gojenje orhidej

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?
Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje
Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Predstavljamo vam nekaj najpogostejših napak pri gojenju orhidej, za katere svetujemo, da se jim izognete, če želite, da bo vaša orhideja kot iz cvetličarne! Preverite, če katero od teh napak delate tudi sami in je morda to razlog, da vaša orhideja ne uspeva tako lepo, kot bi si želeli.

Trik z ledenimi kockami lahko reši vaše rože
Za propad sobnih rastlin je pogosto krivo nepravilno zalivanje. Preveč vode, ki zastaja na dnu lončka hitro povzroči gnitje korenin, zaradi premalo vlage pa se rastlina izsuši, kar je prav tako lahko usodno. Če ste eden tistih, ki jim gojenje sobnih rastlin nikakor ne gre od rok, morda še niste preizkusili zadnjega trika, ki vas lahko reši. Zanj boste potrebovali le nekaj zamrznjenih kock vode.

Poznate to orhidejo?
Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Kako presaditi orhidejo?
Orhideje so čudovite tropske rastline, ki so odlične za gojenje v zaprtih prostorih. Čeprav je zanje kljub splošnemu prepričanju razmeroma enostavno skrbeti, je pri presajanju potrebna posebna previdnost. Pravilni koraki menjave rastnega medija, s katerimi preprečimo nadaljnje gnitje korenin, zagotavljajo rast novih cvetov in močnih, zelenih listov. Uporabite spodnje nasvete strokovnjaka Tomaža Jevšnika, da ohranite svojo orhidejo lepo in cvetočo.

Izberite pravi material za gojenje orhidej
Ljudje, ki se prvič lotevajo gojenja orhidej, kmalu ugotovijo, da zdrave orhideje ne rastejo v običajni prsti, ki je zanje običajno pregosta in vode ne odvaja dovolj temeljito. Večina orhidej v resnici nekako raste v zraku – medij oziroma substrat je tam samo zato, da se ga korenine lahko oprimejo.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

V morju cvetočih orhidej
Ko prestopimo Muro, se nam v sončnem dnevu zazdi, da ne čutimo več naglice in da je urni kazalec prestopil v počasnejšo hitrost. Zima je umirila tudi zemljo in rastje, ki nabirata moči za spomladansko prebujanje. Zimski počitek se je izognil le majhni vasi Dobrovnik, kjer vse leto, ne glede na letni čas, gojijo orhideje.