hmelj

Pričakujemo skromno letino jabolk in hrušk
Spomladanska pozeba, mrzla pomlad in poletna suša so krojile pridelek večine poznih poljščin in poznega sadja. Že tako zmanjšane pridelke je ponekod oklestila še toča. Po podatkih o pridelkih po stanju 5. septembra 2021 bo letina večine poznih poljščin dosti slabša od prejšnje.

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih
Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih
Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Slovenija je v svetovni špici hmeljarstva
V torek je, ob odprtju 57. kongresa Mednarodne hmeljarske organizacije v Žalcu, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu povedala, da je Slovenija v svetovni špici hmeljarstva, izvozi pa med 95 in 99 odstotki vsega hmelja. Poudarila je še, da ministrstvo podpira obnovo hmeljišč in žlahtnjenje hmelja.

Na evropski ravni zaščiten tudi štajerski hmelj
Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila registracijo štajerskega hmelja kot proizvoda z zaščiteno geografsko označbo. Ta je tako že 24. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji. Glede zaščite omenjenega hmelja sta se Slovenija in Avstrija dogovorili že v začetku marca.

Večji pridelek v lanskem letu
Slovenski kmetovalci so lani glede na leto 2015 na njivah pridelali za 2,3 odstotka več žit za zrnje, več kot za polovico več stročnic in industrijskih rastlin (52 oziroma 59 odstotkov) ter približno enako količino zelene krme. V sadovnjakih so pridelali za 40,6 odstotka manj sadja in v vinogradih za petino manj grozdja.

Obeta se boljša letina kot lani
Če bodo rastne razmere do začetka obiranja hmelja, to je do okrog 20. avgusta, ugodne, potem hmeljarji letos pričakujejo normalno letino. Kot je za STA povedala svetovalka za hmeljarstvo Irena Friškovec, je bila lanska letina zelo slaba, pridelek so namreč zelo zmanjšale prav visoke avgustovske temperature.

Kmetijski pridelki cenejši
Kmetijski pridelki pri slovenskih pridelovalcih so se lani pocenili. Cene so se namreč po izračunih statističnega urada v primerjavi z letom 2014 v povprečju znižale za 4,1 odstotka: medtem ko so se rastlinski pridelki podražili za 5,5 odstotka, so se živalski pridelki pocenili za 8,5 odstotka.

Savne Triosol - ker je zdravje naše največje bogastvo
Kombinirane savne TRIOSOL nudijo najvišjo obliko sproščanja: savna z IR grelci, solnim uparjalnikom in terapevtskim grelcem. Blagodejnost za telo, kožo in dihala.

Kako vreme vpliva na pridelek?
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije zaradi toplega vremena, ki z občasnimi padavinami vztraja zadnjih nekaj tednov, v kmetijstvu še ne zaznava težav. Pridelki zgodnjega sadja in zelenjave ter njihova kakovost so večinoma dobri, medtem ko je količina pridelane pšenice nekoliko manjša, a je njena kakovost povprečna oz. dobra, so pojasnili za STA.

SAVNE TRIOSOL – NAJBOLJŠE STVARI SO 3
Kombinirane savne TRIOSOL nudijo najvišjo obliko sproščanja: savna z IR grelci, solnim uparjalnikom in terapevtskim grelcem. Blagodejnost za telo, kožo in dihala.

"Zlati" krompir dosega vrtoglave cene
Že res, da se cene zelenjave in drugih živil iz dneva v dan višajo in da marsikdo resno razmišlja o svojem vrtičku. A če mislite, da za mladi krompirček na tržnici plačujete nezaslišane vsote, se motite.