grmovnica

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja
Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

Napake, zaradi katerih hortenzije ne uspevajo
Hortenzije so listopadni grmi, ki se od pozne pomladi do jeseni ponašajo z ogromnimi, živahnimi cvetovi v grozdih. Znane so po nezahtevnem vzdrževanju, zato so priljubljena izbira za zasaditev na domačih okrasnih vrtovih. Toda kljub njihovemu slovesu, da je zanje enostavno skrbeti, obstaja nekaj napak, zaradi katerih pogosto ne uspevajo tako, kot bi si želeli.

Za bujno cvetenje morate hortenzije obrezati zdaj
Izkušeni vrtnarji vedo, kako zelo pomembno je, da za hortenzije skrbimo vse leto, tudi takrat, kadar te ne cvetijo. Februar je najboljši mesec, da obrežemo njihova odmrla stebla, saj bodo tako poleti še bolj bujno cvetele – a previdno, to ne velja za vse vrste hortenzij.

Rastline, ki na vrtu naredijo več škode kot koristi
Najrazličnejše rastline, med katerimi se na vrtu najpogosteje znajdejo drevesa, grmovnice, pa tudi nižje rastoče rastline, so čudovita popestritev vsakega vrta. Vendar pa to ne velja za vse. Pri izbiri seveda upoštevamo, ali so pogoji za določeno vrsto primerni, vedeti pa moramo tudi, katere so tiste, ki jih na svojem vrtu iz takšnega ali drugačnega razloga ne želimo. Naredijo lahko namreč več škode kot koristi, zato naj vas ne zavede njihov lep videz.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi
Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?
Lepoplodka ali kalikarpa spada med bisere rastlinskega sveta. Na listopadnem grmu, ki zraste okrog dva metra, se poleti odprejo drobni zvezdasti škrlatno vijolični cvetovi, ki v jeseni dozorijo v škrlatne plodove. Jeseni in pozimi lahko tako na njej občudujemo čudovite okrogle jagode vijolične barve. Čeprav plodovi niso užitni, so sami po sebi lahko čudovita dekoracija.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje
Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Čudovite grmovnice z zimskimi okrasnimi plodovi
Grmovnice, ki tvorijo okrogle okrasne plodove, so lahko čudovita popestritev poznojesenskega vrta. Njihova dodana vrednost je ta, da so najlepše ravno takrat, ko se narava umiri in večina drugih okrasnih rastlin svoje liste, cvetove in plodove že zdavnaj odvrže.

Atraktivna grmovnica s čudovitimi zdravilnimi cvetovi
Hibiskus je zagotovo ena izmed bolj atraktivnih grmovnic. Čudovita skozi celo leto, v poletnem in jesenskem času, ko nas razveseli s svojimi cvetovi različnih barv pa še toliko bolj. Njeni cvetovi pa tudi privabljajo čebele, ki so pomemben člen opraševanja in zato vzpodbudno delujejo tudi na rast ostalih rastlin na vrtu.

Čudovita grmovnica, ki zakrije pogled radovednim sosedom
Fotinija je širokolistna grmovnica iz družine vrtnic. V naravi se pojavlja približno 60 vrst, vse pa izvirajo iz Azije. Priljubljena je predvsem zaradi svojega čudovitega listja, ki je običajno sprva svetlo rdeče, sčasoma pa postane temno zeleno. Preverite več o tej zanimivi rastlini, ki se odlično obnese tudi kot živa meja in je dobra zamenjava lovorikovca ali ciprese.

Kakšna grmovnica je snežna kepa?
Da, tudi v toplejšem delu leta je čas za snežne kepe; to pa zato, ker se tako imenuje cvetoča grmovnica. Takšen vtis namreč dajejo njeni veliki okrogli cvetovi, ki so pravzaprav kobulasta socvetja ali drugače povedano – so skupek več drobnih cvetov.

Drevesa in grmovnice, ki jih obrezujemo v decembru
Z decembrom za večino rastlin na vrtu nastopi obdobje mirovanja, kar pomeni, da je to pogosto tudi za vrtnarja čas sprostitve. A bolj izkušeni vedo, da jih pozimi na vrtu še vedno čaka veliko opravil, vključno z nego dreves in grmovnic, ki jih je morda treba obrezati.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo
Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Ali poznate to znanilko jeseni, ki naj bi prinašala srečo?
Jesen je čas, ko se narava odene v najlepše barve, vse se počasi umirja in kar kliče po spremembah zaradi nižjih temperatur, a še vedno dovolj toplih, da se radi zadržujemo tudi zunaj. Ste že razmišljali o tem, kaj boste zasadili oz. s čim boste polepšali svoje zunanje prostore? Poznate jesensko vreso, o kateri so krožile zgodbe, da prinaša srečo in pomaga pri uresničitvi sanj, če si jo damo pod blazino? Več o jesenski vresi si lahko preberete v nadaljevanju.

Drevesa, grmovnice in druge rastline, ki se odlično obnesejo kot živa meja
Postavitev ograje ali zidu okoli parcele ni edini način za ustvarjanje zasebnosti. Če želite radovedne poglede zadržati stran od vašega dvorišča, lahko to storite tudi z rastlinami – pogled na zelenje je vedno lepši kot pogled na betonsko ograjo, kajne?

Brunfelzija: Rastlina, ki spreminja barvo svojih cvetov
Brunfelzija je čudovita cvetoča grmovnica, ki jo pri nas pogosteje gojimo kot sobno rastlino, saj zaradi svoje tropske narave ne bi preživela mrzlih zim. Izvira iz Brazilije in v naravnem okolju doseže višino do treh metrov. Čeprav kot okrasna rastlina ne zahteva veliko pozornosti, pa pri njeni vzgoji vseeno velja paziti na nekaj stvari – poglejmo nekaj njenih značilnosti in kaj potrebuje.

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje
Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Bezeg ima številne pozitivne lastnosti
Že v antiki so v zdravstvene in lepotne namene uporabljali zdravilne cvetove bezga, za zdravljenje opeklin in beljenje polti so jih uporabljali Egipčani. V zadnjih letih je bezeg znova priljubljen in pravijo mu kar lekarna za preproste ljudi. V tednih, ki so pred nami, se torej le odpravite v naravo in naberite bezgove cvetove, liste ali lubje, lahko pa grm posadite kar doma na vrtu.

Rastline, ki uspevajo v polni senci
Pomlad je že za vogalom in počasi je treba razmišljati tudi o našem vrtu, tako zelenjavnem kot cvetličnem. Iskanje rastlin, ki rastejo v polni senci, je lahko izziv.

Da vam bodo vedno pri roki ...
Tudi v hladnih mesecih imamo lahko doma sveže začimbe. Ker marsikdo nima prostora, so razne posode, korita ali modularni vrtovi odlična rešitev za gojenje zelišč. V nadaljevanju preverite, katera so najpogostejša zelišča, ki jih je pametno gojiti doma.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu
Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Okrasni plodovi pozimi
V prispevku si poglejte in preberite o grmovnicah, ki naše oko razveseljujejo čez vse leto. Rdeče jagode, rumena jabolka, sivkaste oljke... Pustite se zapeljati lepim fotografijam!