jesenski

Zimska zelenjadnica, ki jo morate imeti na svojem vrtu
Listnati ohrovt je priljubljena zimska zelenjava, uporabna na mnogo načinov – v solatah, zelenjavnih napitkih, juhah in še marsikje. Je sorodnica zelja, zato po okusu rahlo spominja nanj, vendar njegovi ohlapni, pokončni listi z valovitimi robovi za razliko od zelja ne tvorijo glave. Poglejmo, kakšne pogoje potrebuje za rast.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

S temi nasveti boste zanesljivo ubežali turobni megli
Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.

Kako varno je za psa uživanje buč?
Kot ljubečemu lastniku psa vam je gotovo zelo pomembno, da je vaš ljubljenček zdrav in zadovoljen. Veste, torej, in ste zelo pozorni med drugim tudi na to, kaj lahko poje in česa ne. V jesenskem času, ko je na voljo veliko buč, se zato morda sprašujete, kako dober prigrizek so te zanj.

Hladnejši dnevi kličejo po udobju stila 'cozycore'
Krajši dnevi, nizke temperature in listje, ki je v večini že odpadlo z drevesa, nakazujejo na to, da smo na pragu zimskega časa. Vse te zunanje spremembe pa vplivajo tudi na naš bioritem. Tako kot počiva narava, se tudi naša življenja v tem delu leta vsaj delno upočasnijo, čas pa v večji meri kot poleti preživljamo v zavetju doma, zato je pomembno, da si ga uredimo tako, da nam bo udobno. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj jesenskega 'cozycore' navdiha za prijetno zimo.

To je kruta realnost slovenskih zavetišč
Prostorska stiska, pomanjkanje finančnih sredstev in preobremenjeno osebje, na drugi strani pa vedno več zavrženih živali – to je kruta realnost slovenskih zavetišč. Kljub grozljivemu stanju se oskrbniki, od katerih je velik del tudi prostovoljcev, ki za svoje delo v zavetišču ne prejemajo nobenega plačila, vsak dan trudijo, da bi tem živali priskrbeli vsaj osnovno oskrbo in jim nenazadnje poiskali tudi nov topel dom.

Prosimo, ne povozite jih!
V teh dneh bodite vozniki še posebej previdni na cesti, saj je na cestišču več žabic, ki se vračajo v zimska bivališča v gozdove in na vrtove. Prav tako je na cestah več ježev, ki v teh hladnih jesenskih dneh iščejo hrano.

Jesenski plodovi, za katere niste vedeli, da so užitni
Gozd nam skozi celo leto ponuja obilo naravnih plodov. Od borovnic in divjih zeli v spomladanskem ter poletnem času pa do gob in kostanja v jeseni. A prav takrat, ko listje začne spreminjati svoje barve in dan postane krajši, se na hrastu pojavijo plodovi, za katere marsikdo sploh ne ve, da so lahko pod določenimi pogoji užitni.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule
Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Dišeče sobne rastline, ki bodo v jesenski dom vnesle prijeten vonj
Če večino sobnih rastlin gojimo zaradi čudovitih listov in cvetov, obstajajo tudi takšne, ki poleg tega v naš dom vnašajo še omamne vonjave. In le kdaj, če ne v hladnejših dneh je bolj primeren čas, da svoje stanovanje napolnimo z vonjem po cimetu, vaniliji, pomaranči – ali pa po kakšni zares dišeči sobni rastlini.

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Pevka in igralka na svoj vrt posadila prav posebno rastlino
Medtem ko je večina izmed nas z mislimi že pri jesenski ali celo božični dekoraciji doma, se nekateri zvezdniki na drugi strani planeta še ne želijo odpovedati svojemu cvetočemu vrtu. Poglejte, kakšno čudovito zasaditev si je na svojem dvorišču ustvarila Christina Aguilera.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Zdaj je čas, da z vrta poberemo te pridelke
Oktober je mesec, ko na vrtu pobiramo še zadnje pridelke. To je čas, ko je treba poletne posevke pred prihajajočo zmrzaljo skopati iz zemlje, na njihovo mesto pa pridejo tisti, ki so bolj odporni na mraz. Določene bolj trdožive vrtnine lahko pobiramo ves čas prehoda v zimo, a spodaj je seznam tistih, ki jih je treba čim prej pobrati – še preden nas preseneti prvi mraz.

