Dominvrt.si

jesen in zima

Čudovito cvetoče drevo, ki ga morate posaditi na svoj vrt

Pogled na cvetočo češnjo je prizor, ki v spomladanskih dneh vedno znova očara. Ko na tem drevesu opazimo prve rožnate in bele cvetove, vemo, da je zime prav zares konec. Ena najbolj priljubljenih okrasnih češenj je denimo japonska češnja, ki odlično uspeva tudi pri nas.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov

Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi

Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

Solata, ki jo obožujemo pozimi

Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje

Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Kdaj je najprimernejši čas v letu, da nehamo s košnjo trave?

Ko gre za zadnjo košnjo v sezoni, velja – seveda, če je vaš cilj na dolgi rok vzdrževati kar se da lepo trato – nekaj strogih pravil. Če ste doslej poznali le tistega, da travo kosimo do prve zmrzali, potem je morda čas, da svoje znanje nadgradite.

Popolno darilo za ljubitelje vrtnarjenja

Knjiga VRTNARIMO Z MIŠO PUŠENJAK

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic

Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo

Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Bomo letos po 15 letih končno dočakali bel božič?

V pričakovanju najbolj čarobnega meseca v letu se marsikdo sprašuje s kakšnim vremenom nam bo letos postregla zima. In če sta v jeseni prevladovali dve skrajnosti – september je bil rekordno moker, oktober in začetek novembra pa sta bila nadpovprečno topla, se sedaj vračamo k bolj običajnim temperauram za ta čas, pravi meteorolog Rok Nosan. Od zadnjega belega božiča je v večjem delu Slovenije minilo 15 let, in če vas zanima, ali bomo letos končno spet dočakali bel božič ter kdaj lahko pričakujemo padec pod ničlo, berite naprej.

Odlični triki proti suhemu zraku v prostoru

Jesen in zima prinašata s seboj številne prehlade, kihanje, kašljanje in suho kožo. Vam je znano, kajne? Od teh tegob pa se lahko poslovite s pomočjo ustrezne vlažnosti v prostoru. Kako? Vlažilci zraka olajšajo bivanje v prostoru in preprečujejo nastanek številnih bolezni, lahko pa si pomagate tudi s posodico vode na radiatorju, ki ste ji dodali eterično olje.

Pripravite rastlinje na hladnejše temperature

Kaj je tisto, kar radi gojite na svojem vrtu? Kaj je tisto, za kar bi rekli, da se najbolj razveselite, ko prvo vzklije, ko pride pomlad? Za vse, od trajnic pa do vrtnic, lahko poskrbimo, če okrasne rastline pripravimo na hladnejše mesece. Pripravili smo nekaj nasvetov, ki si jih lahko preberete v nadaljevanju.

Mačehe niso samo za na grobove

Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Dizajnerski trendi za jesen in zimo

Čeprav je vedno pomembno, da prostor oblikujete na način, ki se vam zdi najboljši, so trendi odličen vir idej, ki mu lahko sledite, ali pa preprosto vznemirljiv način, da popestrite prostor, ki je v zadnjem času morda nekoliko dolgočasen.

Pripravite sobne rastline na jesen in zimo

Sobne rastline ne doživijo prave jeseni in zime, mnoge neugodnosti so jim prihranjene.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Vreme za Ljubljano

Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Kako izbrati pravo balkonsko cvetje?

Najlažje se je seveda sprehoditi med policami s prekrasnimi sadikami in izbrati tiste, ob katerih vam najbolj zaigra srce. A to ni najpametnejša taktika. Izbire se je treba lotiti premišljeno.

Čas je za vrtnarjenje!

Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Mešanice eteričnih olj za vsak letni čas

Dišavna ali eterična olja, večinoma rastlinskega izvora, so kapljevine oljnega videza in otipa z izrazitim vonjem. Uporabljamo jih lahko aromatično – z inhaliranjem vonjav, topično, z nanosom na kožo in interno – z uživanjem. Ker so vsestransko uporabne, koristne, predvsem za zdravje, jih uporablja vedno več ljudi. Poglejmo si, kakšne učinke imajo na naše telo, kako jih lahko uporabljamo po sezonah in kako jih lahko naredimo sami.

Zastonj ali poceni zmanjšajte stroške ogrevanja

Idealno hladen zrak ne sme imeti proste poti v vaš dom (razen ko odprete okno, da bi prezračili), topel ne sme uhajati ven. To preprečijo dobra izolacija ter okna in vrata, ki tesnijo. Kaj pa so še kakšni cenejši ali celo zastonj načini, da ostaja dom topel, medtem ko so stroški nižji.

Uživanje na balkonu jeseni in pozimi?

Ste med tistimi, ki v hladnem delu leta svoj balkon prenehajo uporabljati? Res je, ko se temperature znižajo, težko na njem presedeti ure in ure, še vedno pa lahko ostane prijeten kotiček, kjer je mogoče na zraku pojesti zajtrk ali spiti kavo. 

Vaščani združili moči in pomagali: drva za invalida

Pred nami so hladnejši dnevi, jesen je s svojim dežjem že pokazala, da je konec poletja, tiho prihaja tudi zima, ko bo kurjava zelo potrebna. Iz Spodnje Drage pri Ivančni Gorici tako prihaja srčna zgodba – vaščani so poskrbeli, da bo zima topla za vse.

Delo na vrtu še ni končano

Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860