gniloba

Visoke grede? Previdno!
Sanje o visokih gredah se hitro razblinijo, ko pri sosedu vidimo že po nekaj letih razpadajoč in trohneč les smreke. Investicijo v visoke grede je gotovo potrebno narediti premišljeno in racionalno. Vsi si želimo čim daljše trajnosti in vzdržljivosti visokih gred, zato si poglejmo nekaj ključnih dejavnikov kaj je potrebno paziti pri nakupu visoke grede.

Vzdržljiva vrsta lesa, ki v prostoru ustvarja svetel in sodoben videz
Svet notranjega oblikovanja vsako leto prinese kakšno novost in čeprav je les brezčasen material, ki je v naših domovih nepogrešljiv že praktično od nekdaj, tudi na tem področju veljajo določeni trendi. Njegova uporaba sicer nikoli v preteklosti ni zares zamrla, toda če kdaj, potem je danes svetel les zagotovo med najbolj priljubljeni materiali, ko govorimo o opremljanju domov.

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?
Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde
Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

Priljubljena sobna rastlina, ki spada v družino figovcev
Benjamin ali Fikus benjamin, kot je njegovo polno ime, raste kot veliko širokolistno zimzeleno drevo. V naravi ga najdemo na predelih s tropskim in subtropskim podnebjem, pri nas pa velja za izjemno priljubljeno sobno rastlino, ki se pogosto znajde v domovih, pisarnah in drugih notranjih prostorih. Njegovo priljubljenost bi lahko pripisali tudi njegovi dolgoživosti, v ustreznih pogojih se namreč lahko obdrži tudi do 70 let.

Sestavina iz kuhinje, ki lahko reši vašo orhidejo
Občutljive orhideje so v neugodnih razmerah pogosto na udaru za razvoj glivičnih bolezni. K temu dodatno pripomore predvsem pretiran mraz ali vlaga. Ta sestavina, ki jo gotovo imate v kuhinji, lahko reši vašo cvetočo rastlino.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?
Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov
Hladnejše temperature niso več primerne za zorenje paradižnika, čeprav so rastline še vedno polne sadežev, a kaj ko so zeleni. Toda, ni še konec sezone, paradižnike lahko prinesete na toplo in bodo še naprej zoreli, poglejte, kako.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Vam letos uspevajo?
O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

5 neverjetnih načinov uporabe jogurta na vrtu
Ste že kdaj pomislili na to, da bi jogurt uporabili na vrtu? Morda se sliši neverjetno, toda tako kot ima jogurt pozitiven vpliv na naše zdravje, ga ima tudi na zdravje rastlin. V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov uporabe jogurta na vrtu!

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Čudežna nalepka, ki ohranja svežino sadja
Če sadja in zelenjave ne shranimo pravilno, se hitro lahko začne proces gnitja, in takšna živila lahko samo še zavržemo. Izdelali so nalepko, ki bo pomagala svežino sadja ohraniti veliko dlje.

Vam je neurje poškodovalo streho?
Kljub temu, da je na prvi pogled streha po neurju videti nedotaknjena, vseeno lahko skriva poškodbe. Bi zamenjali streho ali strešno kritino, pa niste prepričani? Poglejte, na kaj morate biti pozorni.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Modra zvezdasta praprot: Nasveti za nego in vzgojo zdrave rastline
'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit, ki ga prepoznamo po privlačnih zelenomodrih listih nepravilne oblike. Zaradi svoje nezahtevnosti in razmeroma preproste oskrbe je odlična izbira za začetnike in tudi bolj izkušene ljubitelje sobnih rastlin.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Tako bi morali zalivati paradižnik
V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.

Starodavna rastlina, ki lajša številne zdravstvene tegobe
Melisa je starodavna rastlina, ki izvira iz južne Evrope. Je tesna sorodnica mete in ima podobne nagubane liste ovalne oblike. Ponaša se svežim citrusnim vonjem, zaradi česar jo pogosto uporabljamo v kulinariki kot dodatek solatam, juham in sladicam. Že vrsto let je znana kot zdravilna rastlina tako za preventivo kot kurativo, njeno uporabo pa lahko zasledimo v različnih čajih, tonikih in drugih napitkih vse od stare Grčije in Rima pa do danes.

Mačehe niso samo za na grobove
Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Vrt in pogoste poletne bolezni
V poletnem času se zelo veliko rastlin okuži s plesnijo, s katero se rastline okužijo zaradi različnih gliv, ki so v zraku in zemlji okoli nas. Na zunanjih rastlinah se najpogosteje pojavljajo proti koncu rastne dobe, predvsem ob toplih dnevih, hladnih nočeh in brezvetrju.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Nikar ne zanemarjajte teh simptomov!
Za zdravje svojega psa boste veliko naredili že z ustrezno ustno higieno, torej čiščenjem pasjih zob, primerno prehrano in preventivnimi pregledi pri veterinarju. V nasprotnem primeru se bodo kmalu začele pojavljati težave, ki pa še zdaleč niso tako nedolžne, kot se bo zdelo na prvi pogled.

Kako jeseni poskrbeti za čebele?
Tretjina svetovne proizvodnje hrane oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja, čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Čebele z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo. Po podatkih mednarodne študije iz leta 2016 opraševalci letno k vrednosti svetovne proizvodnje hrane prispevajo med 192 do 472 milijonov evrov.

Vzgojimo slasten paradižnik v loncu
Vlažno in deževno vreme ni idealno za vzgojo paradižnika, ker preži velika nevarnost bolezni. Obstaja pa nekaj smernic, po katerih lahko vzgojimo povsem naraven, ekološki paradižnik.

Bodite pazljivi pri izbiri sobnih rastlin
Sobne rastline nimajo samo dekorativne vloge v našem domovanju. S pravilno izbiro lahko z njihovo pomočjo izboljšate zrak, s tem pa svoje zdravje. A pozor, nekatere so strupene za vas ali vaše hišne ljubljenčke.