izvajalec

5 namigov, s katerimi si zagotovite dobrega obrtnika
Izbira pravega obrtnika je lahko zahtevna naloga, zlasti če se prvič srečujete s tovrstnim projektom. Kako se torej prepričati, da boste izbrali dobrega izvajalca? Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?
Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Pazljivo pri izbiri izvajalca za obnovo ali gradnjo
Ne le projektu – posvetiti se je treba tudi izbiri pravega izvajalca. Ta korak je ključen, če želite biti zadovoljni s končnim rezultatom in procesom obnove ali gradnje.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo
Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati
Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo
Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

Kako se lotiti prenove kopalnice?
Ste se odločili za prenovo kopalnice? Je mogoče cvetlični motiv iz 60. let za odtenek iz mode, omarice tako cvetijo, da sploh ni več vidnih robov, oznake na armaturah pa so bolj podobne vilinskim runam kot imenu proizvajalca? Ali pa enostavno, ker se je boljša polovica tako odločila?

V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?
Vsi, ki se lotijo kakšne gradnje, imajo seveda na prvem mestu vedno vizualizacijo tistega, kar so si zamislili, in kako to čim hitreje in kvalitetno izpeljati. V ozadju pa po navadi kljuje tista misel, kako pri vsem skupaj čim več prihraniti, oziroma lepo povedano, racionalizirati stroške. To vodi do tega, da pričnemo na spisku gledati, kje bi se dalo kaj oklestiti.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

Izkop kanalov za vodovod in kanalizacijo: ključni koraki in stroški
Izkop jarkov je ključni del priprave na gradnjo novih objektov, saj moramo zagotoviti ustrezne komunalne in druge priključke, kot sta vodovodni sistem in hišna kanalizacija. Poleg tega je izkop kanalov potreben tudi pri zamenjavi ali popravilu obstoječih poškodovanih ali dotrajanih cevovodov. Zato je pomembno, da so izkopi jarkov kakovostno opravljeni, saj le tako omogočamo enostaven dostop do cevi za morebitne kasnejše zamenjave in popravila.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?
Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Obnova doma: kakšen je postopek?
Obnova hiše ali stanovanja po korakih (+ cene + izvajalci)

Psi lahko poginejo, nevarne so tudi za ljudi
Iz Primorske prihajajo opozorila, da so že opazili zapredke gosenic, ki so nevarne za pse in ljudi. Gre za vrsto metulja, katerega gosenice se premikajo v značilnih vlakih, njihove dlačice pa so zelo

Razmišljate o novi fasadi? Pohitite, termini fasaderjev za 2022 so že skoraj polni!
Ko začnemo razmišljati o tem, da bi obnovili ali dali delati novo fasado, imamo v mislih, kakšno bomo izbrali, torej katero barvo, sistem, koliko smo pripravljeni plačati, kdaj bi nam odgovarjalo ipd. Pričakujemo, da bomo poslali povpraševanje in se bodo ponudniki nemudoma odzvali in tekmovali, kdo bo prej na voljo. Žal temu ni tako.

Nezakonito odloženo komunalno blato dokončno sanirano
Gradbeno-prevozniško podjetje, ki je bilo dogovorno za nezakonito odloženo komunalno blato, ki ga je odložilo na zemljišče v Vodulah pri Dramljah, je v celoti odstranilo blato, so sporočili z inšpektorata za okolje.

Po nižinah velika toplotna obremenitev
Prvi letošnji vročinski val je poleg visokih temperatur in velike toplotne obremenitve prinesel tudi prvo možnost sušnega obdobja. Zato ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva k skrbnemu ravnanju z vodo.

Naj bo prenova čim manj stresna
Za delno prenovo ali samo manjši lepotni popravek v stanovanju se odločimo, ker smo z nečim nezadovoljni ali pa preprosto naveličani videza stanovanja ali zastarelega pohištva. Z lepotnimi popravki, morda beljenjem ali manjšimi dekorativnimi dodatki, bomo zadovoljni nekaj časa. Kadar pa so v prostoru večje funkcionalne ovire in nepravilnosti ali želimo spremeniti več, pa ti popravki ne bodo zadoščali. A če se težko odločimo za korenitejšo prenovo in se bojimo stresa ob posegu, je to lahko velika ovira na poti k dobrim rešitvam.

