izumrtje

Ogromna ptica, ki je valila največja jajca na svetu
Jajca kot jih poznamo danes so različnih velikosti – od velikanskega nojevega pa do za grah velikega, ki ga znese samica kolibrija. Toda ali ste vedeli, da je največje jajce, kar so jih kadarkoli odkrili, v preteklosti nesla izumrla ptica z nenavadnim imenon – slonji ptič?

To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov
Prizor, ki mu je bil priča zaposleni v družbi Slovenski državni gozdovi, ki gospodari z gozdovi v lasti države, je prava redkost. Med delom in čakanjem na tovornjak za prevoz lesa je namreč imel neverjetno priložnost opazovati kar tri rise, kako so brezskrbno raziskovali teren in ga označevali.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Zato je dobro, da so na vašem vrtu čebele in čmrlji
Če imate vrt, potem je dobro, da že zdaj načrtujete, kaj in kako boste razporedili zelenjavo, zelišča, rože ... Dobro je, da vrt načrtujete tako, da boste privabili čim več čebel in nenazadnje tudi čmrljev.

Vsi čmrlji pomladi so matice
Pomlad se prebuja, z njo pa tudi žuželke, ki poskrbijo za opraševanje skoraj treh četrtin vseh rastlin, s katerimi proizvedemo 90 % svetovne hrane. Med pomembnimi opraševalci pa niso samo medonosne čebele, ampak tudi divji opraševalci.

V živalskem vrtu bodo ta vikend obeležili mednarodni dan risov
Ob mednarodnem dnevu risov in dogodku, ki ga čez vikend pripravljajo v živalskem vrtu, želijo dvigniti zavest o največji divji mački pri nas.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'
Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Najredkejše pasme psov v Sloveniji
Za podatke smo prosili Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki ureja Centralni register psov. V njem so podatki o psih iz vse Slovenije; med njimi, katerim pasmam pripadajo. Ko se pomikamo po seznamu navzdol, jih na koncu najdemo nekaj, ki imajo v naši državi (po zadnjih podatkih) le enega predstavnika. Spoznajmo nekaj takšnih redkeje zastopanih pasem.

Spoznajte najstnico, ki pravi, da podnebne spremembe ne obstajajo
Naomi Seibt je devetnajstletnica, ki se jo je oprijel oznaka anti-Greta. V nasprotju s slednjo podnebno aktivistko, Naomi namreč ne verjame v globalno segrevanje, saj pravi, da je umetno ustvarjen.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk
Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

V požarih v Avstraliji verjetno poginilo več kot 2000 koal
Požari v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales so uničili naravno okolje koal. Strokovnjaki ocenjujejo, da je od oktobra v ognjeni stihiji poginilo več kot 2000 teh prikupnih živali.

Fotografija, ki je razburila svet
Tako nasmejana je na fotografiji ta ženska, ozadje pa več kot tragično.

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?
Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Poznate bele jagode?
Ljubitelji sladkih spomladanskih jagod boste zagotovo navdušeni nad prav posebno sorto – jagodami, ki niso rdeče, ampak bele, okus pa imajo po ananasu.

Ogrožena naj bi bila petina svetovnega rastlinstva
Botaniki iz londonskega Royal Kew Gardens so v prvem poročilu o stanju svetovnega rastlinstva opozorili na dejstva, ki grozijo rastlinam po svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izpostavili so, da petini svetovnega rastlinstva grozi izumrtje.

To ni fotomontaža!
Skupina potapljačev je hranila morske pse blizu Bahamov. Pravijo, da je to odličen način, da opozorijo na to, da so morski psi ogrožena vrsta zaradi človeških dejavnosti.

Pogled v njena usta je naravnost grozljiv!
Ste se kdaj vprašali, kako je videti ustna votlina orjaške želve. Verjetno ne, kajne?! Kljub temu tokrat predstavljamo prav posebno morsko želvo, katere zobovje je že skoraj zastrašujoče.

Neverjetno, ampak resnično!
Čeprav se mnogi bojijo pajkov, verjeli ali ne, jih potrebujemo za življenje na Zemlji. V videoprispevku si poglejte, kaj bi se zgodilo, če bi izumrli.

Šokantno! Grozi eni najlepših živali na Zemlji izumrtje?
Krčenje naravnega okolja, divji lov in pomanjkanje plena veliko vrst živali pripelje do izumrtja. Čeprav obstajajo številne organizacije, ki nudijo zaščito ogroženim živalim, tudi njihov trud včasih ni dovolj. Glede na najnovejše raziskave strokovnjaki domnevajo, da se bo to zgodilo tudi v primeru bengalskega tigra, ki ga poleg naštetega dodatno ogroža še pomanjkanje raznovrstnosti genetskega materiala.

Našli 'ubijalko'! 'Gre za katastrofo,' je povedal ...
V znamenitem parku Golden Gate sredi San Francisca svoj prostor najdejo zelenja željni obiskovalci, prav tako pa tudi raznovrsten živalski svet. Znanstveniki so pred kratkim ugotovili, da se je v njem udomačila tudi žaba, ki ji pravijo žaba ubijalka. Čeprav ne gre za človeku nevarno odkritje, je njen pojav kljub temu skrb vzbujajoč.

Bo res takšnih fotografij vedno manj?
Ptice veljajo za plašne živali, zato imajo le redki srečo, da jih od blizu vidijo v mirovanju. Kaj šele, da doživijo, kar je to poletje na plaži Higher Town v Angliji doživel eden izmed tamkajšnjih kopalcev.

Ko ne moreš verjeti očem!
Delfini veljajo za plemenite živali, vendar jim žal grozi velika nevarnost, saj se jih veliko število ujame v ribiške mreže. V članku predstavljamo prav posebno vrsto teh simpatičnih sesalcev. Preberite!

Težko ga je ujeti v objektiv
Orel je simbol moči, poguma in časti, ki so ga z najvišjimi božanstvi povezovale skorajda vse starodavne civilizacije: Grki so v njem videli Zevsovega odposlanca, germanska ljudstva so ga povezovala z bogom Odinom, ameriški staroselci so v njem videli Velikega Duha, Rimljani pa so ga povezovali z Jupitrom.

Ste že jedli bele jagode?
Ljubitelji sladkih spomladanskih jagod bodo navdušeni nad prav posebno novo sorto – jagodami, ki niso rdeče, ampak bele, okus pa imajo po ananasu!