Dominvrt.si

jagodičevje

Čudovite grmovnice z zimskimi okrasnimi plodovi

Grmovnice, ki tvorijo okrogle okrasne plodove, so lahko čudovita popestritev poznojesenskega vrta. Njihova dodana vrednost je ta, da so najlepše ravno takrat, ko se narava umiri in večina drugih okrasnih rastlin svoje liste, cvetove in plodove že zdavnaj odvrže.

Maline, ki so posebne zaradi svoje barve in še bolj zaradi sladkega okusa

Maline so precej pogoste rastline na naših vrtovih, ampak ali ste že kdaj poskusili rumeno različico tega sadeža? S svojim sladkim okusom bi vas zagotovo prepričale. Morda vas sedaj zanima tudi, ali obstaja razlika v negi grmov rdečih in rumenih malin? Vse to izveste v nadaljevanju.

Kako se znebimo nadležnih mušic?

Vinske mušice (Drosophilidae) so družina dvokrilcev, ki jih natančneje uvrščamo v podred muh kratkorožk. Ta rod sestavlja okoli 3.500 danes živečih in do sedaj opisanih vrst, v splošnem pa so to majhne muhe, velike od 2 do 4 milimetre. S posebno vrsto, ki napada naše sadno drevje, se soočamo prav v tem času. Drosophila suzukii je plodova vinska mušica, tujerodna vrsta, ki je bila v Evropo vnesena iz Azije, povzroča pa nepopisno škodo v sadovnjaku. Kakšne so rešitve?

Skrivnostni sadež, ki po okusu spominja na grozdje in kivi

Josta je razmeroma nov hibrid jagodičastega sadja, ki po okusu spominja na nekakšno mešanico grozdja, borovnic in kivija. Dobro se obnese v toplejših podnebjih, sicer pa je razmeroma nezahteven za vzgojo. Preberite vse, kar morate vedeti o tem zanimivem sadežu!

Kdo je v resnici skrivnostni medved?

Sončni ali malajski medved, kot mu tudi pravijo, izvira iz Kitajske, njegovo naravno okolje pa so tropski deževni gozdovi jugovzhodne Azije. Gre za samotarsko žival, ki je najmanjši član družine medvedov. Da so po svetu precej nepoznani, je bilo mogoče spoznati, ko je pred nekaj dnevi po spletu zakrožil posnetek sončnega medveda iz enega izmed kitajskih živalskih vrtov, pod katerim so se zbrali številni komentatorji, ki trdijo, da gre pravzaprav za človeka, oblečenega v kostum medveda. Poglejmo, kdo je pravzaprav sončni ali malajski medved.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode

Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Naj postane balkon vaš najljubši kotiček doma

Kava na balkonu? Zagotovo bo kmalu čas tudi za to, saj prihaja pomlad, z njo pa toplejši in daljši dnevi. Tudi če nimate letne terase in domačega bazena, lahko uživate na prostem. S pravo opremo pa bo vaš balkon postal prava zelena oaza miru in užitka, kjer boste z veseljem posedali in klepetali s svojimi bližnjimi ali prijatelji.

Vse, česar niste vedeli o robidah

Robidnice so tako kot maline, precej enostavne za gojenje. Pogosto se zasadijo kar same in nemalokrat lahko na sprehodu v naravi opazimo trnasto goščavje, na katerem se skrivajo slastni temni sadeži. Če jh nameravate posaditi doma, potem zanje izberite prostor, kjer se bodo lahko prosto razraščale in vam tako dale obilno letino!

Fantastična reakcija ujetega rakuna vas bo nasmejala do solz

Majhnemu lačnemu rakunu je uspelo storiti 'prekršek' v iskanju hrane in potem, ko so ga ujeli, je postal spletna zvezda. Poglejte njegovo zelo simpatično reakcijo v trenutku, ko je bil ujet.

Jagodičevje, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu

Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo? Če želite, da bodo krasile tudi vaš vrt in da bodo bogato obrodilo, je pametno upoštevati nekaj osnovnih napotkov.

V Kungoti našli velikansko sršenje gnezdo

V Kozjaku nad Pesnico je družina skupaj s sosedi naletela na prav posebno najdbo – orjaško sršenje gnezdo. Težko je štiri kilograme, obsega pa 180 centimetrov. Sršeni so ga sicer že zdavnaj zapustili, a so ustvarili velik panj, ki je pri nas redkost. Panj bo zdaj dobil tudi posebno mesto – razstavili ga bodo na osnovni šoli v Kungoti. To izjemno delo narave bo postalo tudi učni pripomoček za učence.

Tako ne bomo zapadli v praznično malodušje

December je mesec praznovanja in pričakovanja praznikov, letos pa še posebej mesec upanja, da bi bilo kmalu vse po starem. Mnogi starejši so v teh dneh sami, osamljeni in prisiljeni ostati bolj izolirani kot sicer. Čas si zapolnimo z izdelavo okraskov, tudi peko piškotov, in se ne prepustimo malodušju.

Kako shraniti grozdje, da bo ostalo sveže?

Letos je zagotovo tudi leto grozdja, ki je obilno obrodilo. Toda grozdje je presenetljivo muhasto sadje. Če ga ne shranite pravilno, se bo hitro zgubalo ali začelo plesneti.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?

