gnoj

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono
Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji
Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Ob svetovnem dnevu ajde: Kakšne pogoje za rast in uspevanje potrebuje?
Ajda je vsestranska in hranljiva poljščina, ki lahko uspeva v različnih talnih in podnebnih razmerah. V nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako zagotoviti pogoje, s katerim omogočimo dober pridelek te nadvse uporabne in hkrati izjemno hranljive žitarice.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Nega trate spomladi: zračenje, gnojenje in prva košnja
Spomladi je čas, ko se narava prebuja in s tem tudi vaša trata. Po zimskem spanju je nega trave ključnega pomena za vzpostavitev zdrave in bujne trate. Zračenje, gnojenje in prva košnja so ključni koraki za spomladansko nego trate, ki ji bodo omogočili, da uspeva in cveti v vsej svoji lepoti.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?
Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje
Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Pelate, sorto paradižnika, ki izvira iz Italije, je mogoče zlahka prepoznati po podolgovati obliki in koničastem koncu. Pogosto se uporabljajo za pripravo omak, ker so mesnati in imajo manj semen kot druge vrste paradižnikov. Ta stara sorta paradižnika je močnega in sladkega okusa ter ima manj kiselkast okus od večine drugih sort. Plodovi rastejo v grozdih po 6 do 8, vsak izmed njih pa je dolg približno 10 centimetrov. Poglejmo, kaj še odlikuje to znano in priljubljeno italijansko sorto paradižnika.

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?
Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Biodinamika – alternativna oblika ekološkega kmetovanja
Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala biodinamičnega kmetovalca po imenu Drago Kladnik. Ta jo je poučil o alternativni obliki ekološkega kmetijstva po metodi kmetovanja legendarnega dr. Rudolfa Steinerja.

Prst pripravimo že zdaj
Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Vse, kar morate vedeti pred gnojenjem vrta jeseni
Pri dolgotrajni uporabi je prst v zelenjavnem vrtu izčrpana in osiromašena s hranili, saj vrtnine v času rasti potrebujejo veliko hranilnih snovi. Da bi vrtnine tudi v prihodnji sezoni dobro obrodile, mu moramo vse te snovi nekako povrniti. Ob vseh informacijah in napotkih smo včasih lahko zmedeni - kaj pomeni mineralno gnojilo? Kaj označuje kratica NPK? Lahko z gnojenjem zažgemo korenine? Na vsa ta vprašanja odgovarjamo v spodnjih vrsticah.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni
Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Zdaj je čas, da poskrbite za trato
Ste vedeli, da do najgostejše in najbolj zelene trate najlažje pridemo tako, da v dobro pripravljena tla sejemo jeseni. Tako preprečimo, da bi travna semena zadušil" plevel, poleg tega pa je zemlja ravno dovolj topla in vlažna, da lahko seme vzklije.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet
Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?
Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Jagodičevje, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo? Če želite, da bodo krasile tudi vaš vrt in da bodo bogato obrodilo, je pametno upoštevati nekaj osnovnih napotkov.

Kam z odvečnim pepelom?
Če se doma ogrevate na trda goriva ali pa tu in tam zakurite v kaminu, imate lesnega pepela na pretek. Nikar ga ne zavrzite, saj ga lahko koristno uporabite. Ste vedeli, da je pepel pravzaprav eno najstarejših gnojil, ki vam bo sploh v pomladnih mesecih še kako prav prišel na vrtu?!

Kljub sodobnim tehnologijam marsikje še vedno trpijo smrad
Marsikje po Sloveniji imajo prebivalci, ki živijo v bližini kompostarn in bioplinarn, pa tudi odlagališč odpadkov in industrijskih objektov, težave zaradi širjenja smradu. Na ministrstvu za okolje in prostor, kjer že več let pripravljajo t.i. uredbo o smradu, so njen osnutek napovedali za naslednje leto.

To morate vedeti ljubitelji vrtnic ...
V 5. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka med drugim pod drobnogled vzeli kraljice med rožami. Vrtnice so tiste, ki skorajda ne manjkajo na nobenem vrtu, saj so naravnost čudovite in relativno nezahtevne za vzgojo.

Preženite muhe
Sploh v poletnih mesecih, ko jih vlaga in vročina privabita na plano, se zdi, da se muhe množijo kot gobe po dežju, odganjanje muh pa je pravo Sizifovo delo. A z nekaj iznajdljivosti in potrpežljivosti lahko letečim nadlogicam preprečite, da vam pokvarijo še kakšen piknik ...

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Ministrstvo podaljšalo obdobje gnojenja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo dovoljenje za podaljšanje obdobja gnojenja s tekočimi organskimi gnojili do sredine decembra. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je namreč ministrstvo opozorila, da zaradi obilnega deževja v oktobru in novembru pravočasen razvoj gnojil ni bil mogoč.

Nasveti za postavitev tople grede
Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih!

Zakaj nas muhe tako rade 'napadajo'?
Ni ga ’junaka’, ki bi trdil, da ga nadležne muhe niti najmanj ne motijo. Te leteče nadlogice so še posebej aktivne v poletnih mesecih, saj jih vročina in vlaga privabita na plano, s svojim letanjem pa nam pokvarijo marsikateri piknik, napadajo našo hrano in nam ’kravžljajo' živce z žgečkanjem, medtem ko se sprehajajo po naši koži. Pa ste se kdaj vprašali, zakaj nas imajo tako ’rade’?