Dominvrt.si

gradnja hiše

Kako se lotiti barvanja zunanje ograje?

Da bi vaš vrt deloval lično, je treba vsake toliko prepleskati ograjo. Tako dosežete hitro osvežitev okolice hiše, v kateri boste verjetno v toplem delu leta preživljali veliko časa.

Napaka v začetku gradnje, ki vas lahko stane varnega doma

Gradnja novega doma zahteva čas in predvsem tehten premislek. Čeprav se napakam, težavam in oviram pri tem ne moremo izogniti, pa lahko s skrbnim načrtovanjem poskrbimo, da bo proces tekel bolj gladko in nas bo glava bolela vsaj nekoliko manj. V nadaljevanju razčlenjujemo ta proces, da bo pot do sanj o novem domu manj stresna ter da se boste na najpomembnejša vprašanja odločili pravilno.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?

Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Zakaj v steni nastanejo razpoke - in kdaj so nevarne?

Ne glede na razlog za nastanek, razpoke v stenah ali stropih vašega doma nikakor niso prijetne na pogled. Ampak ali obstaja upravičen razlog za preplah, kadar se pojavijo?

Geotekstil: Nepogrešljiv pri gradnji ceste, hiše in celo na vrtu

Gotovo ste se že vozili mimo gradbišča kakšne ceste, kjer ste tik nad utrjeno površino na trasi, kjer bo položen asfalt, verjetno opazili nekaj foliji podobnega (vsaj od daleč se je zdelo tako). Podobno zadevo ste lahko opazili položeno tudi na brežini cestišča ali pa na gradbenih parcelah. No, to namreč ni navadna folija, temveč geotekstil. Videli ste ga lahko še marsikje, kjer se gradi, saj je zelo uporaben element.

Prednosti in slabosti izolacije s kameno volno pri gradnji hiše

Kamena volna je vrsta mineralne volne, ki je nepogrešljiva pri gradnji najrazličnejših objektov. Preverite, katere so njene prednosti, zaradi katerih velja za nepogrešljiv material, ko govorimo o toplotni izolaciji ter vse ostalo, kar morate vedeti, preden se odločite za katerokoli izbiro.

Sanacija fasade ob pojavu plesni

Gotovo ste že kdaj med dolgotrajno vožnjo opazovali raznolike stavbe, ki so drvele mimo vas. Raznolike v obliki in dizajnu, nekatere barvne, druge sivo ali črno-bele, nekatere obložene z lesom, spet druge s kamnom. Ljudje znajo vedno znova presenetiti z novimi idejami in te vedno z veseljem opazujem. Ste pa verjetno na marsikateri hiši tudi opazili vzorce na fasadi, ki nekako ne sodijo tja. Pri nekaterih so bili ti videti kot temne lise, pri drugih pa kot izraziti črni madeži. Zelo verjetno ste pomislili na plesen. Pa poglejmo, če to drži in ali lahko kaj ukrenemo glede tega.

Kako izbrati barvo fasade?

Izbira barve fasade je pomemben korak pri prenovi ali gradnji vašega doma. Barva fasade vpliva na videz hiše, njeno vzdržljivost in skladnost z okolico. V tem članku bomo na kratko pregledali prednosti in slabosti različnih barv fasade ter podali nasvete za njihovo izbiro.

Razmere na trgu mladi par prisilile, da se je preselil v staro šolo

Cene nepremičnin so v zadnjem času poletele v nebo, zato je marsikdo pri reševanju stanovanjskega problema prisiljen iskati inovativne rešitve. A ne samo pri nas, neugodne razmere čez lužo so mladi par privedle do tega, da je kupil staro šolo in jo spremenil v svoj sanjski dom. Poglejte, kako jima je to uspelo.

Do teh težav lahko pride, če gradite pozimi

Med številnimi nasveti, ki jih boste prejeli, ko se pogovarjate o možnosti gradnje novega doma, je ta, da hiše ne smete graditi v zimskih mesecih. Kot velja za večino brezplačnih nasvetov, je tudi vrednost tega precej majhna. Čeprav lahko pride do določenih težav, to ne pomeni, da gradnja pozimi ne more biti izpeljana kakovostno.

Kakšen nadstrešek izbrati: lesenega, kovinskega ali steklenega?

