Dominvrt.si

inštitut

Prvoaprilska šala: Zaradi nenavadnega odkritja ustavljena dela na ljubljanski Emoniki

Neverjetno odkritje je pretreslo slovensko prestolnico. Med gradnjo Emonike v središču Ljubljane so arheologi naleteli na nenavadno velike kosti, za katere domnevajo, da bi lahko pripadale eni izmed vrst dinozavrov.

Zdaj je čas, da jo posejete na vrt

V septembru še vedno na vrtu pobiramo pridelek, hkrati pa že sejemo novo. Tako ne pozabite sejati tudi hitro rastoče špinače, ki jo boste lahko pobirali še to sezono, če pa vreme ne bo naklonjeno, pa vas bo na vrtu pričakala spomladi.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

V Jadranskem morju se ob obalah pojavlja žival, ki povzroča opekline

Ob italijanski obali je bilo v zadnjih dneh opaziti večje število ognjenih črvov. Ognjeni črv je pogost prebivalec Jadrana, a populacija v zadnjih letih predvsem zaradi vročinskih valov in višjih temperatur narašča. Poleg tega se iz globin morja vse bolj pomikajo proti obali.

Bi upali zaplavati v takšno morje?

Marsikoga pogled na želatinaste prevleke sluzi na površini morja odvrne od želje po kopanju, čeprav bi v tem vročinskem valu osvežitev v morju (pri trenutni temperaturi morja 25 in več stopinj Celzija je kopanje bolj redko še osvežitev) še kako prav prišla. Te dni je na slovenski obali in marsikje v Istri viden intenziven pojav sluzenja morja, ki je v bistvu naraven pojav in niti ne tako redek, kot bi sprva lahko mislili.

Teoretiki zarot znova na delu. Svarijo pred 'strupenim puščavskim prahom'

Kadar je govora o vremenu, še posebej, ko smo priča redkim in neobičajnim pojavom, potem so teoretiki zarot v nizkem štartu.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?

Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

V času ogrevanja morate biti previdni

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju

Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!

Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

To je barva leta 2023

December je za marsikoga najlepši čas v letu – a tokrat za spremembo ne govorimo o zimskih radostih in pričakovanju božičnih praznikov, ampak o barvi prihodnjega leta, ki jo vsako leto izbere ameriško združenje Panton. Napetega čakanja je konec – ta čast je tokrat pripadla odtenku Viva Magenta 18-1750.

Pri uživanju gob bodite previdni

Gobarska sezona je na vrhuncu, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) znova opozarja na previdnost pri uživanju gob, saj so številne med njimi strupene. Zastrupitve z gobami so pogoste v poznem poletnem, predvsem pa v jesenskem času. Vzrok za zastrupitev pa je velikokrat zamenjava strupene gobe z užitno, so pojasnili na NIJZ.

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi

Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Čebela je razglašena za najpomembnejše živo bitje na planetu

Na naših vrtovih, travnikih in gozdovih je mnogo koristnih živali, izredno pomembno vlogo pa imajo tudi žuželke, ki oprašujejo. Znane so predvsem medonosne čebele, ki pridno oprašujejo naše rastline, nikakor pa ne smemo pozabiti na divje čebele oziroma čebele samotarke ter čmrlje.

Gospodarico Nado šokira stanje krav v hlevu: Pa to ni res

Za tekmovalci je bila težka naloga. Nada jih je namreč poslala na polje, da bi pospravili koruzo. Treba jo je bilo porezati in znositi na kmetijo, nato pa storže zličkati in jih dati v sušilnico. Tekmovalcem je bilo hitro jasno, da naloga nikakor ni lahka. Pri tem pa seveda niso smeli pozabiti na vsa ostala dela na kmetiji.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?

Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba

Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

S toplino na ti do celovitega ogrevanja

Tiki je kot sestavni del skupine NIBE na celjskem Mednarodnem obrtnem sejmu predstavil najbolj celovito ponudbo ogrevalnih sistemov doslej.

Bi psi lahko pomagali zajeziti pandemijo?

Psi imajo izjemno izostren voh – po nekaterih ocenah je ta njihov čut kar 10.000-krat boljši od človeškega. Znanstveniki so dokazali, da lahko psi s svojim smrčkom prepoznajo različne bolezni, kot sta rak in sladkorna bolezen, ter celo predvidijo epileptični napad. Obnesejo pa se tudi pri odkrivanju covida-19. Kje vse jih že uporabljajo v ta namen?

Slovenija s svojo različico kalkulatorja ekološkega odtisa

Inštitut za zdravje in okolje je objavil slovensko različico kalkulatorja ekološkega odtisa, ki vsakemu posamezniku omogoča, da izračuna svoj ekološki odtis. Le z vrednotenjem življenjskega sloga in ozaveščanjem lahko naredimo pomembne spremembe za čistejše okolje in posledično za zdravje ljudi, so v sporočilu za javnost poudarili v inštitutu.

Kaj če je doma oseba s covid-19 ali sumom, da bi lahko bila okužena?

Skrbnejše čiščenje doma je pomembno med vsako sezono gripe in prehlada, a toliko pomembnejše v sedanjih okoliščinah. Na kaj je treba biti pozoren, katerih površin pri čiščenju nikakor ni dobro izpustiti in zakaj jih je dobro večkrat očistiti?

Nova pandemija: iz Amazonije bi lahko prišel nov nevaren virus

Naslednja pandemija bi se lahko začela v pragozdu Amazonije, opozarja brazilski ekolog. Dodaja, da so človeški posegi v živalske habitate tam prestopili vse meje zaradi neusmiljenega krčenja gozdov.

V živilskih trgovinah bodo omejili število ljudi

Ministrstvo za gospodarstvi razvoj in tehnologijo je včeraj objavilo, da je Nacionalni inštitut izdal priporočila v zvezi s številom potrošnikov, ki so glede na kvadraturo lahko naenkrat prisotni v posameznem prostoru.

To je barva leta 2020

Inštitut za barve Pantone je za leto 2020 določil klasično modro.

Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo

Prehitro presajanje v hladno zemljo ne pospeši zgodnosti pridelka, ravno nasprotno, ker se rastlina več dni muči v hladni zemlji.

Nevarni virus potrdili tudi v Sloveniji

Nacionalni veterinarski inštitut je pri dveh poginulih kosih, najdenih v Ljubljani, potrdil virus usutu, ki sodi v rod Flavivirus, v katerega spada tudi virus Zahodnega Nila. Inštitut je o tem obvestil upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Kako zdrave so slovenske ribe?

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je preučil rezultate analiz prostoživečih sladkovodnih rib v okviru monitoringa kemijskega in ekološkega stanja površinskih voda BIOTA 2012−2013 in pripravil priporočila glede uživanja prostoživečih slovenskih sladkovodnih rib.

Previdnost ni nikoli odveč

Gobarjenje v Sloveniji velja za zelo priljubljen hobi, gobe pa so cenjena kulinarična specialiteta. Vendar je uživanje gob lahko tudi zelo nevarno, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) svetuje previdnost pri uživanju gob. Zastrupitve z gobami so pogoste pozno poleti, predvsem pa v jeseni.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860