jame

Do teh težav lahko pride, če gradite pozimi
Med številnimi nasveti, ki jih boste prejeli, ko se pogovarjate o možnosti gradnje novega doma, je ta, da hiše ne smete graditi v zimskih mesecih. Kot velja za večino brezplačnih nasvetov, je tudi vrednost tega precej majhna. Čeprav lahko pride do določenih težav, to ne pomeni, da gradnja pozimi ne more biti izpeljana kakovostno.

Vse, kar morate vedeti o gojenju aronije
Gojenje aronije je lahko koristna izkušnja, vendar morate pred sajenjem upoštevati nekaj ključnih stvari od idealne vrste tal in ravni pH do globine sajenja in ukrepov za zatiranje škodljivcev. V nadaljevanju boste našli vse informacije, ki jih potrebujete za uspešen začetek gojenja aronije.

Pet čudovitih in poučnih izletov po Sloveniji
Slovenija, biser Evrope, se ponaša z izjemno naravno dediščino, kjer se prepletajo raznoliki ekosistemi, vendar pa so ti čudoviti ekosistemi ranljivi in potrebujejo našo skrbno zaščito. Pripravili smo nekaj navdihujočih idej za izlete, ki ozaveščajo o pomenu varovanja teh dragocenih okolij.

Strokovnjaki svarijo pred novo vrsto komarja
K nam je prispela nova vrsta komarja, ki ni tako zelo nedolžna, svarijo strokovnjaki. Poleg tigrastega komarja, ki je v Evropo prišel že leta 1978, je bil v Evropi letos prvič zaznan tudi ščitasti komar. Pogoje za njegovo širjenje ustvarjajo predvsem podnebne spremembe, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

Zelišče, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Meta je zelo trpežna trajnica, ki jo je enostavno prepoznati ne samo zaradi njenega svežega, rahlo ostrega vonja, temveč tudi po specifični obliki listov in stebel. Vsi predstavniki rodu 'mint' imajo namreč nekoliko zaobljena stebla in zelo značilno razporeditev listov. Dolga stebla, ki rastejo v višino in se hitro razraščajo, rastlini omogočajo precej agresivno širjenje. Poleti meta razvije majhne bele ali vijolične cvetove, ki privabljajo čebele, metulje in številne druge opraševalce.

Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?
Vrtnica je rastlina, znana po svojih čudovitih cvetovih, ki poleg lepega videza tudi prijetno dišijo. Grmičasta rastlina svojo lepoto skrbno varuje z ostrimi bodicami, ki so razporejene po celotnem steblu, na vrhu katerega se bohotijo rdeči, rožnati, marelični, rumeni ali beli cvetovi. Nekatere sorte vrtnic stojijo in rastejo pokončno, nekatere se razraščajo v razvejano grmičasto obliko, spet druge se vzpenjajo ob opori. Vrtnice slovijo kot razvajene in zahtevne rastline, a resnica je, da so precej trdožive in se tudi v težjih pogojih ne vdajo zlepa.

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje
Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?
Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Kakovostna oprema za utrjevanje tal
Pri pripravi gradbišča za gradbena dela je zbijanje tal bistven postopek, saj poveča trdnost nosilnosti bodoče konstrukcije. V primeru slabe predpriprave tal je lahko to usodno za celoten projekt.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Televizor Samsung The Terrace obiskovalcem Postojnske jame sedaj omogoča še bolj pristen stik s človeško ribico
Samsung z vsestranskimi napravami navdušuje številne uporabnike po vsem svetu. Mesto so našle celo v Postojnski jami - eni najatraktivnejših jam na svetu s čudovitimi kapniškimi strukturami in živalskim svetom.

Recept za nešpljev liker, ki ga morate preizkusiti
Nešplja zanesljivo rodi vsako leto, saj se razcveti šele po tem, ko cvetovom ne grozijo več pozne zmrzali.

Kako pripraviti vaš vrt na poletno zabavo
Približuje se čas piknikov, sproščenih poležavanj pod sončnimi žarki in poletnih osvežitev. Poskrbite, da boste vi in vaša zelenica na poletno sezono dobro pripravljeni.

To so naravne spužve, ki v sušnih obdobjih sproščajo shranjeno vodo
V Sloveniji mokrišča prekrivajo manj kot pet odstotkov površine ozemlja. Med njimi pa so tri območja Nature 2000, ki so uvrščena tudi na Ramsarski seznam mednarodno pomembnih mokrišč: Sečoveljske soline, Škocjanske jame ter Cerkniško jezero s Križno jamo in udorno dolino Rakov Škocjan.

Slaba novica za ljudi, ki imajo alergijo na cvetni prah
Čeprav je zunaj še zima, pa marsikje drevesa že cvetijo, tako je tudi z lesko, v nižinah namreč poteka glavna sezona cvetnega prahu leske, zato imajo lahko ljudje z alergijo a svetni prah že težave.

