jablane

Arso opozarja: To so drevesa, ki danes nujno potrebujejo zaščito
Ob nizkih jutranjih temperaturah so te dni v veliki nevarnosti predvsem drevesa in grmovnice. Predvsem tiste, bolj občutljive na mraz, ki so že začele cveteti, bi lahko utrpele hudo pozebo, zato jih je treba zaščititi.

Januarja ne pozabite na to vrtno opravilo
Ohrovt, brstični ohrovt, motovilec, por, repa in rumena koleraba so znane kot trdožive vrtnine, zato tudi v tem času 'vztrajajo' na zelenjavnem vrtu, sicer pa ta pozimi počiva. A to ne pomeni, da ljubiteljski vrtičkarji v teh dneh nimajo kaj početi ...

Manjša drevesa, ki odlično uspevajo tudi v loncu
Čeprav večina drevesnih vrst najbolje uspeva v tleh, kjer imajo na voljo praktično neomejen prostor, se nekatera manjša drevesa dobro obnesejo tudi posajena v loncu. Če jim zagotovimo optimalne pogoje, kar je s tem, ko jih lahko brez presajanja po potrebi premikamo, pravzaprav še lažje, bodo ne le preživela, ampak, odvisno od vrste, razvila celo cvetove in plodove. Če ste se odločili, da vaš vrt ali terasa potrebuje popestritev z drevesom v loncu, morate za začetek najprej vedeti, katere vrste so sploh primerne za takšno vrsto gojenja.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad
Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Kdaj se obrezuje sadno drevje? Vse kar morate vedeti o obrezovanju sadnega drevja
Obrezovanje dreves je postopek, ki zahteva kar nekaj znanja in izkušenj. Velja opozoriti, da prav vsa drevesa ne bodo hvaležna vašemu spomladanskemu rezanju. Nekatera drevesa rezi sploh ne potrebujejo, razen, če jih želimo oblikovati ali jim odstraniti suhe veje.

Veste, kaj je senzorični vrt oziroma vrt čutil?
Naši glavni čuti so vid, dotik, voh, sluh in okus. Toda kaj, če oseba ne vidi? Senzorični vrt oziroma vrt čutil za slepe in slabovidne poskrbi za dotik, voh, sluh in okus. Takšen vrt imamo tudi pri nas, obiskal ga je Taiji Tokuhisa. Takšen zanimiv vrt pa lahko ustvarite tudi sami.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem
Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Današnje nizke temperature znova prizadele sadjarje
Velik del Slovenije, razen Primorske, so to noč zajele temperature pod ničlo in dodatno prizadele predvsem sadjarje. Še tisto, kar je ostalo po minulih treh tednih spopadanja s pozebo, je današnje jutro najverjetneje vzelo, je dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek
V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da je po navedbah Agencije RS za okolje za začetek prihodnjega tedna napovedana možnost jutranjih pozebnih temperatur, kar lahko prinese pozebo cvetov oz. rodnega nastavka.

Opravilo, na katerega ne pozabite!
Na naših vrtovih se najpogosteje od sadnih dreves znajdejo jablane in hruške, ki so razmeroma preproste za vzgojo in dobro uspevajo na področju cele Slovenije. Kako jih pravilno obrezati, da bo drevje tudi bogato obrodilo?

Noro, kaj je na vrtu fotografiral bralec!
Da je bilo letošnje poletje toplo in bogato s padavinami, je že znano. Tudi sadno drevje je letos bogato obrodilo. Naš bralec pa nam je poslal fotografijo, ki dokazuje pravo čudo narave.

Preverite, kaj morate vedeti pred obrezovanjem dreves
Pozna zima in zgodnja pomlad, ko krošnje listopadnih dreves še niso olistane, rastline pa so še vedno v fazi zimskega mirovanja, sta pravi čas za obrezovanje večine dreves na naših vrtovih in v sadovnjakih. Preberite, kako se lotiti dela ter na kaj morate biti pozorni.

Kako nizke temperature vplivajo na pridelek?
Nizke temperature za zdaj niso povzročile večje škode pri ozimnih posevkih, vrtninah in trajnih nasadih, ugotavljajo strokovne službe Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Bolj na udaru so lahko pozno posejani posevki ter mlada sadna drevesa in mladi nasadi trt.

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?
Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

Kako vzpostaviti dobre odnose s sosedi?
Le redki med nami si lahko privoščijo dom, ki meji na gozd, travnik ali jezero. Ostali smo 'obsojeni' na sosede, s katerimi si delimo stene, stopnišče, dvigalo, vrtno ograjo, ulico ...

Česa takšnega še niste videli!
Čeprav na prvi pogled zaradi svoje razraščenosti ni videti kot popolno drevo, je Paul Barnett v dvajsetih letih vzgojil jablano, ki bi si jo na svojem vrtu želel ne samo vsak vrtnar, pač pa sleherni ljubitelj sočnih sadežev.

Na Nušinem vrtu
Energična Nuša Derenda, ki že skoraj 15 let kraljuje na slovenski glasbeni sceni, s soprogom in sinovoma živi v hiši na deželi. In kot se za podeželje spodobi, ima tudi Nuša okolico hiše urejeno do zadnje podrobnosti. Poglejte!

VIDEO: V ekološkem sadovnjaku
Da bi ugotovili, ali je mogoče s skrbnim odnosom do narave vzgojiti dovolj zdravega pridelka za vso družino, smo se odpravili v sadovnjak, v katerem nikoli ni pela škropilnica in kjer večino sadjarskega dela opravijo živali. Zato mu tudi pravimo – ekološki. Poglejte!

VIDEO: Uspešno cepljenje sadnih dreves
Cepljenje sadnih dreves je uspešno, če ga izvajajo strokovni in natančni ljudje. Postopek se lahko opravi tudi avgusta, mi pa smo za vas pripravili video prispevek, v katerem nam Matjaž Maležič iz drevesnice Studenec pokaže dva načina.

Čudežni sadež tudi pri nas!
Ste že slišali za goji jagode? Če ne, potem je skrajni čas, da spoznate to neverjetno rastlino izpod Himalaje. In kar je najbolje - brez težav jo lahko gojite tudi na svojem vrtu.

Zdravilne goji jagode
Ste že slišali za goji jagode? Če ne, potem je skrajni čas, da spoznate to neverjetno rastlino izpod Himalaje. In kar je najbolje - brez težav jo lahko gojite tudi na svojem vrtu.

Riki in Miško
Kuža Riki in maček Miško uživata v senci domače jablane. Riki je pes labradorec, star 15 let.

Zaščita mladih dreves
Jeseni smo posadili mlada drevesca, za uspešno rast pa jih moramo zaščititi pred neugodnimi vremenskimi vplivi in tudi lačno divjadjo. O uspešni zaščiti nam svetuje sodelavec in strokovnjak Kluba Gaia, kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Matjaž Maležič.

Jesenska opravila v vrtu
Jesen nam je prinesla obilo zadovoljstva nad dobrim pridelkom. Še pred zimo pa nas poleg spravila pridelka čaka priprava zemlje za naslednjo rastno sezono. Strokovnjakinja Kluba Gaia, Nevenka Breznik svetuje, da naj občutljive rastline zaščitimo pred mrazom, sadna drevesa pa pred škodljivci.

Zapuščen vrt z obilo rož in drevja ter bajerjem in brunarico
Vrt je trenutno zapuščen

Brez idej
Želeli bi na novo urediti celoten vrt