Nadstrešek definira zunanjost vašega doma, zagotavlja pa tudi senco in zaščito pred vremenskimi vplivi. Ko gre za izbiro materiala za nadstrešek, sta les in kovina dve najpogostejši izbiri, čeprav v zadnjem času priljubljenost pridobiva tudi steklo.

Kaj se skriva za zidovi Bele hiše?

Bela hiša ni le dom ameriškega predsednika, ampak tudi eden najbolj prepoznavnih arhitekturnih simbolov na svetu. Ta veličastna stavba predstavlja izjemen primer neoklasicistične arhitekture in je polna fascinantnih arhitekturnih in vrtnarskih podrobnosti.

Kaj moramo upoštevati pri gradnji hiše, če želimo kamin?

Kamin še zdaleč ni le vir toplote. Že od nekdaj velja kot prostor za druženje ob hladnih večerih ali kotiček za sprostitev po napornem dnevu. Moj dober kolega, dimnikar, mi je nekoč celo rekel, da je hiša brez dimnika zgolj lopa. Poleg estetske vrednosti in prijetnega vzdušja, ki ga ustvarja, pa kamin seveda uporabljamo tudi za ogrevanje doma. Da bi kamin kar najbolje služil svojemu namenu, je njegovo izvedbo najbolje načrtovati že v zgodnjih fazah gradnje. V nadaljevanju si bomo pogledali, kaj moramo upoštevati, če želimo v novogradnjo umestiti kamin.

Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?

Velikokrat lahko v pogovorih, člankih ali oddajah zaznamo besedno zvezo 'dobri temelji'. Ne glede na to, ali gre za posel, izobraževanje ali odnos, je kakovost ali izvedba velikokrat opredeljena z izrazom, če le stoji na dobrih temeljih ali pa mora imeti dobre temelje.

Vse, kar morate vedeti, preden se odločite za panoramska okna

Panoramska okna in vrata, ki zagotavljajo večji občutek svobode in vizualno povečajo prostor, postajajo vedno bolj priljubljena, in to ne brez razloga. Zaradi velike površine stekla, ki ga ne omejujejo notranje prečke ali debeli okvirji, takšna okna prepuščajo kar največjo količino sončne svetlobe in tako ustvarjajo občutek zračnosti. Če razmišljate o njihovi vgradnji, berite dalje.

Zunanje talno gretje - udobje za brezskrbno zimo

Zima je lahko čudovita, toda prinaša tudi svoje izzive – ledene dovozne poti, spolzke terase in vsakodnevno kidanje snega. Zunanje talno gretje, bolj poznano kot grelna mreža, je rešitev, ki lahko povsem spremeni vašo zimsko izkušnjo. Predstavljajte si, da stopite iz hiše in dvorišče ali terasa nista prekrita z ledom ali snegom, ne glede na to, koliko snega pade ponoči.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?

Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

Starinski način gradnje hiše, ki je praktično neuničljiva

Ko razmišljamo o ustvarjanju našega sanjskega doma, materiali, ki jih izberemo, močno vplivajo na občutek in vzdušje prostora. Eden izmed materialov, ki je hkrati osupljiv in trajnosten, je butana zemlja.

Na Floridi zgradili luksuzno hišo, odporno na orkane

Hišo, ki po trditvah konstruktorja lahko brez hujših posledic prenese sunke vetra do 320 kilometrov na uro, so te dni predstavili javnosti, cena za celotno posest pa je 6,1 milijona evrov.

Katero vrsto škarpe izbrati?

Oporni zidovi, bolj znani kot škarpe, se zaradi enostavnosti in praktičnosti pogosto uporabljajo pri urejanju okolice. Le ti imajo povsem praktičen namen kot na primer utrjevanje brežine, da se ta ne osipa, ali pa jih uporabimo za izravnavo terena. Z opornimi zidovi lahko strmo parcelo spremenimo v bolj praktično, terasasto. Lahko so učinkovito sredstvo za zaščito hiše v primeru apokalipse ali pa so oporni zidovi čisto estetske narave. In kakšne vrste zidov se danes gradi?

