greda

Dom bo družini omogočil življenje brez omejitev
V prvi oddaji Delovne akcije smo spoznali Marjeto Planinšek in Mitja Senožetnika, ki skupaj z dvema sinovoma živita v Petrovčah. Njihov dom je nujno potreboval prenovo, saj ni bil prilagojen Mitju, ki je odvisen od invalidskega vozička.

Visoke grede? Previdno!
Sanje o visokih gredah se hitro razblinijo, ko pri sosedu vidimo že po nekaj letih razpadajoč in trohneč les smreke. Investicijo v visoke grede je gotovo potrebno narediti premišljeno in racionalno. Vsi si želimo čim daljše trajnosti in vzdržljivosti visokih gred, zato si poglejmo nekaj ključnih dejavnikov kaj je potrebno paziti pri nakupu visoke grede.

Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni
Kamilica je edinstveno evropsko zelišče, ki jo odlikuje lep in zdravilen cvet. Uporablja se kot sestavina zeliščnih zdravil, pijač in izdelkov za nego kože. Poznamo dve vrsti navadne kamilice - nemško in rimsko. Obe vrsti pa se ponašata z dišečimi cvetovi, podobnimi marjetici, z belimi cvetnimi listi, ki obkrožajo rumeno sredino.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu
Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu
Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

5 najpogostejših napak pri sajenju visokih gred in kako se jim izogniti
Visoke grede so postale priljubljen način vrtnarjenja, ki ne le estetsko obogati naš vrt, ampak omogoča tudi boljši nadzor nad zemljo in olajša skrb za rastline. Kljub številnim prednostim pa se lahko ob nepravilni postavitvi in uporabi soočimo z izzivi, ki zmanjšajo učinkovitost in uspešnost našega vrtnarjenja. Preverite najpogostejše napake pri sajenju visokih gred in izvedite, kako se jim izogniti.

10 prednosti gojenja zelenjave v visokih gredah
Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.

Sanji Sirk tast v novem domu uresničil veliko željo
Najboljša tekmovalka pete sezone priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija Sanja Sirk, ki je leta 2019 prišla vse do superfinala, svojo kuharsko pravljico živi še zdaj. Pred kratkim pa se je tudi preselila v dom, ki sta ga z možem opremila z ljubeznijo, a vendar se njen najljubši kotiček skriva zunaj: to je visoka greda, ki jo je zanjo ustvaril njen tast Drago.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

To je povprečna cena njive v Sloveniji
Razmišljate, da bi razširili svoj vrtiček ali dodali še kakšno njivo ali celo pašnik? Poglejte, kakšne so bile lani povprečne cene.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Takšno visoko gredo si lahko omisli vsak!
Življenje v mestu ima svoje prednosti in slabosti. Res je, da ima človek na dosegu roke večino osnovne infrastrukture, najbrž je blizu tudi delovno mesto. Vsekakor pa v mestih ni ravno veliko prostora za zelene površine, zato ljudje ne morejo imeti vrta, gredic, rastlinja. A to se lahko z nekaj domišljije in iznajdljivosti hitro spremeni. Predstavljamo vam namreč postopek izdelave visoke grede, ki jo lahko postavite tudi na najmanjši balkon ali teraso, jo okrasite po svojih željah in vanjo posadite vse, kar vam poželi srce.

Visoke grede imajo veliko prednosti
Visoke grede postajajo vse bolj priljubljene, tako med tradicionalnimi kot tudi med sodobnimi vrtičkarji. Razloge za to gre iskati predvsem v njihovi praktičnosti in funkcionalnosti. Zavzamejo malo prostora, so privlačne na pogled, v njih zraste manj plevela, pa še sklanjati se je treba bistveno manj, kot če bi vrtnarili na navadnih gredah. Preverili smo, katere so glavne prednosti visokih gred v primerjavi s klasičnimi vrtnimi gredicami.

Čas je za to, da zavihamo rokave
Na POP TV bodo konci tedna obarvani v duhu kakovostnega preživljanja prostega časa in dobrega počutja. Prihaja oddaja Dom in vrt, ki bo gledalcem z uporabnimi nasveti in obiski slovenskih domov ponudila ideje za opremljanje stanovanj in iskanje rešitev za še tako zapletene izzive v domačem gospodinjstvu.

