hmeljarstvo

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin tudi letos opozarja vinogradnike na obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca karantenske bolezni trte zlate trsne rumenice. Natančnejše roke zatiranja je tudi letos napovedala Javna služba zdravstvenega varstva rastlin. Zatiranje je treba opraviti v prvi dekadi julija, na območju Štajerske in Prekmurja pa najkasneje do 14. julija.

Dež otežuje delo na vrtovih in poljih
Vreme zadnje čase kmetom in vrtičkarjem ni ravno naklonjeno. Dež v zadnjih dneh otežuje tudi delo v hmeljiščih, še vedno v večini hmeljišč tako poteka napeljava poganjkov na vodila. Hmelj medtem zaradi hladnega in deževnega vremena počasneje raste, je povedala specialistka za hmeljarstvo Irena Friškovec.

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih
Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Ministrstvo opozarja o izgubi delovne sile
Epidemija covid-19 je v kmetijstvu odprla težavo glede zagotavljanja potrebne pomoči pri spomladanskih opravilih. Trenutno je najbolj v težavah sektor hmeljarstva, ki je vsako sezono za pomoč na hmeljiščih uporabljal veliko delavcev iz tujine. Letos napovedana pomoč delavcev iz Romunije, ki naj bi prišli v naslednjih dneh na hmeljišča v Slovenijo, se zaradi krize in varovanja javnega zdravja ne bo mogla uresničiti.

Slovenija je v svetovni špici hmeljarstva
V torek je, ob odprtju 57. kongresa Mednarodne hmeljarske organizacije v Žalcu, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu povedala, da je Slovenija v svetovni špici hmeljarstva, izvozi pa med 95 in 99 odstotki vsega hmelja. Poudarila je še, da ministrstvo podpira obnovo hmeljišč in žlahtnjenje hmelja.

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije
AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Obeta se boljša letina kot lani
Če bodo rastne razmere do začetka obiranja hmelja, to je do okrog 20. avgusta, ugodne, potem hmeljarji letos pričakujejo normalno letino. Kot je za STA povedala svetovalka za hmeljarstvo Irena Friškovec, je bila lanska letina zelo slaba, pridelek so namreč zelo zmanjšale prav visoke avgustovske temperature.

Začelo se je zbiranje vlog za kmetijske subvencije
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja je včeraj začela kampanjo zbiranja vlog za kmetijske subvencije, ki jih morajo kmetje oddati do 6. maja. Kmetom svetujejo, naj vloge oddajo pravočasno in pred tem uredijo vse podatke, ki so za to potrebni. Pri tem se lahko tudi letos po pomoč obrnejo na kmetijske svetovalce.

Drevesom grozi nevarnost
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja pred širjenjem azijskega kozlička v Evropi. Gre za zelo nevarnega škodljivca številnih lesnatih rastlin, lastniki pa morajo ob sumu na njegovo navzočnost takoj obvestiti pristojne, saj je pravočasno odkritje izbruha ključno za preprečitev njegovega širjenja, so sporočili iz uprave.