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Kot na vseh ostalih področjih gradnje je tudi pri izolaciji hiše oz. izdelavi fasade pomembno, da je izvedena optimalno in kakovostno. Z "optimalno" mislimo predvsem na izbor ustreznega termoizolacijskega materiala in zadostne debeline izolacijskega sloja. Pravilnosti izvedbe pa bomo nekaj besed namenili v nadaljevanju članka, kjer bomo izpostavili, na kaj moramo biti pozorni, da se izognemo morebitnim težavam. Za ta namen bomo predvideli klasično zidano hišo s klasično (EPS) fasado.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo

Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Urejanje okolice: kaj vse je treba upoštevati?

Včasih poslušam znance, ki načrtujejo dom in kaj vse so si zamislili, a gredo pri tem res v podrobnosti. In lagal bi, če bi rekel, da je z mano kako drugače. Sem se pa zalotil, da sam in tudi ostali pogosto posvečamo bolj malo pozornosti temu, kaj se bo zgodilo z okolico, kar pa ni najbolje. Še posebno, če si naknadno zamislite veliko dodatkov na zemljišču oziroma posegov, ki bi potrebovali ponovne izkope in si s tem nepotrebno delate dodaten strošek.

Razmišljate o tipski hiši? Preverite vse prednosti in slabosti

Še preden sploh pade odločitev o gradnji hiše, je pred tem prisotna faza sanjarjenja. Gotovo jo marsikdo med vami prepozna. Saj veste, tista čisto deklarativna faza, ko izkoriščate proste trenutke in na spletu brskate po spletnih straneh ponudnikov gradnje hiš, pri tem pa ni nikakršnih mentalnih omejitev.

Prizidek k hiši: kakšnega izbrati in kako se lotiti dela?

Slovenija se na evropski ravni po lastništvu hiš uvršča v sam vrh. Nič nenavadnega ni, da v hiši prebivajo skupaj s starši tudi otroci, kasneje partnerji in kmalu tudi novi naraščaj. Sami pa veste, kako je z različnimi generacijami. Drugačni pogledi in zamisli kmalu pripeljejo do želje po spremembah v prostoru, ki je bil v osnovi prilagojen prvotnim prebivalcem. Tako lahko hiša kmalu postane premajhna, mogoče so same sobe slabo zasnovane in preveč razdrobljene, dnevni prostor je premajhen, morebiti želimo dodati sobo za delo, rekreacijo ali pa enostavno razgibati tloris. Tako se pogosto odločimo povečati osnovni tloris hiše s prizidkom.

Kako ustvariti dom, ki se bo popolno ujemal z vašo osebnostjo?

Dom ni zgolj prostor, v katerem živimo. Je prostor, kjer se lahko po dolgem dnevu sprostimo in ustvarimo lepe spomine z najbližjimi. Vsak dom je edinstven tako kot ljudje, ki v njem prebivajo. In ravno zato menimo, da bi moral biti cilj oblikovanja novega doma pokazati tisto, kar posameznike razlikuje od ostalih. Pri tem odpade sledenje trendom in uporaba priljubljenih oblikovalskih elementov. V poštev pa pride iskanje lastnega sloga, uporaba drugačnih barv in vzorcev, dekor z osebno noto in ostalo, o čemer boste brali v članku.

Razumevanje osnov drenaže okoli vaše hiše

Učinkovit odvodni sistem, ki preprečuje zastajanje vode okoli vaše hiše, je ključnega pomena za ohranjanje suhega dvorišča in predvsem za vzdrževanje hiše v dobrem stanju. Metode drenaže dvorišča niso nujno drage in jih je mogoče izvesti brez večjih posegov ali zapletenih gradbenih del. Cilj je preprečiti stekanje vode proti temeljem hiše – še posebno na delih, ki so bolj na udaru pred poplavo.

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...

Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

Kakšne okenske okvirje izbrati?

Trenutno je na trgu pet vrst okenskih okvirjev, ki se razlikujejo glede na material, iz katerega so izdelani. Vsak izmed njih ima seveda svoje prednosti in slabosti. Če se sprašujete, katere izbrati, boste morda to lažje storili potem, ko vam predstavimo prednosti in slabosti štirih izmed njih – steklena vlakna bomo izpustili, saj jih na našem trgu praktično ni mogoče dobiti.

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo

Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836