Vedno bolj priljubljen način vrtnarjenja
Dvignjene ali visoke gredice so zadnje čase zelo priljubljen način obdelave vrta. Gre za rešitev, ki prav pride v primeru, ko je gojenje rastlin v tlh zaradi trdih vrtnih tal nemogoče ali oteženo. Če tudi vi razmišljate, da bi vrtnine vzgajali na takšen način, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj napotkov.

Nasveti za postavitev tople grede
Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih!

Sploh veste, kako zelo so pomembni?
Deževniki so tihi, mali, neopazni prebivalci na vrtu. Sploh vemo, kako pomembno je njihovo neutrudno delo za rodovitnost naših gredic? Nekatere vrste deževnikov namreč rijejo tudi od pol metra do meter globoko, s tem pa dan za dnem neutrudno rahljajo in gnojijo vrtno prst.

Poglejte, kaj je ustvaril naš bralec!
Bralec Denis je v naše uredništvo za rubriko Od ideje do projekta poslal fotografije svojega projekta. Glede na to, da je v zadnjem času veliko govora o težavah s škodljivci, predvsem polži, se je odločil, da sam izdela visoko gredo. Poglejte, kako mu je z malce domišljije in ročnih spretnosti uspelo.

VIDEO: Zastirke na zelenjavnih gredicah
V ekološkem vrtnarjenju golo zemljo na zelenjavnih in okrasnih vrtičkih zastiramo z različnimi zastirkami, ki imajo številne dobre lastnosti. Vabljeni k ogledu video prispevka, v katerem boste izvedeli več o vrstah zastirk!

Hodeče 'tovarne' na Marsu?!
Rdeči planet v našem osončju je že od nekdaj buril našo domišljijo. Z novimi raziskavami in napredkom tehnologije pa je postala ideja o Marsu, kot o planetu, ki bi lahko bil naš novi dom, še bolj aktualna. Projekt Nomad ponuja nekoliko nenavadno način, kako to idejo uresničiti in hladen planet prilagoditi potrebam človeštva. Posebej zanimivo je, da so idejo razvili na podlagi napak, s katerimi človeštvo uničuje Zemljo.

Se spomnite tople grede?
Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih! O topli gredi, njeni postavitvi in o tem, katere vrtnine sodijo vanjo, smo povprašali Mišo Pušenjak, strokovnjakinjo za zelenjavni vrt.

Na junijskem vrtu
Zadovoljni vrtnarji in vrtnarke, sadjarji in sadjarke ter vsi tisti, ki imajo pred svojimi hišami grede, se vedno radi sprehodijo med njimi in med svojimi drevesi. A tudi mnogi tisti, ki nimajo svojih vrtov, znajo ceniti sproščujoč učinek takšnega sprehoda. Poglejte nekaj utrinkov z našega obiska junijskega vrta.

Aprilski zelenjavni vrt
V vremensko muhastem mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader ...

Čarobnost vrtne mlake
Živahno reganje žab, pisani metulji in skrivnostni kačji pastirji, vse to bo v naš vrt prinesla vrtna mlaka. Naravovarstvenik Ivan Esenko nam je razkril, kam jo postaviti in kako jo načrtovati, da bomo z njo več let imeli veliko veselja, pa ne preveč dela. Poglejte!

VIDEO: Izkoristimo vodo na vrtu
Visoke poletne temperature povečujejo potrebo rastlin po vodi. Izkoristimo deževne dni za nabiranje deževnice; ta rastlinam bolj koristi, kot voda iz pipe. Velja pa si zapomniti tudi pravilo, da je rastline bolje enkrat temeljito zaliti, kot pa večkrat malo.

Saj ni res, pa je!
Razmišljate o tem, da bi v prihajajoči vrtnarski sezoni tudi sami začeli obdelovati svoj košček zemlje in pridelovati domačo zelenjavo? Za navdih in zagon vam v spodnji fotogaleriji ponujamo nekaj dobesedno velikanskih vrtnarskih uspehov.

Prenavljamo!: Prenova vrta je končana!
Prenova vrta družine Klun iz Hrovače pri Ribnici je končana. Dopolnjen z novim rastjem je vrt veliko lepši in polnejši že sedaj, v vsej svoji novi lepoti pa bo zažarel prihodnje leto, ko se bodo novo posajene rastline razrasle in razcvetele. Oglejte si video!

Sanje o skalnjaku
Radi bi uživali s pogledom na skalnjak

V centru Vrhnike si želimo lepše podobe okolice hiše
Namesto kotička za sprostitev imamo propadajoč vrt