Kdo jamči, da so izvajalci res kakovostni?
Gradnja doma. Pričakovanja, stroški, napake in spori. Kaj moramo vedeti, preden se lotimo gradnje, in kaj zahtevati, če se zalomi?

Ni potrebe, da bi nas bilo strah prenove
Čim starejši smo, bolj si želimo, da v našem življenju ne bi bilo stresnih sprememb. Spremembe v stanovanjskem okolju prinašajo prilagajanje in mnogi to zavračajo, še posebej starejši. Prenova ali prilagoditev posameznih delov stanovanja pa je kljub temu mnogokrat edini način, kako lahko ostanemo v domačem okolju do pozne starosti.

Potrošnike pozivajo k trajnostnemu ravnanju
Slovenci na leto prižgemo okoli 16 milijonov nagrobnih sveč – od tega dve tretjini ob 1. novembru –, ki končajo kot odpadek, ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Količina sveč, poslanih na trg, po njihovih navedbah sicer nakazuje trend zmanjševanja: lani jih je bilo 15 odstotkov manj kot predlani.

Še vedno se lahko prijavite za delo in pomagate
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je k prijavi k pomoči kmetom in kmetijskim gospodarstvom pri sezonskih opravilih prejelo že več kot 450 prijav. Med njimi so študentje, delavci na čakanju, brezposelni, upokojenci, družine, samozaposleni ter zaposleni, ki bi želeli pomagati. Od petka 10. marca do danes je interes za delo pokazalo skoraj 450 ljudi, Med iskalci poleg hmeljarjev iz Savinjske doline prevladujejo tudi pridelovalci jagodičja iz Posavja, vrtnarji in pridelovalci zelenjave z različnih območij.

Priporočila veterinarske zbornice Slovenije
Veterinarska zbornica Slovenije, ki je 15. marca izdala priporočila, med drugim priporoča odlog osemenjevanja plemenic za obdobje treh tednov. Dodatno Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano rejce seznanja s smernicami in priporočili in jih poziva, da spoštujejo pravila veterinarske stroke, poudarjajo pa tudi pomen priporočil, pripravljenih od veterinarske stroke za vse veterinarske organizacije, v času epidemije s covid-19.

So v predlog zakona zajeti tudi kmetje?
Vlada RS je včeraj sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski protiKoronapaket. Glavni cilj predloga zakona je omiliti posledice virusa COVID-19 za državljane ter gospodarstvo z ukrepi na različnih področjih. S področja kmetijstva, živilske industrije, ribištva in gozdarstva zakon prinaša obsežne spremembe in olajšave za celotni sektor.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Ali nas mora biti prenove strah?
Kako obsežno se lotiti prenavljanja stanovanja ali hiše, je vedno zapleteno vprašanje. Odgovor nanj je odvisen od naših možnosti, tako finančnih kot od organizacije in drugih okoliščin. Skrbi nas, ali se bomo morali izseliti, kako bomo to izvedli, kam bomo šli in kako dolgo časa bo trajalo, da se lahko preselimo nazaj.

Odpadna embalaža: novi postopki odvoza
Na ministrstvo za okolje in prostor prihajajo pogodbe o odvozu odpadne embalaže na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Koliko jih je prispelo, zaenkrat ni znano, a v Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo na zahteven položaj bolj oddaljenih izvajalcev javnih služb.

Register stavb: časa imate le še teden dni!
Le še do 22. novembra je mogoče bistvene podatke v Registru stavb spremeniti preko vprašalnika. Po tem datumu boste morali to storiti z elaboratom, za katerega boste tudi mastno plačali. In če sprememb ne javite?

Kako izbrati pravega arhitekta?
Gradnja lastne hiše ali korenita prenova stanovanja spadata med projekte, ki se jih v povprečju lotimo le enkrat v življenju. Zato zahtevajo svoj čas, denar, predvsem pa tehten premislek. Da topel dom, o katerem ste vedno sanjali, postane resničnost, je ključen še en dejavnik, in to je izbira arhitekta. Kako med poplavo ponudbe, sploh na spletu, najti pravega?