gomolji

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje
Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih
Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Ali veste, kaj je oka?
Poznate to majhno korenasto zelenjavo, ki izhaja iz Peruja in spominja na krompir? Gre za oko ali andski krompir, kot mu tudi pravimo pri nas. Najbolj pogosto ga zasledimo v Boliviji in Peruju, precej znan pa je tudi na Novi Zelandiji. Ker ima pred krompirjem resne prednosti – nima namreč znanih škodljivcev ali bolezni – pa postaja vedno bolj poznan tudi v drugih delih sveta.

Za barvanje pirhov lahko uporabite povsem naravna barvila
Barvanje velikonočnih pirhov je priljubljena tradicija in ena najbolj zabavnih velikonočnih aktivnosti. Če vas kemikalije v barvilu, kupljenem v trgovini, odvračajo od tega, da bi pobarvali svoje pirhe, preizkusite teh devet naravnih možnosti.

Slovenska sorta krompirja, ki jo sadimo zdaj
Kar veliko sort krompirja je mogoče pri nas tako gojiti kot kupiti, ena od slovenskih pa se imenuje KIS slavnik ali samo slavnik. Je zelo zgodnja sorta, saj je mogoče pridelek v ugodnih pogojih pobrati že po 60 dneh, torej približno dveh mesecih. Slavnik se srednje dobro skladišči, tako da ga je mogoče uživati nekje do novega leta.

Tekmovalec MasterChefa iskreno o tem, ali bi se raje odpovedal kuhanju ali vrtnarjenju
Nika Marolta je širna Slovenija spoznala po tem, ko je v kuharskem tekmovanju Masterchef pokazal in dokazal, da kuhanje zanj ni le sprostitev in hobi, ampak gre za način življenja, pri katerem se trudi delovati čim bolj trajnostno. In prav na tak okolju in denarnici prijazen način obdeluje tudi svoj vrt. Še več, Niku posebno veselje predstavlja uporaba tistih delov pridelka, ki jih sicer navadno zavržemo – ali ste na primer vedeli, da redkvica tvori tudi plodove v obliki strokov, ki so prav tako užitni in zdravi kot gomolji?

Sorta krompirja, ki je pri nas najbolj priljubljena
Bellarosa je ena bolj priljubljenih sort krompirja pri nas. Za to je več razlogov. Poleg nezahtevne pridelave je prednost te sorte tudi, da daje obilen pridelek. Ta je znan po dobrem okusu in širokem načinu uporabe. Primeren je za zimnico, saj se dobro skladišči.

Kako se znebiti koloradskega hrošča, ki napada krompir
Koloradski hrošč ni izbirčen in bo jedel skoraj vse, toda njegova najljubša hrana je krompir, ki običajno utrpi največjo škodo. Da vam ne uniči celotnega pridelka, sledite spodnjim nasvetom, s katerimi boste prepoznali in nadzorovali tega nadležnega škodljivca.

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?
Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah
Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Je sladki krompir res boljši od navadnega?
Sladki krompir je tropska rastlina, ki izvira iz Amerike, k nam pa ga je prinesel Krištof Kolumb. Kljub poimenovanju, z navadnim krompirjem, ki je pri nas nekoliko bolj razširjen, pravzaprav nima zelo veliko skupnega. Gre namreč za botanično različni rastlini – sladki krompir spada med slakovke, navadni krompir pa med razhudnike. Poglejmo si nekaj dejstev o tej rastlini, za katero je tudi pri nas v zadnjih letih kar nekaj zanimanja.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet
Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

Vse o balkonskem cvetju s prekrasnimi cvetovi
Gomoljna begonija je s svojimi čudovitimi cvetovi ena od priljubljenih rastlin, ki krasi številne balkone, terase in okenske police. Ker obstaja več različnih sort, ki se med sabo razlikujejo po cvetovih, boste zagotovo poiskali sebi najljubšo. Zakaj so gomoljaste begonije nezahtevne, kakšna lega jim paše in, kako je potrebno za njih skrbeti, si preberite v nadaljevanju.

