Dominvrt.si

gnojenje vrta

Ena sestavina vas loči do lepe trate

Sladkor ni samo živilo, ampak ima še nešteto drugih možnosti uporabe. Če pustimo ob strani peko tort in vzdrževanje lepega šopka v vazi – ali res lahko celo pomaga trati do lepše rasti? Preverili smo, ali to drži.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Čudovite okrasne trave, ki se podajo na vsak vrt

Okrasne trave ponujajo čudovito vrtno kuliso, ki lahko hkrati deluje kot subtilna živa meja ali pa samo čudovit dodatek trati in ostalim rastlinam. Če ste eni redkih, ki še niso podlegli šarmu okrasnih trav, potem je morda sedaj čas, da jim poiščete prostor na svojem vrtu.

Kako na vrtu vzgojiti teloh?

Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje

Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?

Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?

Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev

Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika

Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Britanski kraljevi vrtnar svetuje, kako se znebiti polžev

Prav vsak vrtnar, naj bo ljubiteljski ali profesionalni, ima v rokavu skrit kakšen koristen nasvet, ki mu pomaga do lepšega vrta. Jack Stooks, ki ima kar 20-letne izkušnje z vzdrževanjem vrtov britanske kraljeve družine, ima teh na pretek, nekaj pa jih je zdaj delil z javnostjo.

Zakaj korenje v loncu tako dobro uspeva?

To priljubljeno korenasto zelenjavo je enostavno gojiti v posodah, loncih in cvetličnih koritih, ki jih postavite na balkon. Z malo sreče in pravimi nasveti jo boste lahko pobirali od zgodnjega poletja do pozne jeseni.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Skrivna sestavina, s katero obogatite vrtno zemljo

Zeolit je naravni mineral, ki lahko izboljša kakovost vaših tal in spodbudi rast rastlin. Če je vaša vrtna zemlja trda in zbita, pa zato ne more absorbirati in zadrževati vode ter hranil, lahko poskusite težavo rešiti z dodajanjem zeolita. Preverite, katere so še druge prednosti in kakšen je postopek dodajanja te snovi na vrt.

Najpogostejša napaka, ki jo delate pri presajanju

Nekatere rastline s časom prerastejo svoj lonček ali pa iz zemlje izčrpajo vsa hranila. Ko vidimo, da rastlina v svojem dosedanjem okolju ne uspeva več tako, kot bi morala, je čas za presajanje. Kako se tega lotiti in na kaj biti pozoren, nam je zaupala Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Kako gojimo lečo?

Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Cvetje, ki se najpogosteje znajde na balkonih in okenskih policah

Pelargonije so brez dvoma ene izmed najbolj priljubljenih okenskih rož v spomladanskem in poletnem času. Razlog za to gre najverjetneje pripisati tudi dejstvu, da so precej enostavne za gojenje in zahtevajo zelo malo nege, hkrati pa niso občutljive na škodljivce ali bolezni, niti na poletno vročino. Gojenje v loncu je zanje zelo ugodno, saj lepše cvetijo, če so korenine nekoliko stisnjene.

Prst pripravimo že zdaj

Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Vse, kar morate vedeti pred gnojenjem vrta jeseni

Pri dolgotrajni uporabi je prst v zelenjavnem vrtu izčrpana in osiromašena s hranili, saj vrtnine v času rasti potrebujejo veliko hranilnih snovi. Da bi vrtnine tudi v prihodnji sezoni dobro obrodile, mu moramo vse te snovi nekako povrniti. Ob vseh informacijah in napotkih smo včasih lahko zmedeni - kaj pomeni mineralno gnojilo? Kaj označuje kratica NPK? Lahko z gnojenjem zažgemo korenine? Na vsa ta vprašanja odgovarjamo v spodnjih vrsticah.

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni

Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Čas je za jesensko zeleno gnojenje

Počasi se naš vrtiček prazni in to je tudi zagotovo primeren čas, da pomislimo na naslednjo sezono. Če so vaše grede prazne, jih prekrijte z rastlinami za zeleno gnojenje.

10 okolju prijaznih namigov za bolj zelen vrt

Pomad je popoln čas za razmislek o tem, kaj bi lahko v svojem življenju spremenili ali izboljšali. Dobro je začeti kar pred lastnim pragom, natančneje - na svojem vrtu. Preberite si deset okolju prijaznih trikov za še bolj zdrav in zelen vrt.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite

Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Eksotika v domu: mesojede rastline

Naša domovanja krasijo krasne in barvite rastline, ki nam polepšajo dom in dvignejo naše razpoloženje. Med njimi pa se najdejo tudi zelo zanimive in nenavadne rastline, ki se prehranjujejo z mrčesom. Poglejte, katere so to in kako za te posebne rastline skrbeti.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja

S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Z malo truda kompostnik lahko izdelate tudi sami

Če ste med tistimi, ki ste se odločili, da boste v prihodnosti na domačem vrtu tudi sami kompostirali, smo za vas pripravili nekaj enostavnih idej, kako primeren kompostnik z malo truda lahko izdelate kar sami.

Kako do vrta, če živite v Ljubljani?

Na ljubljanski občini opažajo, da je vse več povpraševanja po najemu vrtička s strani mladih družin in študentov. Pripravili so tudi učne vrtove.

Kompost smrdi? Potem delate to napako!

Kar okoli 90 odstotkov snovi, ki bi jih lahko uporabili za kompostiranje, pristane med odpadki. Po drugi strani številni za gnojenje rastlin na vrtu kupujejo umetna gnojila, namesto, da bi uporabili naravno, doma proizvedeno. Kako se tega sploh lotiti?

Ga poznate?

Tina in Metka sta se odpravili na Goriško na obisk k Mojci, ki jima je podrobneje predstavila okrasni ameriški slamnik. Več o njem izveste v 2. oddaji 5. sezone Vrtičkanje, ki je na ogled na VOYO!

Kaj je treba jeseni postoriti na vrtu?

Zlata in pa tudi mokra jesen je prišla v naše domove in na vrtove. Ste prepričani, da ste na vrtu postorili prav vse, da bo prihodnje leto še bolj zeleno in rodovitno? Vabimo vas, da še enkrat preletite seznam jesenskih vrtnih opravil in preverite, če morebiti niste na katerega od njih pozabili.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860