Dominvrt.si

industrijska

Poznate razliko med industrijsko in medicinsko konopljo?

Konoplja je po vsem svetu razširjena rastlina iz družine Cannabaceae. Izvira iz srednje Azije, v najrazličnejše namene pa je bila uporabljena že med ljudstvi najzgodnejših človeških civilizacij. Cannabis sativa, kot je njeno latinsko ime, tako že od nekdaj buri duhove, o njej pa kroži tudi veliko neresnic in neznanja. Kakšna rastlina je v resnici konoplja?

Bi svojega ljubljenčka po slovesu upepelili?

Težko se je posloviti od ljubljenega hišnega ljubljenčka, ko nas le-ta zapusti. Skrb za ostanke vašega ljubljenčka po smrti pa je ena zadnjih stvari, o katerih želite razmišljati, ko se spopadate s svojo žalostjo. Ste kdaj pomislili, da bi ljubljenčka dali upepeliti?

Konoplja ima v sebi več kot 1000 biološko aktivnih snovi

Konoplja oziroma Cannabis Sativa L. je vsestransko uporabna rastlina. Industrijska in medicinska konoplja se razlikujeta po vsebnosti tetrahidrokanabinola (THC). Prvo lahko vključimo v naš jedilnik, jo uporabimo pri gradnji, ogrevanju, v kozmetiki in še kje, druga je znana po svojih zdravilnih učinkih in seveda kot najbolj uporabljena droga na svetu.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo

Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe

Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

Se vrača eden najbolj priljubljenih slogov prejšnjega stoletja?

Vstopili smo v novo desetletje in če se zgodovina res ponavlja, potem smo na pragu novih "rjovečih" dvajsetih let. No, vsaj ko govorimo o notranjem oblikovanju. Številni oblikovalci se namreč že nekaj časa spogledujejo s trendi, ki so zaznamovali 20. leta prejšnjega stoletja, in tam iščejo inspiracijo za današnji čas.

So šli veganski aktivisti tokrat predaleč?

Veganski aktivisti so včeraj vkorakali v eno od koprskih trgovin in speljali akcijo, ki je sicer v tujini že dobro poznana praksa 'ozaveščanja' med vegani, pri nas pa se je tokrat odvila prvič. Skupina ljudi se je na mesnem oddelku, z zalepljenimi usti, postavila v vrsto pred živalske izdelke, v rokah držala napise, dodatno pa so predvajali zvoke živali iz klavnic, ki so bile tik pred smrtjo.

Tako lahko vsi poskrbimo za okolje

Priča smo hitrim podnebnim spremembah, ki jih kot posamezniki in kot celotna družba ne jemljemo dovolj resno. Vsak človek bi lahko s spremembo svojih navad močno pripomogel k varovanju in ohranjanju planeta.

Martinovo pri nas: številke, ob katerih se zvrti!

God svetega Martina praznujemo 11. novembra. Ta dan dandanes obeležujemo kot dan, ko se mošt spremeni v vino in ga običajno povezujemo z debelo obloženimi mizami. Pa sploh poznate zgodbo o svetem Martinu?

Ste vedeli?

Ste vedeli, da smo samo v letu 2016 proizvedli v Sloveniji za 59.000 ton odpadkov iz plastike? Da smo istega leta v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 80 % iz površinskih in 20 % iz podzemnih vodnih virov?

Ne boste verjeli, kaj je bilo nekoč tu!

Ko je priznan španski arhitekt Ricardo Bofill pred skoraj 45 leti v neposredni bližini Barcelone naletel na staro razpadajočo cementarno, se je na prvi pogled zaljubil vanjo in se odločil, da bo to objekt njegov dom in tudi življenjski projekt. Tako se je 'rodila' La fábrica, ki je danes videti naravnost spektakularno, čeprav še vedno ni dokončana.

Odlična rešitev za peklenske razmere

Tisti, ki radi planinarite, zagotovo veste, da znajo biti razmere v gorah včasih prav peklenske, kar je še bolj neprijetno, če se slučajno izgubite. V takšni situaciji bi si vsak zaželel zatočišče, kjer bi bil varen pred dežjem snegom, vetrom in mrazom. Par industrijskih oblikovalcev si je zamislil odlično rešitev!

Japonski dom na kolesih

Predstavljamo verjetno edini hidravlični, dvonadstropni, spreminjajoči se in popolnoma opremljen avtodom na svetu, ki ga je izdelala skupina prijateljev z Japonske.

Prenova zabojnikov v ZDA

Čeprav bivanje v zabojnikih ni nikakršna posebna novost, pa so med bivalnimi zabojniki zelo velike razlike v kakovosti bivanja. V prispevku predstavljamo primer iz ameriškega Kansas Cityja.

Tropski raj sredi Evrope!

Na zunaj je videti kot letalski hangar ali običajna industrijska hala. V notranjosti te neugledne stavbe v bližini Berlina pa se skriva pravi tropski raj!

Prepovedana hiša

Avstralka Klara Marosszeky že več let raziskuje možnosti uporabe avstralske konoplje za gradnjo. S svojimi sodelavci je pred kratkim odkrila mnogo enostavnejši in cenejši način uporabe te rastline, kot je bil prejšnji, ko so obdelovali stržen iz pecljev. Za gradbeni material so namreč uporabili celotno steblo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854