Čeprav ni tako znan, je izjemno okusen in vsestransko uporaben
Čeprav ni ravno med najbolj poznanimi, je koromač izjemno okusen, zdravilen in vsestranski za uporabo. A ker se velikokrat pojavijo nejasnosti glede različic rastlin in poimenovanja le-teh, vam jih bomo v nadaljevanju razjasnili.

Svetlobni koren ima prav posebne zdravilne učinke
Posebnost te rastline ni samo njena bogata škrobna sestava, ki pride prav v kuhinji, ampak tudi njene zdravilne učinkovine. Kitajska tradicionalna medicina, ki jo uporablja že več tisoč let, tako navaja številne učinke – tako za zdravje kot za lepoto.

Kako se znebiti polžev na vrtu?
Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Zdaj je čas za nabiranje teh okusnih gomoljev
Pred nami je tisti del leta, ko lahko pričnemo nabirati gomolje topinamburja in iz njih pripravimo kakšno dobro jed.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja
S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Vse o rdeči pesi in o tem, zakaj jo je dobro imeti na vrtu
Rdeča pesa je zelo privlačen dodatek na zelenjavnem vrtu, hkrati pa je zelo vsestranska. Sila lahko jo je vzgojiti iz semen, posajenih spomladi ali poleti. Ker pesa pri mrzlem vremenu v gomolju shranjuje sladkor, so pozno posajene rastline, ki dozorijo jeseni, najslajše!

Za ljubitelje sladkega krompirja ...
V 3. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako lahko vzgojimo sadike sladkega krompirja, kje na vrtu bo najbolj uspeval ter kako ga skladiščiti.

Kako skrbeti za vrt v visoki vročini?
V visoki vročini so pod velikim stresom tudi rastline na vrtovih. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije je za STA poudarila, da je najbolje vrtove zalivati zgodaj zjutraj in temeljito, če imamo možnost, lahko vrtnine tudi zasenčimo. Zalivamo lahko tudi po rastlinah, da se nekoliko ohladijo.

Z rednim uživanjem boste ogromno naredili za svoje zdravje
V skrbi za zdravje se zatekamo k pripravkom iz rastlin, ki izvirajo iz daljnih krajev, pozabljamo pa na visoko zdravilno vrednost rdeče pese, ki čisti telo, pomaga pri nevtraliziranju in razstrupljanju globoko uskladiščenih strupov v jetrih ter ledvicah.

Kolobar olajša delo v vrtu
Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Je vsestransko uporabna in izjemno zdravilna
V četrti oddaji četrte sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim predstavili izjemno zdravilno in uporabno zeleno ter nam razkrili nekaj trikov za vzgojo.

Discorea Batatas in Ipomea Batatas
Malo poznani pa vendar zaradi bogate vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj priljubljeni in za željeni rastlini, ki postajata stalnici vsakoletne zasaditve naših zelenjavnih vrtov.

To morate poskusiti!
V 11. oddaji druge sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka podrobneje predstavili za marsikoga nepoznani trajnici topinambur in yacon, spregovorili sta o vzgoji in uporabi ter nam za konec zaupali recepta za svoji najljubši solati.

Ga poznate?
V 11. oddaji druge sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka predstavili dve prav posebni in širši javnosti bolj neznani rastlini iz Južne Amerike, in sicer yacon ter topinambur. Oba sta sorodnika sončnice, njuni gomolji pa so zdrava in okusna poslastica. V nadaljevanju si lahko preberete, katere pozitivne učinke na zdravje ima topinambur.

INTERVJU: Skrivnosti organskega vrta
Kornelijo Benyovsky Šoštarič na Hrvaškem poznajo preprosto kot "Vrtnarko". Na nacionalni televiziji namreč že tretjo sezono pripravlja istoimensko nedeljsko oddajo, večji del posneto na njenem vrtu v Hrvaškem Zagorju. Preberite si ekskluziven intervju portala Dominvrt.si z njo!