Dominvrt.si

gnezdilnice

Prva pomoč za čmrlje

Medonosna čebela je sicer najbolj znana opraševalka, vendar še zdaleč ni edina. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu – v naravi pa še več, opravijo divji opraševalci. To so v prvi vrsti divje čebele, torej čmrlji in čebele samotarke.

Vsi čmrlji pomladi so matice

Pomlad se prebuja, z njo pa tudi žuželke, ki poskrbijo za opraševanje skoraj treh četrtin vseh rastlin, s katerimi proizvedemo 90 % svetovne hrane. Med pomembnimi opraševalci pa niso samo medonosne čebele, ampak tudi divji opraševalci.

Gospodarica Nada: Izgovor na izgovor

Veste, da so bili Kitajci prvi, ki so udomačili kokoš, približno 6000 let pred našim štetjem? Kokoši so na večini kmetij stalnica, kajti ni jih čez domača jajca. Tako je tudi na Kmetiji, kjer je Nada naročila tekmovalcem, da zanje postavijo zelo poseben kokošnjak. Jim bo uspelo?

Naši gozdarji so včasih tudi reševalci

Očitno je čas gnezdenja lesnih sov, kajti na družbenem omrežju so gozdarji objavili prikupno fotografijo reševanja mladičkov, ki so padli iz gnezda.

Pegasta sova rabi pomoč

Pegasta sova je na območju Slovenije v zadnjih desetih letih postala izjemno redka gnezdilka. Zato je še toliko bolj pomembno, da ji nudimo primerna gnezdišča.

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?

Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Lahko jih izdelate sami

Ptice so nam vse leto pomagale pri doseganju naravnega ravnovesja na vrtu in v sadovnjaku, poleg tega pa so nas razveseljevale s svojim petjem in brezskrbnim letom. V zahvalo jim postavimo krmilnico ali gnezdilnico. Ideje poiščite v naši fotogaleriji!

VIDEO: Gnezdilnica za čebele samotarke

Čebele samotarke, pri nas jih živi kar 500 vrst, so ključne za opraševanje sadnega drevja, pa tudi drugih rastlin. Njihova prisotnost na vrtu je tudi dober pokazatelj čistosti okolja. Poglejte, kako jih lahko z malo truda privabite.

VIDEO: Izdelajte netopirnico

Netopirji v našem okolju opravljajo nevidno vlogo, saj zaživijo šele z nočjo. So edini aktivno leteči sesalci in edini lovci mrčesa, ki letajo ponoči in uničujejo mrčes, medtem ko ljudje (in ptiči) spimo sanje pravičnega.

FOTOGALERIJA: Ptice v sadovnjaku

Če se spoštljivo in odgovorno obnašamo do narave, v svoje življenje privabimo tudi ptice, ki razveseljujejo s svojo prisotnostjo in nam pomagajo pri boju proti škodljivcem. V fotogaleriji poglejte nekaj rednih ptičjih obiskovalcev sadovnjaka naravovarstvenika Ivana Esenka.

VIDEO: Esenkov čarobni svet

Obiskali smo Ivana Esenka, naravovarstvenika, pisatelja, fotografa in čebelarja, ki je svoj dom postavil v samoto narave in se naučil sobivati z živalmi.

VIDEO: Do biovrta s pomočjo ptic

Če želite svoj vrt oživiti s pticami, lahko gnezdilnice zanje izdelate kar sami – v pomoč vam bo naš video in priložena skica za izdelavo. Postopek je preprost in nezahteven, zato nam pri tem lahko pomagajo tudi otroci.

VIDEO: Do biovrta s pomočjo ptic

Če vam bo uspelo v vrt privabiti čimveč različnih vrst ptic, vam ne bo več treba skrbeti za zatiranje škodljicev, saj bodo ptice to naredile namesto vas.

Ptič v balonu

Če želite v svoj vrt ali na balkon privabiti ptičje petje, hkrati pa vnesti občutek igrivosti, je domislica o ptičji hišici v balonu mlade nemške oblikovalke kot ustvarjena za vas!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860