globina

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi
Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

Na kaj paziti pri nakupu novega hladilnika?
Pri nakupu novega hladilnika je treba upoštevati več dejavnikov, vključno s prostorom, ki nam je na voljo, zmogljivostjo, želenimi specifičnimi lastnostmi in nenazadnje tudi ceno. Poglejmo, naj kaj je torej treba biti pozoren, ko se odločamo za nov hladilnik.

Čudovita dekoracija nad kaminom, ki vas bo očarala
V hladnih jesenskih in zimskih mesecih ni nič bolj prijetnega, kot pogreti se ob toplem kaminu. A ne samo vroči prasketajoči ogenj, kamin že sam po sebi ustvarja osrednjo točko prostora ter je odličen element, okoli katerega lahko postavite dekoracijo.

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške
Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Element, ki v zadnjih letih postaja središče kuhinje
Večina modernih kuhinj je zasnovanih po principu odprtega tlorisa, kjer dnevni prostor, jedilnica in kuhinja sestavljajo središčni prostor dogajanja v hiši. Kuhinjski otoki so postali zvezde sodobnih kuhinj, ki s svojo funkcionalnostjo in estetsko privlačnostjo kradejo pozornost. Ta vsestranski element lahko vašo kuhinjo spremeni v kulinarični raj, vendar pa ni univerzalna rešitev za vse.

Kdaj je najprimernejši čas za pobiranje jajčevcev?
Jajčevec je odlična poletna zelenjava, polna vitaminov in mineralov, marsikdo pa ne ve, da se nekatere sorte uporabljajo celo kot okrasne rastline. Čudoviti cvetovi v vijolični ali beli barvi se spremenijo v bele ali temno vijolične plodove, slednji pa se na naših vrtovih znajdejo najpogosteje.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Razmišljate, da bi posadili ameriške borovnice? To je vse, kar morate vedeti
Ameriške borovnice ne potrebujejo veliko pozornosti, po tem, ko jim enkrat zagotovimo ugodne pogoje za rast. Glavna stvar, ki si jo moramo zapomniti, je, da uspevajo v kislih tleh in ob zalivanju z deževnico. Če naša tla niso ustrezna, pa nimajo težav niti z rastjo v lončku.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!
Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Odkrijte številne prednosti nabiranja in gojenja bezgovih jagod in cvetov
Bezeg (Sambucus) prepoznamo po nazobčanih zelenih listih, ki rastejo v skupinah od treh do devetih listov na vsaki strani stebla ter belih, izjemno dišečih cvetovih, ki imajo pomembno zdravilno vrednost. Odkrijte številne prednosti, zaradi katerih se mnogi nad njim navdušujejo – še posebno v začetku poletja, ko razvije čudovite bele cvetove, ki so primerni tudi za uživanje.

Ameriške borovnice lahko gojimo tudi v koritu
Gojenje borovnic v loncih je tako enostavno in učinkovito, da se zanj odloča vedno več ljudi, četudi na vrtu nimajo težav s prostorom. Ker imajo ameriške borovnice nekoliko specifične zahteve glede zemlje, tako tudi lažje pripravimo mešanico prsti, ki bo ustrezala tem z antioksidanti bogatim sadežem.

Trije nasveti, kako organizirati nepozabno zabavo ob bazenu
Če se tudi vi poigravate z idejo, da bi si letošnjo sezono vendarle omislili oazo na domačem dvorišču, nikar ne pomislite dvakrat. Za vas smo pripravili tri nasvete, zaradi katerih se boste vprašali, zakaj niste domačega bazena postavili že prej.

Izkop kanalov za vodovod in kanalizacijo: ključni koraki in stroški
Izkop jarkov je ključni del priprave na gradnjo novih objektov, saj moramo zagotoviti ustrezne komunalne in druge priključke, kot sta vodovodni sistem in hišna kanalizacija. Poleg tega je izkop kanalov potreben tudi pri zamenjavi ali popravilu obstoječih poškodovanih ali dotrajanih cevovodov. Zato je pomembno, da so izkopi jarkov kakovostno opravljeni, saj le tako omogočamo enostaven dostop do cevi za morebitne kasnejše zamenjave in popravila.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni
Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango
Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Tudi vi obožujete češnjev paradižnik? To morate vedeti
Le kdo ne mara paradižnika, tega okusnega, rahlo sladkega vrtnega pridelka, o katerem se krešejo mnenja o tem, ali gre za sadje ali zelenjavo. Ena izmed najbolj priljubljenih sort je češnjev paradižnik, morda tudi zaradi svoje priročnosti, saj ga lahko jemo neposredno z vrta – in takšni, še rahlo topli od sonca, so tudi najbolj okusni.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon
September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Kako pripraviti vaš vrt na poletno zabavo
Približuje se čas piknikov, sproščenih poležavanj pod sončnimi žarki in poletnih osvežitev. Poskrbite, da boste vi in vaša zelenica na poletno sezono dobro pripravljeni.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

Out so stenski napisi in beli minimalizem
Ker sta za nami dve precej naporni leti, je dom postal še večji del našega življenja, spoznali smo tudi, kako pomemben je prostor, v katerem se počutimo udobno. Trendi notranje opreme v letošnjem letu odražajo prav to čustvo.

Kako začeti s samooskrbo?
"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Delovna akcija: Vsaka prenova je na meni pustila poseben pečat
Del ekipe Delovna akcija, ki pomaga družinam v stiski prenavljati in preurejati stanovanje, je tudi Ula Kokalj. Prikupno dekle iz ozadja, ki poskrbi za osupljiv končni videz preurejenega oziroma obnovljenega domovanja. Tako sva še pred začetkom nove sezone Delovne akcije poklepetali o njenem delu.

Kaj početi na vrtu oktobra?
Oktobra je vrt videti že zelo jesensko, vreme pa je zelo muhasto – en dan je vroče, naslednji dan sledi zmrzal, vmes pa pridejo deževna obdobja.

Tako si lahko uredite kotiček za ličenje
Marsikatera med nami je zvesta uporabnica ličil in tudi če ne gre za neke enormne količine izdelkov in lepotnih pripomočkov, je smiselno, da so dobro organizirani, skrbno pospravljeni in hkrati vedno pri roki, ko jih potrebujemo. Za ljubiteljice ličenja smo tako pripravili nekaj domiselnih in izredno praktičnih idej za organizacijo lastnega lepotilnega kotička. Le katera si ga ne bi želela imeti?

Kako do urejene in organizirane shrambe?
Je shramba tisti prostor v vašem domu, v katerem imate občutek prenasičenosti, tudi če ste pred tem ure in ure skušali vzpostaviti nek red, sortirali suha živila, konzervirano hrano ali le domače dobrote, ki ste jih pridno pripravili za ozimnico? Da bo odslej drugače, vam predstavljamo nekaj idej, kako osvežiti in bolje organizirati vaš shranjevalni prostor.