavadna gmota, ki na pogled ne deluje nič kaj privlačno, je znana pod imenom čreslov cvet.

Gobe v loncih z rožami - jih pustiti ali odstraniti?

Ste že kdaj opazili majhne okroglaste gobice, ki štrlijo iz zemlje poleg vaše rastline? 'Kaj za vraga je to v mojem lončku', je tako kar pogosto vprašanje.

Tako bi morali zalivati paradižnik

V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.

Prsti mrtveca rastejo tudi pri nas

Kopučasta lesenjača, zaradi svoje oblike in nenavadnega videza znana tudi kot mrtvaški prsti, se pojavlja na vznožju bukovih štorov in občasno tudi na drugih lesenih površinah v naravi. Opazimo jo lahko skozi vse leto ne glede na letni čas. Običajno jo najdemo v šopih treh do šestih 'prstov', ki so pogosto upognjeni in dajejo vtis artritičnih črnih členkov.

Kako se znebiti pepelaste plesni?

Bela plesen nastane zaradi prekomerne vlage v tleh in čeprav majhna količina plesni ni škodljiva za rastline, pa lahko širjenje bele plesni vpliva na zdravje vaših rastlin.

Kako se znebiti črnih pik na vrtnicah?

Ste v zadnjem času na listih vrtnic začeli opažati črne pike? Gre za tako imenovno črno listno pegavost vrtnic, ki lahko postane resna težava, če ostane brez nadzora. A ne skrbite, obstaja kar nekaj načinov, kako to bolezen zajeziti.

Vrt in pogoste poletne bolezni

V poletnem času se zelo veliko rastlin okuži s plesnijo, s katero se rastline okužijo zaradi različnih gliv, ki so v zraku in zemlji okoli nas. Na zunanjih rastlinah se najpogosteje pojavljajo proti koncu rastne dobe, predvsem ob toplih dnevih, hladnih nočeh in brezvetrju.

Kaj narediti, če kumare napade bolezen?

Kumare so ena najbolj priljubljenih vrtnih rastlin, tik za paradižnikom in papriko. So enostavne za sajenje in zelo okusne. Toda včasih ne rastejo tako, kot bi si želeli.

Ste opazili nenavadne tvorbe na koruzi?

Imate doma vrt s koruzo ali pa ste se sprehajali v naravi in na koruzi na polju opazili čudne tvorbe? Zaradi suhega poletja se je namreč na koruzi razvila koruzna bulava snet, bolezen, ki se pojavlja ob dolgotrajni suši ali toči.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Njegov obstoj je ogrožen

Obstoj jesena v Evropi je ogrožen, vzrok za to pa je agresivna gliva, proti kateri so raziskovalci zaenkrat še nemočni. Poleg glive evropski jesen ogroža tudi hrošč. Jesenovina velja za zelo kvaliteten les.

Našli 'ubijalko'! 'Gre za katastrofo,' je povedal ...

V znamenitem parku Golden Gate sredi San Francisca svoj prostor najdejo zelenja željni obiskovalci, prav tako pa tudi raznovrsten živalski svet. Znanstveniki so pred kratkim ugotovili, da se je v njem udomačila tudi žaba, ki ji pravijo žaba ubijalka. Čeprav ne gre za človeku nevarno odkritje, je njen pojav kljub temu skrb vzbujajoč.

Noro odkritje v amazonskem pragozdu!

Študentje z Univerze Yale so na eni svojih raziskovalnih odprav odkrili nenavadno glivo, ki žre trdovratno plastiko. Zaenkrat je videti, kot da so odkrili nekaj zares obetavnega in odrešujočega. Poglejte!

Kitajci šokirali z najdbo!

Tokratna zanimivost prihaja s Kitajske in bo prav gotovo posebej pritegnila vse ljubitelje gozdov in gozdnih plodov. So se na Kitajskem uresničile sanje vsakega gobarja?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 830