Dominvrt.si

hrane

Je to najbolj okusna sorta jagod?

Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

To se zgodi s kuhalnicami v pomivalnem stroju

Leseni pripomočki, kot so kuhalnice in rezalne deske, so v kuhinji nepogrešljivi. Ker je les naravni material, ima svoje posebnosti. Drugače povedano, kako ravnamo z lesenimi pripomočki, vpliva na to, kako bodo izgledali in nenazadnje, kakšna bo njihova življenjska doba.

To je žuželka, ki jo nujno potrebujete na svojem vrtu

Ali ste vedeli, da na vašem vrtu domuje na stotine različnih žuželk? Morda boste presenečeni, ko vam povemo, da je le kakšna desetina od teh uničujočih. Pravzaprav je večina povsem neškodljivih, veliko pa jih je celo koristnih. Med njimi zagotovo izstopajo čebele. Z izbiro pravih rastlin lahko poskrbite zanje, te pa vam bodo uslugo vrnile tako, da bodo pomagale vašemu vrtu do lepše rasti.

6 mitov o čiščenju, ki ne držijo

Za urejenost doma je vsakodnevno treba vložiti veliko truda in ni hujšega kot poraba časa za gospodinjska opravila, s katerimi naredimo več škode kot koristi. Na žalost – ali pa celo na srečo, se mnogi niti ne zavedajo napak, ki jih pri tem počnejo. Vprašajmo se torej, ali nekaj počnemo, ker so nas tako učili že od malega ali zato ker smo prepričani, da bomo bolj učinkoviti in bo naše življenje lepše in prijetnejše?

To je najboljši čas za sajenje krompirja

Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

6 trikov, s katerimi lahko v kuhinji prihranite energijo

Po nekaterih podatkih naj bi gospodinjstvo, ki šteje tri člane, za kuhanje in pripravo hrane porabilo približno 11 odstotkov vse porabljene energije v gospodinjstvu. Triki, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju, vam lahko, v kolikor jih boste dosledno upoštevali, pomagajo prihraniti kar nekaj energije. Tako boste prispevali k varovanju okolja, hkrati pa vam bo ob koncu meseca hvaležna tudi denarnica.

Visoke grede? Previdno!

Sanje o visokih gredah se hitro razblinijo, ko pri sosedu vidimo že po nekaj letih razpadajoč in trohneč les smreke. Investicijo v visoke grede je gotovo potrebno narediti premišljeno in racionalno. Vsi si želimo čim daljše trajnosti in vzdržljivosti visokih gred, zato si poglejmo nekaj ključnih dejavnikov kaj je potrebno paziti pri nakupu visoke grede.

Čeprav je nadvse v trendu – ta element ne spada v vsako kuhinjo

Oblikovanje kuhinje, ki je hkrati praktična in estetsko prijetna, ni tako enostavno, kot se morda zdi – še posebej, če to počnemo prvič. Samo en napačno postavljen element lahko resno ogrozi videz ali pa funkcionalnost tega prostora. Poglejmo, katere so najpogostejše napake, na katere opozarjajo notranji oblikovalci pri načrtovanju kuhinje.

Zato karton za jajca po uporabi čim prej zavrzite

Odlaganje jajčnih lupin med tem, ko pripravljate jed, je seveda priročen način, da ohranite delovni pult vsaj kolikor toliko urejen in čist, vendar pa takšno početje po mnenju strokovnjakov ni najbolj priporočljivo. Izkaže se, da vstavljanje jajčnih lupin nazaj v škatlo skupaj z ostalimi, še ne razbitimi jajci predstavlja veliko varnostno tveganje. Razlog? Navzkrižna kontaminacija.

To se zgodi če krožnike sperete, preden jih postavite v pomivalni stroj

Strokovnjaki pravijo, da umazane posode pred pranjem v pomivalnem stroju ne bi smeli spirati, medtem ko vam vaša logika in čut za čistočo govorita, da preveč umazani krožniki nikakor ne sodijo vanj. Kaj je torej res, ali je spiranje krožnikov povsem odveč? Morda celo povsem narobe? Ali pa so naši starši le vedeli kaj počnejo, ko so nas učili, da v pomivalni stroj sodi le posoda, ki smo jo prej splaknili?

Zato je puljenje plevela brez smisla

Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

Najboljši načini čiščenja kuhinjske gobice

Raziskave dokazujejo, da se največ bakterij znotraj doma presenetljivo ne nahaja v kopalnici, ampak v kuhinji, k čemur precej prispeva tudi gobica za pomivanje posode. Poleg tega, da morate zato vedeti, kdaj je čas, da jo zamenjate, jo je priporočljivo redno tudi očistiti.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?

Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov

Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.

