gredica

Čudoviti trendi cvetličnih zasaditev v 2025
Začetek leta s seboj prinaša nove trende, bližajoča se pomlad pa pomeni, da bomo lahko kmalu začeli urejati svoje vrtove, balkone in okenske police. To je torej odličen čas za razmislek o tem, katere cvetlice bodo to sezono krasile zunanjost našega doma.

Veste, kam z izrabljenimi pnevmatikami?
15. november je zakonsko določen dan, od katerega moramo imeti svoje jeklene konjičke obute za zimo. In če so vaše letne pnevmatike popolnoma izrabljene in jih ne boste hranili za prihodnje leto – kam z njimi?

Kdaj je najprimernejši čas za pobiranje jajčevcev?
Jajčevec je odlična poletna zelenjava, polna vitaminov in mineralov, marsikdo pa ne ve, da se nekatere sorte uporabljajo celo kot okrasne rastline. Čudoviti cvetovi v vijolični ali beli barvi se spremenijo v bele ali temno vijolične plodove, slednji pa se na naših vrtovih znajdejo najpogosteje.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?
Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

Katere okrasne rastline posaditi na senčno stran vrta?
Pri sajenju okrasnih rastlin na senčni del vrta marsikdo naleti na izziv, kaj tja sploh posaditi. Na srečo je na trgu v zadnjem času prišlo do eksplozije senčnih trajnic in vaš senčni vrt je lahko tako barvit in raznolik kot katerakoli sončna gredica.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

Kako ločiti vrtne gredice od trate in prehodov?
Kako ločiti trato od okrasnih ali vrtnih gredic, pa tudi recimo od prostora okrog sadnih dreves? Načinov je kar nekaj, uporabni pa niso le, ker je tako vizualno vsakomur hitro jasno, kam denimo smejo stopiti in kam ne.

Tajsko baziliko lahko gojimo tudi pri nas
Tajska bazilika je vrsta sladke bazilike, ki je še posebej priljubljena v tajski kuhinji in nasploh v predelih jugovzhodne Azije. Na naših vrtovih sicer pogosteje najdemo njeno sorodnico, italijansko baziliko, a vendar ne obstaja prav noben razlog, zaradi katerega tajska bazilika ne bi uspevala tudi pri nas – le zaščititi jo je potrebno v času mrzle zime.

Čičerika – stročnica, ki jo lahko gojimo tudi pri nas
Čičerika je enoletna stročnica iz družine metuljnic, ki jo sadimo spomladi in po dolgi rastni dobi pobiramo pozno poleti, ko se stroki posušijo. To stročnico, čeprav na naših vrtovih ni tako zelo pogosta, z lahkoto gojimo tudi pri nas, saj odlično uspeva ravno v zmerno vročih podnebjih. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako ustvariti popolno rastno okolje za čičeriko.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta
Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

10 okolju prijaznih namigov za bolj zelen vrt
Pomad je popoln čas za razmislek o tem, kaj bi lahko v svojem življenju spremenili ali izboljšali. Dobro je začeti kar pred lastnim pragom, natančneje - na svojem vrtu. Preberite si deset okolju prijaznih trikov za še bolj zdrav in zelen vrt.

Kako lahko rastline in vrt pomagajo pri osamljenosti in izolaciji?
Pomlad je tukaj v vsej svoji lepoti, toda pandemija covida-19 nas je znova pahnila v osamo, izolacijo in omejen svet. Vse to je lahko zastrašujoče, strašljivo in – odkrito rečeno – izziv. Že lani so se tako ljudje zatekli k "zeleni terapiji" in tako bo tudi to pomlad. Sobne rastline, obdelava vrta, cvetje in zelenjava na balkonu ... Terapija za dušo in telo.

V Škocjanskem zatoku postavili hotel za žuželke
V naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru je zrasel hotel za žuželke. Gre za objekt iz naravnih materialov, ki različnim vrstam žuželk nudi primeren prostor za gnezdenje. Kot opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je v naravi za to primernih območij zaradi človekovih posegov vse manj.

Mlada čebula: to morate vedeti!
V 4. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nas Tina in Metka med drugim poučili o vzgoji in uporabi mlade čebule. Nekaj trikov vam razkrivamo v nadaljevanju ...

Otrok naj ima na vrtu svoj kotiček
Ni večjega užitka, kot če otroku pustite, da z lopatko koplje po zemlji, jo ravna z grabljicami in sam upravlja s kangljico za zalivanje. Zdaj je idealni čas, da mu na vrtu zaupate košček zemlje, za katerega bo skrbel sam. Vrtnarite pa lahko tudi, če nimate vrta!

Vedno bolj priljubljen način vrtnarjenja
Dvignjene ali visoke gredice so zadnje čase zelo priljubljen način obdelave vrta. Gre za rešitev, ki prav pride v primeru, ko je gojenje rastlin v tlh zaradi trdih vrtnih tal nemogoče ali oteženo. Če tudi vi razmišljate, da bi vrtnine vzgajali na takšen način, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj napotkov.

Ljubitelji vrtnarjenja boste navdušeni
Preprosti, simpatični in polni pozitivne energije, predvsem pa polni znanja o vrtnarjenju, ki ga z največjim veseljem delita z drugimi – to sta Metka in Tina, mati in hči, strokovno podkovani voditeljici, ki ju boste lahko od 20. septembra naprej spremljali v novi oddaji Vrtičkanje na POP TV.

Novosti, ki vas bodo popolnoma navdušile!
Čeprav vrtnarjenje in urejanje okolice hiše marsikomu predstavljata popoln način sproščanja, pa vendarle ob vedno bolj napornem življenjskem tempu mnogim zmanjka časa za vsa vrtna opravila. Spet drugi bi z veseljem doma vzgajali zelenjavo ali začimbe, a se zato, ker živijo v bloku ali pa ob hiši nimajo ustreznega prostora, tega ne lotijo. A vendar vrtnarjenje še nikoli ni bilo tako enostavno!

Ustvarite si zeliščni vrt kar v stanovanju
Za izboljšanje okusa in arome številnih jedi uporabljamo različna zelišča in dišavnice, zeliščna gredica pa je na naših vrtovih že skoraj pravilo. Če vrta nimamo, si lahko zeliščni vrt omislimo kar na terasi ali okenski polici, zanj pa uporabimo posode, korita, škafe, sode in celo viseče košare.

Aprilski zelenjavni vrt
V vremensko muhastem mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader ...

VIDEO: Uredimo okrasni vrt
Odmrle veje, šopi suhe trave ali celo kupi smeti in šare gotovo ne sodijo v vašo zeleno vrtno oazo. Če ste pred zimo „pozabili“ na čiščenje okrasnega vrta, lahko to opravite zdaj in rastlinam v novi sezoni, ki je tik pred vrati, omogočite zdravo rast. Več poglejte v našem video prispevku.

Ko vrtnarimo skupaj
Končno ga imamo tudi pri nas - prvi skupnostni urbani vrt oziroma kot pravijo v tujini "community garden"! Nahaja se v Ljubljani, le nekaj korakov od mestnega središča in glavne železniške postaje. Okrog 30 gredic skrbno obdeluje 50 mestnih vrtnarjev in vrtnark.

Zeliščna spirala
Ste že slišali za zeliščno spiralo? Gre za posebno in v zadnjem času zelo priljubljeno obliko gredice, ki je namenjena gojenju zelišč. Zakaj zelišča na njej posebej lepo uspevajo in kako jo postaviti, svetuje Davor Špehar, strokovnjak kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Kluba Gaia.

Nova okrasna gredica
Radi bi zasadili okrasno gredo ob cesti