hidroizolacija

Napaka v začetku gradnje, ki vas lahko stane varnega doma
Gradnja novega doma zahteva čas in predvsem tehten premislek. Čeprav se napakam, težavam in oviram pri tem ne moremo izogniti, pa lahko s skrbnim načrtovanjem poskrbimo, da bo proces tekel bolj gladko in nas bo glava bolela vsaj nekoliko manj. V nadaljevanju razčlenjujemo ta proces, da bo pot do sanj o novem domu manj stresna ter da se boste na najpomembnejša vprašanja odločili pravilno.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?
Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Na kaj morate biti pozorni pri gradnji temeljne plošče?
Velikokrat lahko v pogovorih, člankih ali oddajah zaznamo besedno zvezo 'dobri temelji'. Ne glede na to, ali gre za posel, izobraževanje ali odnos, je kakovost ali izvedba velikokrat opredeljena z izrazom, če le stoji na dobrih temeljih ali pa mora imeti dobre temelje.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?
Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

Zato je kakovostna hidroizolacija temeljne plošče tako pomembna
Voda je v naravi nujno potrebna komponenta za življenje. No, pri gradnji pa nam lahko povzroči veliko preglavic, še posebno pri elementih stavbe, ki jih je težko naknadno sanirati oziroma popravljati.

Prenova hiše iz 70. ali 80. let prejšnjega stoletja
V 70. letih prejšnjega stoletja se je v Sloveniji pričel nekakšen hišni ''baby boom'', nemalo tudi po zaslugi stanovanjskega zadružništva in hiše kot nekega ideala, h kateremu se je stremelo, ta trend pa se je nadaljeval tudi v naslednje desetletje.

Plesen je tihi ubijalec
Nekoč je veljalo, da je plesen težava revnejšega sloja, danes pa je celo obratno. S to nadlogo se vse pogosteje spopadajo tudi tisti, ki živijo v novogradnjah in predvsem mlajše generacije, ker s plesnijo nimajo izkušenj in nanjo gledajo predvsem kot na estetski problem. V resnici pa plesen ne povzroča le materialne škode in ne kazi le videza prostorov, ampak tudi zelo negativno vpliva na naše zdravje, zato je še kako pomembno, da se reševanja težave lotimo premišljeno, dosledno in z učinkovitimi sredstvi, ki pa ne ogrožajo našega zdravja.

Novosti, ki premikajo meje pri gradnji hiš
Izzivi prinašajo rešitve, pravijo, in glede na dejstvo, da klasična gradnja izumira in se bodo v prihodnosti gradile le skoraj ničenergijske ter vedno bolj ’pametne’ hiše, so se pred velikim izzivom znašli tudi gradbinci in arhitekti, ki vedno znova iščejo najbolj inovativne in napredne rešitve. Če se tudi vi odločate za gradnjo nove hiše, je še kako priporočljivo, da se seznanite z nam dostopnimi inovacijami, ki zagotavljajo varnost, udobje in prihranke.

Morate jo imeti!
Tisti, ki nameravate v bližnji prihodnosti graditi novo hišo ali pa ste se tega projekta že lotili, veste, da je dolgoročno edina pametna izbira pasivna ali nizkoenergijska gradnja. A poleg osredotočenosti na samo energijsko učinkovitost je treba temeljito preučiti tudi spremenjene pogoje gradnje in posledično morebitne vplive na samo hišo. Eden izmed novih načinov gradbene prakse je vsekakor temeljenje na izolacijski podlagi; inovacija temeljne blazine na potresno ogroženih območjih je namreč prinesla veliko prednosti.

Pa se je začelo zares!
Prenova Viške hiške, ki jo je od Mestne občine Ljubljana v uporabo dobila Slovenska filantropija, se je prevesila v glavno fazo. V hiši bo med drugim tudi prostovoljski center, učni center za migrante in center za pomoč ljudem brez urejenega zdravstvenega varstva. Do takrat je še daleč, a v petek so naredili nekaj nujnih korakov.

Od česa je odvisna življenjska doba strehe?
Učinkovita hidroizolacija strehe in podstrešja je eden najpomembnejših dejavnikov, ki določajo življenjsko dobo strehe. Če to ni zagotovljeno, je njeni drugi elementi, čeprav nadpovprečni, ne bodo zaščitili pred propadanjem. Za kakovostno streho sta torej nujna izbira kakovostne paroprepustne folije in omogočanje njene pravilne postavitve. O tem smo se pogovarjali s TOP mojstrom Matejem Maverjem.