glive

Visoke grede? Previdno!
Sanje o visokih gredah se hitro razblinijo, ko pri sosedu vidimo že po nekaj letih razpadajoč in trohneč les smreke. Investicijo v visoke grede je gotovo potrebno narediti premišljeno in racionalno. Vsi si želimo čim daljše trajnosti in vzdržljivosti visokih gred, zato si poglejmo nekaj ključnih dejavnikov kaj je potrebno paziti pri nakupu visoke grede.

Plesen lahko odstranite z destiliranim belim kisom
Spore plesni, ki se zaradi neustrezne izolacije ali puščanja napeljave naselijo v dom, so lahko zelo nevarne za zdravje. Ko enkrat prekrijejo stene, se jih je tudi zelo težko znebiti. Dokler gre za manjše težave, vam pri tem lahko pomaga kis, ki ima to dodatno prednost, da ni strupen in je hkrati nenevaren za okolje.

Zato bi morali z avta redno odstranjevati jesensko listje
Morda se tega ne zavedate, a mokro listje uničuje vaš avto. V jeseni, ko je odpadlega listja z dreves še toliko več, je to lahko problematično. Preberite, zakaj nikoli ne bi smeli dovoliti, da ta dolgo časa leži na vašem avtu.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje
Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Če naberete preveč kostanja, vas lahko doleti kazen
Jeseni, ko je gozd poln najrazličnejših dobrot, vreme pa prijetno toplo, je to idealen kraj za aktiven oddih. Četudi ste se pod krošnjami dreves nameravali le sprehoditi, vas bo morda zamikalo, da bi nabrali nekaj kostanja. Le privoščite si ga, a pazite, da ga ne naberete preveč, saj vas v tem primeru lahko doleti kazen.

To je najboljši način za shranjevanje drv
Način zlaganja in shranjevanja drv je veliko pomembnejši, kot si mislite. Če imate peč na drva, ni pomembno le, kakšna drva kupite, ampak tudi, da jih pravilno shranite.

Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom
Orjaški dežnik je goba, ki je med izkušenimi gobarji precej poznana. Čeprav se po slovesu nikakor ne more primerjati z jurčki ali lisičkami, pa se zdi, da je včasih po krivici kar nekoliko prezrta. Morda je tako še bolje, saj za nepoznavalce obstaja velika nevarnost, da jo zamenjamo za neko drugo, smrtno strupeno gobo.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?
Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

To se zgodi, ko sobno rastlino zalijemo z limoninim sokom
Obstaja veliko nenavadnih načinov za ohranjanje zdravja sobnih rastlin in eden od njih je uporaba citrusnega soka. Preberite, kako varno je zalivanje lončnic z limono in kakšne so prednosti in slabosti le-tega.

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.

Če boste v prihodnjih mesecih nabirali gobe, morate vedeti to
Čeprav na splošno velja prepričanje, da se gobarska sezona zares začne šele jeseni, v resnici gobe rastejo prav skozi vse leto. Bolj kot letni čas je namreč pomembna količina padavin v določenem obdobju – več dežja pomeni boljšo rast. A če predpostavimo, da se vrhunec nabiranja gob vseeno zgodi po koncu poletja, potem je morda na mestu, da opozorimo na nekatere napake, ki se jim velja zavoljo sebe in drugih obiskovalcev gozda raje izogniti.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Vam letos uspevajo?
O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

To je najboljša alternativa belilu, če želite čisto in dišeče stranišče
Za čiščenje stranišča in preostalih delov kopalnice običajno zadostuje, da se znebimo vonja po urinu, včasih pa je potreben drugačen pristop – in močnejša čistila. Belilo in druga agresivna sredstva bodo sicer res pomagala, a so obenem lahko nevarna za zdravje. Na srečo obstaja druga učinkovita alternativa.

Ni vsa plesniva hrana za v smeti
Plesen, ki se prenaša s hrano, povzroči vrsto težav, od prebavnih motenj do – v najbolj skrajnih situacijah – poškodb ledvic ali na dolgi rok celo raka in drugih obolenj. Ampak ali to pomeni, da moramo vsako živilo, ki začne plesneti, v celoti zavreči?

5 neverjetnih načinov uporabe jogurta na vrtu
Ste že kdaj pomislili na to, da bi jogurt uporabili na vrtu? Morda se sliši neverjetno, toda tako kot ima jogurt pozitiven vpliv na naše zdravje, ga ima tudi na zdravje rastlin. V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov uporabe jogurta na vrtu!

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Pepelasta plesen je le ena izmed bolezni, ki jo povzroča prekomerna vlaga
Nobenega dvoma ni, da vrt za rast in uspevanje potrebuje vodo, a močno deževje, ki smo mu priča zadnje čase, ima lahko ravno obraten učinek. Neurje, ki povzroča poplave in ga obenem spremlja še veter, je lahko škodljivo in uniči trdo delo, ki smo ga spomladi in poleti vložili v vrt. Upoštevajte te nasvete, da zaščitite svoj vrt pred in po močnem ali dolgotrajnem deževju.

Kako se znebiti česnove muhe?
Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Ali kvas res lahko reši vaše težave z greznico?
Greznica je v bistvu vodotesen rezervoar, ki je zakopan pod zemljo. Zasnovan je za sprejem in delno obdelavo odplak, pri čemer se težke trdne snovi usedejo na dno rezervoarja, medtem ko maščobe in druge lahke snovi plavajo na vrhu. Težava nastane, ko se ta napolni in zamaši. Po nekaterih nasvetih naj bi v ta namen učinkovito deloval kvas, pa je to res?

Prsti mrtveca rastejo tudi pri nas
Kopučasta lesenjača, zaradi svoje oblike in nenavadnega videza znana tudi kot mrtvaški prsti, se pojavlja na vznožju bukovih štorov in občasno tudi na drugih lesenih površinah v naravi. Opazimo jo lahko skozi vse leto ne glede na letni čas. Običajno jo najdemo v šopih treh do šestih 'prstov', ki so pogosto upognjeni in dajejo vtis artritičnih črnih členkov.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo
Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju
Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?
Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Kompost lahko pripravite tudi v stanovanju
Kompostiranje je priročen način za ponovno uporabo bioloških odpadkov, s katerim zmanjšamo negativen vpliv na okolje in hkrati pridobimo dragocena hranila za svoje sobne rastline. Vendar pa se marsikdo kljub pozitivnim vidikom domačemu kompostiranju ob misli na neprijetne vonjave in umazanijo raje izogne. Če imate tudi vi zadržke in oklevate, ali bi se lotili tega projekta in ali ima lahko sploh kakšne koristi, berite naprej.

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč
Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje
Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

S tem trikom vam bo vrt poleti še bolj uspeval
Kar se tiče vrta, imamo ljudi različne pristope in trike za čim boljše in lepše uspevanje. Vrt v tem mesecu sije v vsej svoji veličini, večina vrtnin že dobiva svojo končno podobo, nekatere so že zrele za pobiranje. Obstaja pa eno glavno načelo, ki se ga moramo držati poleti, da bo vrt bil takšen, kot si želimo. Zalivanje! Največ ljudi na vrtu dela napako pri zalivanju, zato si poglejmo, kaj je pri tem opravilu ključnega pomena.