gradbeni nadzor

Do teh težav lahko pride, če gradite pozimi
Med številnimi nasveti, ki jih boste prejeli, ko se pogovarjate o možnosti gradnje novega doma, je ta, da hiše ne smete graditi v zimskih mesecih. Kot velja za večino brezplačnih nasvetov, je tudi vrednost tega precej majhna. Čeprav lahko pride do določenih težav, to ne pomeni, da gradnja pozimi ne more biti izpeljana kakovostno.

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo
Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?
Vsi, ki se lotijo kakšne gradnje, imajo seveda na prvem mestu vedno vizualizacijo tistega, kar so si zamislili, in kako to čim hitreje in kvalitetno izpeljati. V ozadju pa po navadi kljuje tista misel, kako pri vsem skupaj čim več prihraniti, oziroma lepo povedano, racionalizirati stroške. To vodi do tega, da pričnemo na spisku gledati, kje bi se dalo kaj oklestiti.

Zdaj je čas, da legalizirate svojo črno gradnjo
Čeprav veliko ljudi zakone jemlje kot nujno zlo, so le-ti nujno potrebni, da se postavijo okvirji, po katerih se vsi ravnamo in so v interesu vseh. Ti so z nekim družbenim konsenzom dogovorjen set pravil. S tem se prepreči samovolja posameznikov (večinoma) oziroma da bi vsak ravnal po svoje, tako kot se pač v tistem trenutku počuti.

Sladko grenka zgodba ljubljanske Cukrarne
Cukrarna spada med najpomembnejše industrijske objekte v prvi polovici 19. stoletja na Slovenskem. A ko je leta 1858 nepazljivost povzročila požar, je šla njena pot navzdol, dobrega posla ni bilo več. Nato je postala zatočišče Ketteja, Murna in Cankarja in Župančiča, a tudi tukaj se je zgodba žalostno končala. Propadla stavba pa je zdaj končno dobila novo obleko in novo funkcionalnost.

Jezovi - zakaj je pomembna gradnja teh?
Jez je gradbena struktura, ki preprečuje poplavljanje. Najvišji na svetu se imenuje Rogun, nahaja pa se v Tadžikistanu. Njegova višina nad temelji je 335 metrov.

Arhitektura - kaj je in zakaj je pomembna?
Današnji moderni človek izjemno rad potuje. Nekateri jemljejo potovanja kot dodatne počitnice, drugi se temu bolj posvetijo, skoraj vsem pa nam je skupno to, da radi hodimo novim dogodivščinam in znanju naproti. Zanima nas dinamika življenja v tujih mestih, navade in običaji ljudi, navsezadnje tudi kultura naroda, k kateri pa spada tudi arhitektura in sama zgodovina mesta. Skoraj vsak med nami tako občuduje stara mesta, le malokdo pa se resnično zaveda, kakšen pomen ima arhitektura.

Tako do gradbenega dovoljenja
Lastna hiša so sanje mnogih, do nje pa lahko pridemo na različne načine – lahko jo podedujemo, lahko jo kupimo (starejšo nepremičnino ali novogradnjo), lahko si jo pa sezidamo. Če smo se odločili za slednje, potem potrebujemo kar nekaj dokumentov in dokazil, preden se lahko lotimo gradnje.

Ko boste videli, kaj prikazuje, boste šokirani
Vsak Slovenec naj bi proizvedel 1,3 kilograma odpadkov na dan. Ne, ni napaka. Na dan. Četudi jih pridno ločujemo in odlagamo na za to namenjena mesta, je po Sloveniji še vedno okoli 10.000 divjih odlagališč. Kaj to pomeni za našo prihodnost?

Nova gradbena zakonodaja: to so novosti!
S 1. junijem so se začeli uporabljati prenovljeni zakoni s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov. Med drugim naj bi novi zakoni prinesli racionalnejše in krajše postopke, lažje usklajevanje različnih interesov, večjo pravno varnost vlagateljev in bolj učinkovit nadzor.