industrija

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Podjetje Billa Gatesa trdi, da je ustvarilo prvo sintetično maslo na svetu
Startup podjetje iz Kalifornije, ki ga podpira Bill Gates, trdi, da mu je uspel revolucionarni dosežek na področju pridelave hrane. Izdelali naj bi prvo maslo, ki je povsem brez mlečnih izdelkov, pri čemer ne gre za rastlinski nadomestek, ampak za dejansko sintetično maslo, ki ima vse lastnosti masla, narejenega iz kravjega mleka.

Razlog, da kavbojk ne bi smeli nikoli oprati, vas bo presenetil
Večino oblačil je treba po nošenju oprati, a ko gre za kavbojke, stvar postane nekoliko kontroverzna. Mnogi namreč trdijo, da teh pravzaprav sploh ne bi smeli prati – nikoli. S pranjem naj bi namreč skrajšali njihovo življenjsko dobo.

To je razlog, da je paket vedno v preveliki škatli
Gotovo ste že kdaj naročili kakšen paket in se ob tem čudili, zakaj so vam ga poslali v tako veliki škatli. To se ne dogaja samo pri naročenih paketih, ampak je tudi sicer ustaljen način ravnanja, da proizvajalci svoje izdelke zapakirajo v preveliko škatlo. Preberite, zakaj.

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

Teh trendov v letu 2024 ne bomo več videli
Trendi v notranjem oblikovanju se spreminjajo s svetlobno hitrostjo. S stili, ki prihajajo in odhajajo, je izziv slediti vsemu kar se dogaja, kaj je sploh še moderno in čemu je že pretekel 'rok uporabe'. Od odprtih tlorisov do masovnih kosov pohištva, oblikovalci pravijo, da moramo te zastarele trende pustiti v preteklosti.

Sedežne garniture, ki so narejene za trajnost. Kako skrbimo za okolje?
Ali ste vedeli, da potrošniki v Evropski uniji vsako leto zavržemo okoli 10 milijonov ton pohištva? Če pa k temu dodamo še podatek, da je tekstilna industrija ekološko najbolj škodljiva na svetu, je popolnoma jasno, zakaj morajo biti sedežne garniture narejene za trajnost.

Se bomo predramili?
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Ali veste, kaj je asimina?
Asimina je manjše listopadno drevo, ki izvira iz severne Amerike, kasneje pa se je razširila tudi na države jugovzhoda ZDA in v Kanado. V zadnjem času jo zasledimo tudi na naših vrtovih. Razlog za njegovo priljubljenost, ki je rastlino 'ponesla' po svetu, so najverjetneje njeni okusni in izjemno hranilni plodovi, vendar pa je kljub vsemu pri nas še dokaj nepoznana. Eden izmed pridelovalcev tega sadeža pri nas, Andrej Krašna, ocenjuje, da se je z njo že srečala ali zanjo vsaj slišala, približno ena petina prebivalcev. V nadaljevanju vam podamo nekaj napotkov, kako se vzgoje tega drevesa lotite na svojem vrtu.

Hollywoodski igralec se aktivno bori proti zlorabi živali
Dvakratni nagrajenec na oskarjih Casey Affleck se že več let aktivno bori proti krutosti do živali. Zavzema se predvsem za pravice velikih mačk, ki jih uporabljajo potujoči cirkusi za zabavo občinstva, zaradi slabega ravnanja z živino pa je bojkotiral tudi mesno industrijo.

Kakovostne vibracijske igle
Obdelava betona je možna z ustreznim orodjem in stroji, med katerimi so vibracijske igle nujne za doseganje marsikatere pozitivne lastnosti betona.

Kje vse lahko najdemo najpogostejši mineral na Zemlji aluminij?
Lahek, vzdržljiv in izjemno uporaben. To so lastnosti, zaradi katerih je aluminij eden ključnih inženirskih materialov današnjega časa. Najdemo ga tako v domovih, v katerih živimo, v avtomobilih, ki jih vozimo, v mobilnih telefonih in računalnikih, ki jih uporabljamo v službi in doma, praktično torej povsod. Še 200 let nazaj je bilo o tej kovini znanega zelo malo, danes pa si življenja brez nje praktično več ne moremo predstavljati – pa čeprav dostikrat sploh ne vemo, kje vse ga zares najdemo.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev
Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo
Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

