invazivne vrste

Ena sestavina vas loči do lepe trate
Sladkor ni samo živilo, ampak ima še nešteto drugih možnosti uporabe. Če pustimo ob strani peko tort in vzdrževanje lepega šopka v vazi – ali res lahko celo pomaga trati do lepše rasti? Preverili smo, ali to drži.

Zato je puljenje plevela brez smisla
Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja
Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Vrtnarske napake, ki vas lahko stanejo dobrega pridelka
Ne glede na to, ali ste lani svoje jagode, ki potrebujejo veliko sonca, posadili v senco ali pa morda paradižnik utopili v preveliki količini vode – letos je nova priložnost, da ustvarite popoln vrt z veliko pridelka. Da se izognete napakam, še preden bo prepozno, smo pripravili seznam šestih najpogostejših.

Tudi vam težave povzroča plevel?
Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

K nam prispela invazivna vrsta mravelj: "Vedeli smo, da bo prišel ta dan"
Dolgo smo se jih uspešno branili, a zdaj so tu, pravijo strokovnjaki. Rdeče ognjene mravlje, namreč. Gre za eno najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, ki prihaja iz južne Amerike, v zadnjih dneh pa so jo prvič opazili tudi v Evropi.

Ta zelo nevarna rastlina raste tudi pri nas
Orjaški dežen je zelo strupena rastlina, že najmanjši stik s sokom te rastline pa povzroči pordelost kože in srbečico. Ob izpostavljenosti sončni svetlobi lahko dobite boleče in pekoče izpuščaje, ki se lahko razvijejo v mehurje in rane, zelo nevarna pa je tudi za vaše oči.

Lepe, a zelo agresivne rastline na našem vrtu
Najbrž se je vsak že srečal z invazivno rastlino, ki je poskušala zavzeti vaš vrt. Invazivne rastline zelo zlahka prevzamejo vrt, še huje, lahko se razširijo tudi zunaj njega.

Ljubljana dobila zeleno streho na avtobusni postaji
Ekipa Botaničnega vrta je pričela z zanimivim projektom, in sicer z umestitvijo rastlin na strehe avtobusnih postaj v Ljubljani. Prva streha se nahaja na Aškerčevi ulici, v načrtu pa sta še dve ozelenitvi streh avtobusne postaje.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk
Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

Ogrožena naj bi bila petina svetovnega rastlinstva
Botaniki iz londonskega Royal Kew Gardens so v prvem poročilu o stanju svetovnega rastlinstva opozorili na dejstva, ki grozijo rastlinam po svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izpostavili so, da petini svetovnega rastlinstva grozi izumrtje.