V kuhinji, kjer običajno zbiramo odpadke, preden jih odnesemo v smetnjak, so neprijetne vonjave pogost problem. Stanje pa se lahko, vsaj po mnenju strokovnjakov, še poslabša, če imate koš zaprt v kuhinjsko omarico.

Trik, kako najlažje očistiti ploščo štedilnika

Vsakič, ko si pripravimo zajtrk ali kosilo oziroma ko kuhamo večerjo, se plošča štedilnika umaže in jo je treba očistiti. Poglejte, kako jo lahko z lahkoto ohranite čisto, in to z varnimi, doma narejenimi čistili.

Poglejte, koliko umazanije se skriva v tipkovnici

Če ste mislili, da so toaletni prostori najbolj umazano mesto, se motite. Že večkrat so različne raziskave pokazale, da so najbolj umazane stvari drugje, eno od njih pa uporabljate praktično vsak dan.

Triki, s katerimi lahko polepšate svoj dolgočasni dom

Dom lahko hitro postane dolgočasen in brez življenja, ne da bi točno vedeli, kaj mu manjka. V tem članku bomo raziskali najpogostejše napake pri opremljanju doma in poiskali preproste rešitve, s katerimi ga lahko naredite bolj zanimivega in prijetnega.

Kako reciklirati jedilno olje?

Ponovna uporaba olja za cvrtje lahko dolgoročno ogrozi vaše zdravje. Namesto da ga ponovno uporabite, se naučite, kako ga reciklirati, ter tako poskrbite za svoje zdravje in planet.

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja

Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Trik, s katerim enostavno očistite vodni kamen na glavi tuša

Vodni kamen na glavi prhe poleg neprijetnega videza tudi zavira pretok vode. Da bi ga očistili, potrebujete sestavino, ki jo najverjetneje že imate doma.

To morate vedeti, če imate na svojem vrtu obešeno ptičjo hišico

Zimski čas je za ptice – vsaj tiste, ki ne odletijo v tople kraje – zahteven. Postavitev ptičje krmilnice pred hišo zato ni le način, kako jih privabiti na svoj vrt, ampak jim dejansko lahko pomaga preživeti. Toda za to boste morali storiti več kot le vreči nekaj ptičjih semen v krmilnico.

Pomemben razlog, zakaj metla ni učinkovito sredstvo za čiščenje tal

Ko gre za čistočo, ima vsako gospodinjstvo svoje standarde, a strokovnjaki pravijo, da bi morali sesati tudi takrat, ko se na prvi pogled tla zdijo povsem čista in ni vidne umazanije. Temu klasičnemu hišnemu opravilu se tako ni mogoče izogniti. Če ste se kdaj spraševali, kako pogosto bi morali sesati, da ohranite vaše talne obloge v dobrem stanju, imamo odgovor.

V Ljubljani zrasla nova največja poslovna stavba v Sloveniji

V Ljubljani na Vilharjevi cesti raste nova največja in najbolj luksuzna poslovna stavba. Po dveh letih od začetka gradnje je ta decembra že dosegla svojo najvišjo točko, s tem pa je bila tudi uspešno zaključena gradnja betonske konstrukcije. Vrata za obiskovalce in najemnike naj bi se odprla že konec tega ali začetek prihodnjega leta.

Botanična senzacija v Sydneyju končno zacvetela

Titan arum je ena izmed najbolj fascinantnih in nenavadnih rastlin na svetu. Ker cveti zelo redko, je spremljanje tega dogodka prava senzacija. Tokrat cvetenje spremljajo v botaničnem vrtu v Sydneyju, za vse navdušene botanike pa so uredili tudi prenos v živo. Več pa v članku.

To je najbolj enostaven trik za čiščenje mikrovalovne pečice

Prav vsak izmed nas ima kakšno mesto v domu, ki ga zelo nerad čisti in zato odlaša, dokler je le mogoče. Če je za vas to mikrovalovna pečica – potem imamo rešitev, kako jo zelo enostavno, a učinkovito očistiti.

Kaj je mikroplastika in kako nastane?

V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

Pomagajte jim preživeti neusmiljen mraz

Zima je za prostoživeče živali čas preizkušnje. Z zagotavljanjem hrane, vode in zavetja ter odgovornim ravnanjem jim lahko pomagamo preživeti mrzle mesece.

To morate vedeti, če uporabljate vrečke iz blaga

Čeprav se vsi strinjamo, da so vrečke za večkratno uporabo za okolje dosti boljše od plastičnih, strokovnjaki opozarjajo, da lahko v določenih primerih ogrozijo naše zdravje. Preberite, v čem je težava in kako jo lahko rešite, ne da bi jih morali vreči stran.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836