Dominvrt.si

globalno

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni

Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov

Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

Prosimo, ne povozite jih!

V teh dneh bodite vozniki še posebej previdni na cesti, saj je na cestišču več žabic, ki se vračajo v zimska bivališča v gozdove in na vrtove. Prav tako je na cestah več ježev, ki v teh hladnih jesenskih dneh iščejo hrano.

Taljenje ledenikov ujeto v dve fotografiji, posneti le 15 let narazen

Okolje nam vsakodnevno sporoča, da moramo nekaj spremeniti, medtem pa še vedno obstajajo dvomljivci, ki v globalno segrevanje sploh ne verjamejo. Morda pa jih prepriča fotografija para iz Bristola, na kateri je jasno vidna razlika ledeniške pokrajine 15 let nazaj in danes.

To na dopustu počne vedno več znanih Slovencev

Ljudje se vse bolj zavedamo, kako zelo pomembno je, da naravo poskušamo ohraniti takšno, kot je. Ena izmed precej perečih tem so tudi odpadki. Če pustimo ob strani, da jih pridelamo preveč, smo lahko nekoliko bolj obzirni vsaj do tega, kam jih odvržemo. Nekateri posamezniki, med njimi so tudi nekateri znani Slovenci, pa gredo še korak dlje, tako da se lotijo čiščenja plaže, kjer dopustujejo.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo

Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso

Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

V Jadranskem morju se ob obalah pojavlja žival, ki povzroča opekline

Ob italijanski obali je bilo v zadnjih dneh opaziti večje število ognjenih črvov. Ognjeni črv je pogost prebivalec Jadrana, a populacija v zadnjih letih predvsem zaradi vročinskih valov in višjih temperatur narašča. Poleg tega se iz globin morja vse bolj pomikajo proti obali.

Zaradi klimatskih sprememb visoka cena grozi najbolj priljubljenemu sadju pri nas

Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji

Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje

Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Ogrevanje s peleti ima številne prednosti

Uvrščajo se med obnovljive vire energije pa tudi veliko bolj so čisti v primerjavi s fosilnimi gorivi, ki za povrh sodijo med neobnovljive vire energije. Peleti so tudi cenejši, v primerjavi z drvmi pa enostavnejši za uporabo in učinkovitejši. Poleg tega so manjši onesnaževalci, kar je dandanes pomembno.

To je letošnja zmagovalna barva za vaš dom

Morda se ne zavedamo vloge, ki jo v našem vsakdanjem življenju igra barva. Ni samo estetski dodatek prostoru okoli nas, ampak tudi način izražanja čustev ali poudarjanja najljubšega sloga. Barve lahko močno vplivajo tudi na naše razpoloženje – zaradi njih se lahko počutimo sproščene in umirjene, nostalgične in polne energije.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo

Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Temperaturni rekord 38 stopinj Celzija na Arktiki

Podobno so rekordno temperaturo lani zabeležili tudi na južnem polu na Antarktiki, in sicer 18,3 stopinje Celzija.

S toplino na ti do celovitega ogrevanja

Tiki je kot sestavni del skupine NIBE na celjskem Mednarodnem obrtnem sejmu predstavil najbolj celovito ponudbo ogrevalnih sistemov doslej.

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica

Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Vročina si bo vzela premor

Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče".  A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

V Kanadi namerili skoraj 50 stopinj Celzija

V Kanadi, ki sicer velja za eno od držav z najhladnejšim vremenom, so namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija. Zahod države duši vročinski val, ki je zahteval tudi že več smrtnih žrtev, zlasti med starejšimi.

2021: mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašujejo za Mednarodno leto sadja in zelenjave.

Ob italijanski obali opazili sivega kita

Ob italijanski obali so v zadnjih dneh že večkrat opazili mladega sivega kita, nazadnje blizu Fiumicina pri Rimu. Pojav sivega kita v Sredozemskem morju je izjemno redek, zato je ta med strokovnjaki in ljubitelji živali vir precejšnjega vznemirjenja in številnih vprašanj, od kod je prišel.

Po svetu onesnaženost zraka skrajša življenje za povprečno dve leti

V Evropi je zaradi slabega zraka življenjska doba povprečno skrajšana za osem mesecev.

Leto 2021 bo mednarodno leto sadja in zelenjave

Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašajo za mednarodno leto sadja in zelenjave.

Predbožični večer bo zagotovo zelen, ali bo božič vendarle bel?

Trenutno najbrž eno najbolj pogostih vprašanj, ko sprašujemo za vreme. Ljudje pač imamo, nekje globoko v podzavesti, zapisano, da k božiču spadajo božične pesmi in zasnežena pokrajina. No, narava oziroma vreme se ne zmeni vedno za naše želje. In tako je bilo tudi zadnjih 13 let, ponekod tudi dlje. Bo tokrat več sreče? 

S temi triki si boste močno olajšali delo

Zaradi nove realnosti, v katero nas je letos pahnila globalna pandemija covida-19, se niso močno spremenile zgolj naše navade, temveč tudi naši domovi. Za številne so se njihove kuhinje spremenile v restavracije, dnevne sobe v službene pisarne, spalnice v telovadnice, kopalnice pa v kozmetične ali celo frizerske salone. Novi načini bivanja pa s seboj prinašajo tudi več odvečne krame, več dviganja prahu in več stvari, ki jih doma sicer navadno ne uporabljamo. Ker so prav naši domovi tisti, v katerih zdaj preživljamo večino časa, je bistvenega pomena, da jih ohranjamo čiste in urejene, prav tako pa bo čistilna akcija prav prišla zdaj – pred postavljanjem drevesca in novoletnih okraskov.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Tudi Slovenija ima bogato banko semen

Ste vedeli, da imamo v Sloveniji semensko banko za rastline? V hrambi imajo vse od klasičnih vrst do ogroženih vrst in celo endemitov. Preberite si, zakaj je hramba semen pomembna.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki

Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

Aktivistka Greta Thunberg: Lepo je spet biti nazaj v šoli

Švedska okoljska aktivistka Greta Thunberg, ki je bila med glavnimi pobudniki gibanja Petki za prihodnost, se po letu premora vrača v šolo. 17-letnica se šole veseli, objavila pa je tudi nasmejan selfi s šolsko torbo na hrbtu in kolesom.

Cerkniško jezero, park brez gneče in z nedotaknjeno naravo

Cerkniško jezero, ki se ponaša z izjemno biotsko pestrostjo, je zdaj dobilo novo učno pot – Drvošec. Ta 3,7 kilometra dolga pot, ki jo bodo slovesno odprli danes, poteka od požiralnikov Rešeto in se konča dobrih 500 metrov pred mostom pred vasjo Otok, večinoma pa poteka skozi gozd.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860