Se zavedate nevarnosti?
Sneg je pobelil kar nekaj površin in številni psi neizmerno uživajo v zimskih radostih, spet drugi pa v tem času niti smrčka ne upajo pomoliti skozi vrata. Za vse pa moramo poskrbeti - ne glede na pasmo, starost in občutljivost, da bodo hladne dni preživeli brez večjih težav.

Kdo se skriva v temi kraške jame?
Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Kako lahko dom pusti boljši vtis?
Seveda je vsakomur na prvem mestu lastno počutje v svojem domu. A če je notranje oblikovanje nekaj, kar vas zanima, je bržkone ena od vaših (vsaj skritih) želja, da bi trud, ki ste ga vložili, izvabil pozitivne komentarje gostov. Kako to doseči?

Obeležujemo evropski dan parkov in začetek tedna gozdov
V Evropi je 24. maj vsako leto posvečen naravnim in narodnim parkom. Letošnji slogan je "Prihodnja generacija parkov", s čimer želijo pobudniki spodbuditi razprave o prihodnosti zavarovanih območij. Z današnjim dnem se začenja tudi Teden gozdov 2021, namenjen promociji gozdov in gozdarstva, ki letos poteka pod geslom "Načrtno z gozdom".

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Začnite z domačim projektom že danes
Ob gledanju oddaje Delovna akcija malokdo ne občuduje pridnih in marljivih mojstrov voditeljice Ane. Njej in fantom iz tedna v teden uspevajo nemogoče prenove in neverjetna dela, ob katerih vedno ostanemo odprtih ust. Le kako jim to uspeva?

Le malokdo jo pozna, a je izjemno zdrava in okusna
Pri nas je nekoliko manj poznana, a zelo okusna in ima tudi veliko blagodejnih učinkovin. Govorimo o žižoli, nad katero sta navdušeni tudi priljubljeni vrtičkarici in jo toplo priporočata vsem, ki imate prostor na svojem vrtu.

V času pandemije več povpraševanja po posvojitvah živali
Številni lastniki živali so se v času epidemije covida-19 še bolj povezali s svojimi hišnimi ljubljenčki, mnogi pa so si zaradi več prostega časa zaželeli družbe štirinožnega prijatelja. Na Otoku so zato lani zabeležili več kraj psov, pri nas pa je bilo več povpraševanja po posvojitvah živali. Kako pa ravnati, če se naš hišni ljubljenček izgubi?

Mladički človeške ribice kmalu na ogled obiskovalcem
V Postojnski jami se je pred tremi leti izleglo 22 mladičev človeške ribice, ki bodo po napovedih Postojnske jame kmalu na ogled tudi obiskovalcem, vendar pod strogo določenimi pogoji. Preživelo je 21 mladičev, ki rastejo v za to razvitem podzemnem laboratoriju, kmalu pa jih bodo morali preseliti v večje akvarije, so sporočili iz družbe.

Skriti talent Klemena Mramorja - Clemensa
Potem ko se je Klemen Mramor uspešno levil iz ene v drugo slovensko in svetovno pevsko zvezdo v šovu Znan obraz ima svoj glas, smo ga videli še v kuharskem tekmovanju MasterChef Slovenija, pa v nadaljevanki Usodno vino. A Klemen obenem neutrudno ustvarja tudi na glasbenem področju, z eno od lokacij snemanja svoje nove pesmi Poletel bi pa se je razkril še en njegov talent.

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?
Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Privoščite si jih v izobilju!
Le kdo ne mara lešnikov?! Z vitamini in minerali bogati plodovi leske nas vsako leto razveselijo konec poletja oziroma v začetku jeseni, zato si jih v času, ko jih je v izobilju, le privoščite brez slabe vesti. Če še nimate leske na svojem vrtu, je skrajni čas, da si jo omislite.

To morate vedeti ljubitelji vrtnic ...
V 5. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka med drugim pod drobnogled vzeli kraljice med rožami. Vrtnice so tiste, ki skorajda ne manjkajo na nobenem vrtu, saj so naravnost čudovite in relativno nezahtevne za vzgojo.

Poskrbite tudi za okrasni vrt
Oktobra je med drugim potrebno poskrbeti ne le za zelenjavni, ampak tudi za okrasni vrt. V nadaljevanju preverite, kaj vse je pametno postoriti, da bo po koncu zime vaš okrasni vrtiček zacvetel v vsej svoji lepoti.

To so letos najbolj energetsko prodorne občine
V Ljubljani je potekala že osma konferenca En.občina & En.management, na kateri so bile razglašene in nagrajene energetsko najbolj prodorne občine v Sloveniji. Častni naziv gre letos občinam Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje za aktivnosti na področju obnovljivih virov energije (OVE) in učinkovite rabe energije (URE) pa tudi Občini Divača.