Dominvrt.si

ivan. esenko

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse

»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Potegujte se za praktično nagrado!

Že od leta 2010 na spletnem portalu Dominvrt.si svojim bralcem ponujamo številne uporabne nasvete s področja notranje in zunanje ureditve doma, vrtnarjenja, kako živeti udobno in kakovostno, a hkrati okolju prijaznejše življenje. Čas je, da stopimo še en korak naprej in vam vse vsebine ponudimo na še bolj sodoben in očem še bolj prijazen način, zato smo si omislili novo, še lepšo podobo!

VIDEO: Priprava lojne pogače za ptice

Pozimi se ptice, ki ne odletijo v južne kraje, v iskanju hrane bolj približajo našim prebivališčem. Preberite, kako in s čim jih nahranimo in si v video prispevku oglejte napotke Vojka Havlička iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) za izdelavo lojne pogače.

VIDEO: Gnezdilnica za čebele samotarke

Čebele samotarke, pri nas jih živi kar 500 vrst, so ključne za opraševanje sadnega drevja, pa tudi drugih rastlin. Njihova prisotnost na vrtu je tudi dober pokazatelj čistosti okolja. Poglejte, kako jih lahko z malo truda privabite.

VIDEO: Izdelajte netopirnico

Netopirji v našem okolju opravljajo nevidno vlogo, saj zaživijo šele z nočjo. So edini aktivno leteči sesalci in edini lovci mrčesa, ki letajo ponoči in uničujejo mrčes, medtem ko ljudje (in ptiči) spimo sanje pravičnega.

VIDEO: V ekološkem sadovnjaku

Da bi ugotovili, ali je mogoče s skrbnim odnosom do narave vzgojiti dovolj zdravega pridelka za vso družino, smo se odpravili v sadovnjak, v katerem nikoli ni pela škropilnica in kjer večino sadjarskega dela opravijo živali. Zato mu tudi pravimo – ekološki. Poglejte!

FOTOGALERIJA: Ptice v sadovnjaku

Če se spoštljivo in odgovorno obnašamo do narave, v svoje življenje privabimo tudi ptice, ki razveseljujejo s svojo prisotnostjo in nam pomagajo pri boju proti škodljivcem. V fotogaleriji poglejte nekaj rednih ptičjih obiskovalcev sadovnjaka naravovarstvenika Ivana Esenka.

VIDEO: Esenkov čarobni svet

Obiskali smo Ivana Esenka, naravovarstvenika, pisatelja, fotografa in čebelarja, ki je svoj dom postavil v samoto narave in se naučil sobivati z živalmi.

Miš v stanovanju! Kaj storiti?

Letos ljudje po vsej Sloveniji opažajo izjemen porast miši v svojih domovih. Za nasvet, kakšna je najboljša preventiva proti njim ter kako se jih znebiti, smo se obrnili na naravovarstvenika Ivana Esenka. Preberite!

Leteči obiskovalci vrta

Ptice in netopirji so pogosti obiskovalci slovenskih vrtov, ki pomembno prispevajo k naravnemu ravnovesju. Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar odgovarja na vprašanja o (ne)povabljenih živalskih gostih v našem vrtu.

VIDEO: Do biovrta s pomočjo ptic

Če želite svoj vrt oživiti s pticami, lahko gnezdilnice zanje izdelate kar sami – v pomoč vam bo naš video in priložena skica za izdelavo. Postopek je preprost in nezahteven, zato nam pri tem lahko pomagajo tudi otroci.

Čarobnost vrtne mlake

Živahno reganje žab, pisani metulji in skrivnostni kačji pastirji, vse to bo v naš vrt prinesla vrtna mlaka. Naravovarstvenik Ivan Esenko nam je razkril, kam jo postaviti in kako jo načrtovati, da bomo z njo več let imeli veliko veselja, pa ne preveč dela. Poglejte!

Kdo uničuje zunanje lončnice?

Bralec z Dolenjske nam je poslal fotografijo kobilice ki, kakor sta ocenila z ženo, napada njune lončnice. Za informacijo o tem, za katerega škodljivca gre in kako se ga znebiti, smo povprašali strokovnjaka, naravovarstvenika Ivana Esenka.

Ekološko vrtnarjenje

Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar, odgovarja na vprašanja o ekološkem vrtnarjenju.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860