V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

Zato je priporočljivo, da jeste fižol

Prosti radikali so različne molekule, ki so izjemno reaktivne in nestabilne, v našem telesu pa poškodujejo celice. So razlog za različna obolenja, tveganje zanje pa se povečuje z različnimi škodljivimi dejavniki – od alkohola, kajenja in tudi prehrane. Proti njim se lahko borimo z različno hrano, ki je polna antioksidantov, najdemo pa jo tudi na svojem vrtu in v svojem gospodinjstvu. Prav z njimi naj bi lahko zmanjšali tveganje za nekatera obolenja. V nadaljevanju vam predstavljamo in povzemamo nekaj študij, ki so jih naredili v preteklosti.

Prednosti vrtnarjenja v visokih in dvignjenih gredah

Visoke gredice so v zadnjem času postale izredno priljubljen način vrtnarjenja in obdelovanja vrta. Zaradi svoje vsestranske uporabe bodo v vrtnarjenje prepričale tudi vas, čeprav o pridelovanju lastne zelenjave nikoli niste niti razmišljali.

Nasveti in triki za urbane vrtičkarje

Ste tudi vi med tistimi, ki jih življenje v blokovskem naselju ne more odvrniti od želje po čudovitem vrtu? Z urbanim vrtnarjenjem si lahko morda na zelo majhnem balkonu ali okenski polici ustvarite lasten kotiček sreče.

Novembrska opravila na vrtu

November, ki mu slovensko pravimo tudi listopad, je mesec, ko drevje počasi odmetava svoje listje, vrt je že osiromašen in se pripravlja na zimski spanec in čas je za še zadnja jesenska opravila. Kaj še postoriti na zelenjavnem, okrasnem vrtu in v sadovnjakih, preden jih pobeli prvi sneg?

Kako do zdrave zemlje in bogatega pridelka?

100 % naraven bio aktivator iz rjavih morskih alg - Biocomplex 900 (BCX 900) okrepi tla in rastline, izboljšuje odpornost in pospešujejo rast vi pa prihranite!

Poznate bele jagode?

Ljubitelji sladkih spomladanskih jagod boste zagotovo navdušeni nad prav posebno sorto – jagodami, ki niso rdeče, ampak bele, okus pa imajo po ananasu.

Vedno bolj priljubljen način vrtnarjenja

Dvignjene ali visoke gredice so zadnje čase zelo priljubljen način obdelave vrta. Gre za rešitev, ki prav pride v primeru, ko je gojenje rastlin v tlh zaradi trdih vrtnih tal nemogoče ali oteženo. Če tudi vi razmišljate, da bi vrtnine vzgajali na takšen način, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj napotkov.

Presenečeni boste nad pozitivnimi učinki

V zadnji oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta se Tina in Metka med drugim lotili sajenja malin, Metka pa nam je zaupala tudi recept za slastno in zdravo malinino dobroto. Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo?

So prava zakladnica zdravja

Borovnice, tako tiste z vrta kot gozdne, so prava zakladnica zdravja, zato si jih v poletnih mesecih le privoščite. Tudi naši vrtičkarici sta nad malimi črnimi plodovi naravnost navdušeni, tako da jih imata na domačem vrtu, Metka pa iz gozdnih pripravlja tudi ’borovničke’.

Nikar ne delajte teh napak

Tudi vi živila, ko jih prinesete iz trgovine ali tržnice, postavite v hladilnik na mesto, kjer je pač prostor? Napaka! V nadaljevanju preverite, kako pravilno razporediti živila in koliko časa jih v hladilniku sploh lahko hranite, da bodo še užitna.

Pozor, če imate majhne otroke!

Nekatere rastline ne sodijo v stanovanje, saj so strupene, kar je še posebno nevarno, če imate otroke. Ena najnevarnejših sobnih rastlin je difenbahija, ki lahko pri zaužitju povzroči motnje govora, še posebej strupeno je njeno steblo.

Kako se je njuno življenje spremenilo v zadnjih mesecih?

Sezona vrtičkanja je na vrhuncu in marsikateri slovenski vrt je po zaslugi Tine in Metke letos lepši, večji in bogatejši za kakšno bolj eksotično rastlino. Ker se druga sezona oddaje Vrtičkanje počasi približuje h koncu, smo dekleti povabili na klepet in zaupali sta nam marsikaj zanimivega.

Jagodni dekor

Jagode so znanilke mladega, a tako sladkega poletja. Pri opremljanju doma pa si jih lahko z nekaj domišljije privoščite kadar koli.

Da bo prihodnje leto v vrtu boljše

Po letošnjem letu je marsikdo verjetno skoraj obupal nad vrtnarjenjem. Dež, mraz, bolezni in najrazličnejši škodljivci so nekatere vrtove skoraj v celoti opustošili. Edino, na kar smo bili letos lahko ponosni, je bila trava, ki je bila zaradi obilice padavin tudi poleti lepo zelena.

V oazi strastne vrtnarke

Navdušena hribolazka, ultramaratonka, avtorica in ena najbolj poznanih vrtnark pri nas. Ruth Podgornik Reš brez dvoma sodi med ljudi, ki jim v življenju nikoli ni dolgčas!

Lepe in užitne balkonske zasaditve

Tudi če imamo vsaj majhen balkon, življenje v stanovanju ni razlog, da si ne bi ustvarili vrtička. A če hočemo uživati v plodovih in dišavnicah v posodah, moramo upoštevati nekaj osnovnih vodil, pravi Loreta Vlahovič, strokovnjakinja in direktorica Kluba Gaia.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836