Dominvrt.si

gozdna

Je to najbolj okusna sorta jagod?

Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Pazljivo, da ne zamenjate teh dveh spomladanskih rastlin

Čemaž je nizkorastoča trajnica z izrazitim in ostrim vonjem po česnu, ki spomladi preplavi gozdna tla. Ljubitelji ga brez težav prepoznajo, toda če ga nabirate prvič, bodite pozorni, da ga ne zamenjate za rastlino, ki utegne biti strupena.

Najbolj nenavadna cvetlica na svetu prihaja iz Japonske

Skeletna roža je ena najbolj nenavadnih cvetlic na svetu. Čeprav bi njeno ime morda nakazovalo na strašljivi videz, pa je vse prej kot to. Po videzu je nežna, krhka in nadvse očarljiva.

Pazljivo, to ni jagoda

Jagodnjak pogosto zamenjamo z gozdno jagodo, saj je na videz enak, čeprav obenem bistveno različen, predvsem v okusu. Medtem ko gozdna jagoda slovi po sladkosti in sočnosti, je plod jagodnjaka praktično brez okusa. Na kaj moramo pri njem kljub užitnosti paziti?

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti

Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka

Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Pozor! To niso jagode

Obožujete gozdne jagode in ko jih opazite, si hitro postrežete z njimi? A na gozdnih robovih lahko najdete tudi sadež, ki ni jagoda.

Nekoč kraljica hladnih severnih gozdov, danes ljubeč hišni ljubljenček

Norveška gozdna mačka je redka in edinstvena pasma dolgodlake domače mačke, znana predvsem po svoji velikosti, močnem, mišičastem telesu in debelem kožuhu. Preberite več o njej – med drugim tudi to, zakaj je na nek način celo mitološka.

Čudovite ideje za božično dekoracijo v skandinavskem stilu

Letos si namesto hitenja v decembru vzemite čas in v svoj dom prinesite prijetne občutke 'hygge' filozofije. Ustvarite umirjen praznični videz po skandinavskem navdihu, ki slavi bolj rustikalni in preprost pristop k praznični okrasitvi.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje

Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Fižol po kakovosti in vsebini hranil prekaša večino druge zelenjave

Veliki, mali, dolgi, kratki, okrogel, debel, natičniki, počepinci, preklarji, pritličniki ... vse to so vrste fižola. Ker fižol ni zahteven, ga lahko brez težav pridelate na svojem vrtu, v nadaljevanju pa si preberite tudi, za kaj vse je koristen.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Steklina: dejstva, ne strah

28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove

Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. 

Gozdna 'avtocesta nad dolino Kolpe

"Gorski greben nad dolino Kolpe bi lahko imenovali tudi 'gozdna avtocesta'. To je ena najboljših lokacij za zajemanje kamer v Sloveniji. Tu so fotografirali številne gozdne živali, tudi risa. Vsaj trije različni risi so prečkali to lokacijo," se je glasil navdušen komentar ob seriji fotografij, na kateri so 'ujete' mnoge divje živali.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček

Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?

Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Katero mačko izbrati glede na vašo osebnost?

Razmišljate, da bi v svoj dom sprejeli mucko? Krasno bi bilo, če bi se odločili obiskati zavetišča za zapuščene živali. Tam lahko povprašate, kakšne mucke imajo, si jih ogledate, jih spoznate, naj vam povedo čim več o njihovem značaju in na podlagi vsega izberete takšno, ki bo ustrezala vašemu življenjskemu slogu. Če se vseeno odločate za nakup pasemske mačke, potem pa je dobro, da poznate nekaj osnovnih lastnosti pasme in se ne odločate zgolj na podlagi videza.

Zanimivosti o slovenskih gozdovih

Medtem ko za najvišje drevo na svetu velja 115 metrov visoka sekvoja v narodnem parku Redwood v Kaliforniji, se z naslovom najvišjega v Sloveniji ponaša Sgermova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra. Za primerjavo: Grajski hrib skupaj z Ljubljanskim gradom je visok približno 100 metrov.

Bi verjeli, da je tako koristen za naše telo?

Veliki, mali, dolgi, kratki, okrogel, debel, natičniki, počepinci, preklarji, pritličniki ... vse to so vrste fižola. Ker fižol ni zahteven, ga lahko brez težav pridelate na svojem vrtu, v nadaljevanju pa si preberite tudi, za kaj vse je koristen.

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Tako so označena letošnja praznična drevesca

Zavod za gozdove Slovenije za označitev gozdnih drevesc, namenjenih za okras v prazničnih dnevih, lastnikom gozdov in nasadov letošnji december izdaja nalepke rumene barve z letnico 2016. Ob tem opozarja na pomen pravilnega ravnanja z gozdovi, na nujnost varovanja narave pa so spomnili tudi s skupnim krašenjem drevesc v središču Ljubljane.

Obiskovalci Rožnika, previdno!

Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti v prihodnjih dneh previdni. V gozdu na območju Ceste na Rožnik in poti na Drenikov vrh se bo namreč predvidoma do nedelje izvajala sečnja drevja. Ljubljanski zavod za gozdove obiskovalcem Rožnika svetuje, da upoštevajo navodila izvajalcev sečnje, pse pa imajo na vrvici.

Ostali boste brez besed!

Če menite, da so hišice na drevesu samo za otroke, se motite. V podjetju Blue Forest izdelujejo prava mala gozdna kraljestva tudi za družine. Lahko si jo omislite namesto počitniške hišice in si v njej ’napolnite baterije’, je pa primerna tudi za bivanje. Tako lahko živite v popolnem sožitju z naravo, daleč stran od mestnega vrveža. Kaj pravite?

Notranjost vas bo osupnila!

Sredi kantona Graubünden na jugovzhodnem delu Švice se nahaja gozdna koča, ki jo je zasnoval arhitekt Nickisch Sano Walder in je vse prej kot takšna, kakršnih smo vajeni pri nas.

Presenečeni boste nad pozitivnimi učinki

Veliki, mali, dolgi, kratki, okrogel, debel, natičniki, počepinci, preklarji, pritličniki ... vse to so vrste fižola. V 5. oddaji Vrtičkanje nam bosta Metka in Tina nazorno pokazali, kako fižol vzgojiti in kako ga zaščititi pred škodljivci, koristni bodo tudi nasveti, kako ga uporabiti in vložiti, v nadaljevanju pa si lahko preberete, za kaj vse je koristen!

Zaščita pred klopi na vrtu

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Kaj je ujela gozdna kamera?

Fotografija, ki je bila posneta v preteklem tednu v angleškem mestu, je potrdila dvom okoliških prebivalcev, ki že nekaj časa na podlagi pričevanj očividcev trepetajo pred prisotnostjo divjih mačk v njihovih gozdovih.

VIDEO: Uspešno cepljenje sadnih dreves

Cepljenje sadnih dreves je uspešno, če ga izvajajo strokovni in natančni ljudje. Postopek se lahko opravi tudi avgusta, mi pa smo za vas pripravili video prispevek, v katerem nam Matjaž Maležič iz drevesnice Studenec pokaže dva načina.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860