Glede na Pinterest bo to največji jesenski trend oblikovanja doma
Jesen je tik za vogalom in če tudi vi že komaj čakate, da boste lahko svoj dom pripravili na hladnejši del leta, niste edini. Po nedavnem poročilu, ki ga vsako leto objavijo na Pinterestu, bo največji trend v notranjem oblikovanju to jesen, ustvarjanje udobja v mirnem zavetju doma.

7 najlepših jesenskih cvetlic za balkonsko zasaditev
Čeprav so temperature v zadnjem času že močno padle, obstaja veliko jesenskega cvetja, ki ga lahko zasadimo v zunanja korita in tako ustvarimo čudovit prizor na balkonu ali terasi. Ni boljšega načina za dodajanje živahnosti in življenja na začetku najbolj mračnega letnega časa.

Najlepši trendi jesenske dekoracije terase ali balkona
Terasa je lahko eden najlepših kotičkov vašega doma, če jo boste opremili v slogu najnovejših trendov, ki kar kličejo po udobju, užitku in razvajanju – tudi v jesenskem času. In kaj je lepšega od preživljanja prostih trenutkov na svežem zraku, kjer si lahko uredite misli, uživate v svojem ritualu ob jutranji kavi, meditirate, se razgibate ali pa si privoščite malo romantike.

Jesenska dekoracija doma niso samo buče
Čeprav so buče v takšnih in drugačnih oblikah in barvah že dolgo stalnica jesenske dekoracije, obstaja veliko domiselnih načinov, kako okrasiti svoj dom s toplino in bogastvom sezone brez njih. Poglejmo nekaj zanimivih in sodobnih rešitev, če ste se tega dekorativnega elementa že nekoliko prenajedli – v prenesenem ali pa dobesednem pomenu.

Opravilo, ki je v jeseni nujno, če živite v hiši
Žlebovi, polni listja in smeti, ne morejo normalno opravljati svoje funkcije, zato je nujno, da jih redno čistimo. To je še posebej pomembno v jeseni, saj se takrat v njih nabere večja količina listja, hkrati pa ta letni čas navadno prinaša tudi več dežja.

Čudovita ideja za jesenski venček
Jesen je pred vrati in čas je, da temu prilagodimo tudi svoj dom. Barvita narava je sedaj že sama po sebi polna zanimivih idej za dekoracijo, mi pa vam ponujamo eno izmed njih. Ustvarite jesenski venček iz jabolk ter tako popestrite svoja vhodna vrata.

Katera opravila nas na vrtu čakajo septembra?
S koncem avgusta se poletje poslavlja in nastopila bo jesen. Živahne barve na našem vrtu bodo nadomestili bolj umirjeni jesenski toni, a delo na vrtu še zdaleč ni končano. Zdaj lahko oberemo vse plodove, sadimo, presajamo in naredimo načrt za naslednje leto.

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki
Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

To je skrivnost velikanskih buč
V jeseni se marsikdo rad pohvali z velikimi bučami vseh barv, oblik in velikosti. Medtem ko je večini izmed nas dovolj, da iz nje pripravimo okusno juho ali drugo kulinarično poslastico ali pa jo uporabimo kot čudovit jesenski okras, drugi vidijo zabavo v tekmovanju in primerjanju, komu bo zrasla večja. Ampak, kako sploh priti do takšne buče?

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti
Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Posebno opozorilo vsem ljubiteljem čemaža!
S prihodom pomladi so ljudje pričeli nabirati čemaž oz.divji česen, ki je v zadnjih 20 letih zelo priljubljena užitna divja rastlina. Zato v centru za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana nabiralce čemaža opozarjajo na nevarnost zamenjave s podobnimi strupenimi rastlinami, kot so jesenski podlesek, čmerika in šmarnica.

Kako se znebiti česnove muhe?
Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Izbor najlepših venčkov te jeseni
Jesen je brez dvoma eden lepših letnih časov, ki že sam po sebi ponuja obilo materialov za ustvarjanje naravne dekoracije. Med drugim lahko ustvarite čudovit in izviren venček, ki ga obesite na vhodna vrata ali postavite na mizo. Predstavljamo nekaj idej, ki bodo vaš dom to jesen in zimo naredile še bolj topel in prijeten.

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic
Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

Je bil ta sadež usoden za Matthewa Perryja?
Sadež z latinskim imenom Actaea rubra, ki ga pri nas poznamo pod izrazom črnoga, po videzu močno spominja na brusnice ali ribez. A pozor, medtem ko sta ta dva sadeža okusen in zdrav prigrizek, so plodovi črnoge izjemno strupeni, zato jih nikar ne zamenjajte!