Količina porabljene vode se je povečala
Celotna količina porabljene vode je bila leta 2020 za 18 % večja kot v predhodnem letu.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo
Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja
Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Neverjetno, kaj Ptujčan ustvarja iz starega lesa
"Začetek moje poti se je zgodil, ko se tega sploh nisem zavedal. Ko pa pogledam nazaj, vidim, kako so nekatere stvari enostavno stekle v pravo smer," mi je v pogovoru zaupal Aleš, ki je svojo strast našel v oblikovanju naravnih materialov, kot sta les in kovina.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor
Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

Varna hrana je naša pravica
V teh vročih poletnih dneh je dobra higienska praksa pri ravnanju s hrano še posebej pomembna. Hrana je varna, kadar je ustrezna za uživanje in ne ogroža zdravja, kar predstavlja eno od osnovnih pravic potrošnikov.

Trendi, ki jih narekuje covid-19
Večina držav počasi popušča z ukrepi za zajezitev pandemije covida-19, življenje se vrača v "novo" normalo. A dejstvo je, da se bomo morali naučiti živeti z virusom oziroma z načini za preprečevanje morebitnih novih okužb. Restavracije, parki, pisarne, plaže, cerkve že iščejo in uvajajo nove rešitve, s katerimi bi zagotavljali fizično distanco med ljudmi. Kakšni so in bodo trendi notranjega oblikovanja v postpandemskem svetu?

Maj: mesec slovenskega mleka
Največje slovenske mlekarne opozarjajo, da je pojav pandemije covid-19, ki je med drugim povzročil izvozno negotovost, zelo vplival na stabilnost slovenske mlekarske verige. Ta se odraža v viških mleka, ki negativno vplivajo na vse člene v mlekarski verigi, še posebej na slovenskega kmeta. Zato slovenske mlekarne in trgovci pod sloganom Slovensko mleko nas povezuje v maju organizirajo mesec slovenskega mleka.

Se vrača eden najbolj priljubljenih slogov prejšnjega stoletja?
Vstopili smo v novo desetletje in če se zgodovina res ponavlja, potem smo na pragu novih "rjovečih" dvajsetih let. No, vsaj ko govorimo o notranjem oblikovanju. Številni oblikovalci se namreč že nekaj časa spogledujejo s trendi, ki so zaznamovali 20. leta prejšnjega stoletja, in tam iščejo inspiracijo za današnji čas.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Kako bo videti pameten in okolju prijazen dom v prihodnosti?
Solarne strehe, okna in fasade, 3D-natisnjene hiše in jedi, pohištvo, ki spreminja barvo in obliko, pametna ogledala in domovi. To je nekaj, kar se je morda še pred desetletjem zdelo kot znanstvena fantastika, danes pa je vse bližje realnosti. Kako bo torej lahko videti dom leta 2030?

Veganska prehrana za psa: da ali ne?
Vegetarijanski, posebej pa veganski prehrani, se v zadnjem času namenja veliko pozornosti. Zagovorniki tega načina prehranjevanja trdijo, tudi na podlagi številnih študij, da mesna industrija poleg tega, da ima za določene sporno moralno noto, močno onesnažuje okolje in naš planet. Pri tovrstnih vprašanjih, o smiselnosti, predvsem pa o zdravstveni plati takšne prehrane, so mnenja deljena tudi med strokovnjaki. Vegetarijanska in veganska prehrana imata na ljudi številne pozitivne učinke, ki si jih bomo pogledali v nadaljevanju, kakšen vpliv pa ima takšno prehranjevanje na živali? Lahko svojega psa hranimo z vegetarijansko ali vegansko prehrano?

Poginilo pol milijona glav živine
Zaradi poplav, ki so v zadnjem tednu prizadele Avstralijo, je umrlo več kot 500.000 glav živine. Oblasti škodo ocenjujejo na približno 300 milijonov avstralskih dolarjev (188 milijonov evrov).

V trgovinah naprodaj le še rešene živali
Kalifornija je s 1. januarjem postala prva ameriška zvezna država, v kateri bodo lahko v trgovinah s hišnimi ljubljenčki prodajali le še rešene živali. V skladu z novim zakonom trgovine ne smejo več prodajati psov, mačk in zajcev od vzrediteljev, temveč le še tiste iz zavetišč. Kazen za kršitelje znaša 500 dolarjev.