globalno segrevanje

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov
Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

Taljenje ledenikov ujeto v dve fotografiji, posneti le 15 let narazen
Okolje nam vsakodnevno sporoča, da moramo nekaj spremeniti, medtem pa še vedno obstajajo dvomljivci, ki v globalno segrevanje sploh ne verjamejo. Morda pa jih prepriča fotografija para iz Bristola, na kateri je jasno vidna razlika ledeniške pokrajine 15 let nazaj in danes.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

V Jadranskem morju se ob obalah pojavlja žival, ki povzroča opekline
Ob italijanski obali je bilo v zadnjih dneh opaziti večje število ognjenih črvov. Ognjeni črv je pogost prebivalec Jadrana, a populacija v zadnjih letih predvsem zaradi vročinskih valov in višjih temperatur narašča. Poleg tega se iz globin morja vse bolj pomikajo proti obali.

Zaradi klimatskih sprememb visoka cena grozi najbolj priljubljenemu sadju pri nas
Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.

Na podnebne spremembe se bomo morali navaditi tudi v Sloveniji
Lansko leto je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, in sicer gre za odklon plus 1,3 stopinje Celzije. Ena stopinja pa v klimatološkem smislu pomeni zelo veliko, pojasnjuje priznana klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. In to je dejansko neka nova Slovenija, ki je nismo navajeni.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo
Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Pogosti vremenski ekstremi bodo postali stalnica
Evropa se letos bori tudi z naravo, tudi tiste vrste, ki je morda nismo vajeni. Tornadi, toča velikosti več kot 10 cm, poplave. Globalno segrevanje ali kaj drugega? Dejstvo je, da se na pragu naše Slovenije dogajajo vremenski ekstremi, ki so bili prej izjema. Zdaj pa je to na naslovnicah skoraj enkrat tedensko. Ali ima človek kaj vpliva pri vsem tem? Vsaj s posegi v naravo bi lahko trdili, da povečamo možnosti, da nam narava tako ali drugače vrne, kot bumerang.

Vročina si bo vzela premor
Poletje je v polnem zamahu in temperature to potrjujejo. Le kdo si bi mislil, da bomo po mokri in marsikje temperaturno podpovprečni pomladi jamrali, "joj, kako vroče". A če verjamemo v globalno segrevanje, hitre in izrazite spremembe vremenskih vzorcev nas to ne bi smelo niti presenetiti.

Ob italijanski obali opazili sivega kita
Ob italijanski obali so v zadnjih dneh že večkrat opazili mladega sivega kita, nazadnje blizu Fiumicina pri Rimu. Pojav sivega kita v Sredozemskem morju je izjemno redek, zato je ta med strokovnjaki in ljubitelji živali vir precejšnjega vznemirjenja in številnih vprašanj, od kod je prišel.

Predbožični večer bo zagotovo zelen, ali bo božič vendarle bel?
Trenutno najbrž eno najbolj pogostih vprašanj, ko sprašujemo za vreme. Ljudje pač imamo, nekje globoko v podzavesti, zapisano, da k božiču spadajo božične pesmi in zasnežena pokrajina. No, narava oziroma vreme se ne zmeni vedno za naše želje. In tako je bilo tudi zadnjih 13 let, ponekod tudi dlje. Bo tokrat več sreče?

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki
Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'
Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Spoznajte najstnico, ki pravi, da podnebne spremembe ne obstajajo
Naomi Seibt je devetnajstletnica, ki se jo je oprijel oznaka anti-Greta. V nasprotju s slednjo podnebno aktivistko, Naomi namreč ne verjame v globalno segrevanje, saj pravi, da je umetno ustvarjen.

Ozračje se segreva hitreje od predvidenih projekcij
Meritve po novih modelov, ki bodo zamenjale tiste, ki so jih pri dozdajšnjih projekcijah uporabljali znanstveniki ZN, kažejo, da emisije toplogrednih plinov povzročajo še hitrejše globalno segrevanje, kot je bilo predvideno.

Globalno segrevanje lahko prisili v selitev več sto milijonov ljudi
Če človeštvo ne bo drastično zmanjšalo izpustov toplogrednih plinov, bo taljenje ledenikov do konca stoletja povzročilo občutno zvišanje gladine oceanov in več sto milijonov ljudi prisililo v selitev.

Klimatske spremembe terjajo svoj davek
Globalno segrevanje prinaša določene spremembe tudi na področju kmetijstva. Suša, ki je vse pogostejša, povzroča veliko škodo, zato je nujna prilagoditev.

Opazili jato več kot 50 delfinov
Pri Kornatih v Jadranskem morju so hrvaški raziskovalci iz instituta Plavi svijet opazili več kot 50 navadnih delfinov (delphinus delphis). Po navedbah raziskovalcev gre za največje jato navadnih delfinov, ki so jo opazili v hrvaškem morju, potem ko so pred več desetletji navadni delfini povsem izginili iz Jadrana.

Katera toplotna črpalka za ogrevanje doma je že danes prilagojena za prihodnost?
Se odločate za nakup toplotne črpalke in v poplavi številnih proizvajalcev ne veste, po kakšnih kriterijih skrčiti izbor? Se mogoče sprašujete, katere toplotne črpalke so tiste, ki danes vsebujejo tehnologijo, ki bo v uporabi še mnogo let? V spodnjem besedilu najdete nekatera dejstva, ki vam bodo pomagala najti odgovore na ta vprašanja.

Noro odkritje na Arktiki
Na Arktiki so nedavno odkrili cvetenje največjega svetovnega fitoplanktona in to – pod ledom. To presenetljivo odkritje raziskovalci enačijo z odkritjem amazonskega deževnega gozda v puščavi Mojave.

Grozljiva resnica: Ti kraji bodo izginili
Čeprav svetovne medije v teh dneh polnijo protesti na ulicah in posledice ekonomske krize, podnebne spremembe niso nič manj aktualne ali grozeče kot pred nekaj leti. Da bi opozorili na to, kaj vse postavljamo na kocko, so pri newyorški založbi Abram Books izdali presunljivo knjigo.