Dominvrt.si

gojenje paradižnika

Česen posadite zraven teh rastlin

Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika

Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Na računu imata milijone, živita pa na kmetiji

Mila Kunis in Ashton Kutcher sta eden redkih hollywoodskih parov, ki jima poročeno družinsko življenje uspeva več kot odlično. Spoznala sta se davno nazaj med snemanjem priljubljene televizijske serije, se zaljubila nekoliko kasneje in ljubezensko pravljico leta 2015 okronala še s poroko. V zakonu sta se jima rodila dva otroka, deklica Wyatt in deček Dimitri. Pred nekaj leti se je družina preselila v nov dom, katerega vrata je slavni par sedaj odstrl za javnost.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?

Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Da bo por uspeval, ga posadite zraven te korenovke

Ne dovolite, da napačna izbira mesta sajenja na vašem vrtu slabo vpliva na rast pora in drugih vrtnin. S pravilno postavitvijo ene rastline poleg druge lahko izkoristite najboljši potencial vsake izmed njih in tako poskrbite, da bodo skupaj posajene tiste, ki si delijo enake rastne zahteve in si tudi medsebojno pomagajo pri rasti – največkrat tako, da odganjajo škodljivce.

Eno samo sestavino potrebujete za lepe in sladke paradižnike

Nič ni boljšega od zrelega domačega paradižnika, pravkar nabranega na vrtu, ki ste ga vzgojili z največjo mero skrbnosti in ljubezni. Verjetno pa poleg vode, svetlobe in vseh hranil niste pomislili, da bi bi mu dodali tudi sodo bikarbono, kajne? Preverite, kako in zakaj vam ta sestavina lahko pomaga do še slajših paradižnikov.

Rastline, ki jih je priporočljivo posaditi zraven paradižnika

Ustvarjanje popolnega rastnega okolja za vaše vrtnine ne vključuje le ustrezne zemlje, zadostne vlage in ravno prave količine sončnih žarkov, ampak tudi iskanje dobrih in slabih sosedov ter ustrezne razporeditve na vrtu. Poglejmo si, katere so tiste vrste, ki jih je priporočljivo posaditi poleg paradižnika.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni

Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Tudi vi obožujete češnjev paradižnik? To morate vedeti

Le kdo ne mara paradižnika, tega okusnega, rahlo sladkega vrtnega pridelka, o katerem se krešejo mnenja o tem, ali gre za sadje ali zelenjavo. Ena izmed najbolj priljubljenih sort je češnjev paradižnik, morda tudi zaradi svoje priročnosti, saj ga lahko jemo neposredno z vrta – in takšni, še rahlo topli od sonca, so tudi najbolj okusni.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika

Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Na kaj morate biti pozorni pri gojenju paradižnika v rastlinjaku

Paradižniki so najbolj priljubljena vrtnina za gojenje v rastlinjakih. Pogoji v zaprtem prostoru pa zahtevajo bolj skrbno ravnanje in posebne pogoje, da preprečite bolezni in plesen.

Na balkonu vzgojite svoj paradižnik

Če živite v stanovanju, to še ne pomeni, da ne morete imeti lastnega pridelka zelenjave. Na balkonu in celo okenski polici je mogoče gojiti vsaj paradižnik. Deluje enako dekorativno kot cvetje, povrhu tega pa so plodovi običajno okusnejši, ko jih pridelate sami.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort

Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Povsem preprosto jo vzgojite sami

V 8. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka govorili o cvetači. Ponudili sta nam nekaj nasvetov za gojenje ter razkrili, kako pripravljena je njima najljubša.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Poznate čudežno jagodo?

Goji jagode krepijo imunski sistem, ugodno vplivajo na delovanje živčnega sistema in jeter, na prekrvavitev, izboljšujejo vid, znižujejo raven holesterola v krvi, uravnavajo krvni pritisk, lajšajo bolečine v sklepih, krepijo telo po bolezni, čistijo kožo in pomagajo pri zmanjševanju telesne teže. Poglejte, kako ta neprecenljiv sadež vzgojiti doma.

Katero solato imamo Slovenci najraje?

Slovenskega kosila si skorajda ne gre predstavljati brez velike sklede listnate solate. Če je ta zrasla na domačem vrtu, jo imamo še raje. Solata je zelenjadnica, ki ni zahtevna za pridelavo in jo lahko goji vsak, tudi tisti, ki nima vrta ali njive. Preberite, kako se lotiti domače pridelave solate in katere sorte so pri nas najbolj priljubljene.

Kdaj saditi, kako zaščititi...

Mag. Jelka Stopar Metelko, direktorica verige vrtnih centrov Kalia, odgovarja na nekaj najbolj aktualnih vprašanj o sezonskih vrtnih opravilih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836