izolacija podstrešja

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu
Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

Kaj narediti, če vaša streha pušča?
Vsako streho je priporočljivo redno pregledovati, še posebej po večjih vremenskih nevšečnostih, kot smo jim bili priča v zadnjih tednih. Kateri so najpogostejši razlogi za puščanje strehe? V katerih primerih se popravila lotite sami in v katerih je najbolje na pomoč poklicati strokovnjaka?

Kako preprečiti nastanek plesni in kako jo sanirati?
Zima ne prinese samo zimskih radosti, ampak tudi skrbi. Čeprav pazite na svoj dom, se lahko kaj hitro zgodi, da v dom vdre vlaga, z njo pa hitro lahko pride plesen. Poglejte, kaj lahko storite, da preprečite nastanek plesni oziroma kako jo lahko sanirate.

Kako izolirati podstrešje?
Bralec ima težave zaradi neogrevanega in neizoliranega ostrešja, zato razmišlja o izolaciji zadnje betonske plošče. Plošča je izvedena s sistemom 'monta' (nosilne gredice in opečnata polnila), čezenj pa je nanešen izravnalni sloj betona. Obstoječe stanje želi izolirati, saj prihaja do velikih izgub, izolacija naj bi bila pohodna. Razmišljal je o sistemu lesenih moralov, med katere bi napolnil mehko izolacijo (steklena volna ali nekaj podobnega) oziroma o izvedbi s stiroporjem brez moralov. V obeh primerih bi zadevo pokril z 22 mm debelimi OSB ploščami tipa utor-pero. Zanima ga, kako se zadeve lotiti, kakšen tip izolacije bi bil najbolj primeren, kakšna bi morala biti minimalna debelina ter ali je treba na beton namestiti parozaporno folijo. Kar se tiče stiroporja, je zadovoljiva izbira navaden ali je boljši tlačno odporen stiropor? Poudarja še, da podstrešje uporablja predvsem za odlaganje stvari, morda pa ga bo kasneje po potrebi preuredil v bivalno okolje.

Od česa je odvisna življenjska doba strehe?
Učinkovita hidroizolacija strehe in podstrešja je eden najpomembnejših dejavnikov, ki določajo življenjsko dobo strehe. Če to ni zagotovljeno, je njeni drugi elementi, čeprav nadpovprečni, ne bodo zaščitili pred propadanjem. Za kakovostno streho sta torej nujna izbira kakovostne paroprepustne folije in omogočanje njene pravilne postavitve. O tem smo se pogovarjali s TOP mojstrom Matejem Maverjem.

Ko se odločite za sanacijo podstrešja ...
V teh časih so sanacije, rekonstrukcije in izboljšanje toplotnega ovoja starih stavb bolj aktualni ukrepi od novogradenj. O izolaciji podstrešja, ki je prvi in najbolj smiseln ukrep za doseganje prihrankov energije, smo se pogovarjali z našim tokratnim TOP mojstrom Primožem Bernardom iz podjetja Knauf Insulation d. o. o.

Kaj svetuje strokovnjak pri prenovi podstrešja
Zahteve bivanja se z leti spreminjajo. Otroci zrastejo, zanimati nas začnejo nove stvari in stanovanje ali hiša lahko postaneta pretesna.

Streha ni kriva za težave z vlago
Tradicionalne strehe so se s pojavom novih materialov v zadnjih nekaj desetletjih spremenile. Nekoč značilna nenaseljena podstrešja, ki so opravljala funkcijo izravnave temperature in vlage, so vse pogosteje spremenjena v bivalne prostore. Strešna konstrukcija nad temi prostori zato zahteva pravilno izvedbo z vgradnjo dobre toplotne izolacije in pod njo zrakotesne parne ovire, ki preprečuje vdor notranje zračne vlage v izolacijo.

Arhitektka svetuje, kako izolirati podstrešje!
Nekatera podstrešja služijo zgolj kot odlagalni prostori za sezonske stvari ali predmete, ki jih več ne potrebujemo, pa se ne moremo ločiti od njih in zato na urejanje tega prostora ne pomislimo, dokler ne opazimo, da je naše stanovanje kljub visokim stroškom za ogrevanje hladno.