kalčkov

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Ta zelenjava vsebuje kar šestkrat več vitamina C kot pomaranča
Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji
Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena
Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Zakaj krompirja, ki kali, ni priporočljivo jesti?
Krompir za razliko od večine drugih vrtnin dobro prenaša skladiščenje, tudi za daljše obdobje. Ustrezna temperatura in vlaga v prostoru zagotavljata, da ostane uporaben še vsaj pol leta, seveda pod pogojem, da smo shranili samo zdrave in nepoškodovane gomolje. Še največ preglavic nam v tem času povzroča neželeno kaljenje, ki se mu je na srečo mogoče izogniti ali pojav vsaj zamakniti za kakšen mesec.

Zakaj na vrtu posaditi bob?
Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Te vrste zelenjave je mogoče vzgojiti iz delov, ki bi jih sicer zavrgli
Ste že kdaj slišali, da je mogoče zelenjavo gojiti iz podtaknjencev ali delov rastlin, ki jih sicer običajno zavržemo? Prednost gojenja na tak način je, da je hitrejše od razmnoževanja s semeni, slabost pa, da ni primerno za vsako vrsto. Večino teh delov rastlin bi zavrgli, na ta način pa jim damo novo priložnost. Poglejte, katere so tiste vrtnine, ki lahko zrastejo na rastlini, ki smo jo vzgojili na inovativen način.

Pes jih nujno potrebuje
Tako kot za ljudi je tudi za naše štirinožne prijatelje pomembno, da zaužijejo zadostno količino maščob, seveda pa ni vseeno, katere so te maščobe. Svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot., pojasnjuje, katere maščobe so za psa pomembne in zakaj.

Najboljši način, da bodo semena čilija in paprike vzklila
Ste ljubitelj čilijev in ste si na varno spravili seme, ker želite sami vzgojiti rastlino? Ker semena čilija in paprike kalijo dlje časa, je zdaj že pravi čas, da začnete s pripravo semen na kaljenje.

Kako vzgojiti kalčke?
Čeprav v tem času na našem vrtu ni veliko sveže zelenjave, lahko na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogate kalčke, ki so vsestransko uporabni in izjemno zdravi. Nasveti Tine in Metke vam bodo prišli še kako prav ...

To pa je prava vitaminska bomba
Ne glede na čas in razpoložljiv prostor si lahko vsak od nas doma pridela krožnik poln zdravih ’listkov’. Listna zelenjava, torej solata, špinača in preostala zelenjava, pri kateri uživamo listke in stebla, lahko le v nekaj tednih postane okusen obrok. Ste že slišali za mikrozelenjavo?

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu
Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Pol kozarčka vsebuje več vitamina C kot 6 kozarcev pomarančnega soka
Če želite svoj jedilnik popestriti z nečim okusnim in zares zdravim, so idealna izbira kalčki. Veljajo namreč za pravo vitaminsko bombo, hkrati pa so zelo enostavni za vzgojo. Več o nakaljevanju si lahko ogledate tudi v četrti oddaji tretje sezone Vrtičkanje.

Vzgojite kalčke kar v kuhinji
Ko bo pozimi naš vrt počival in nam bo začelo primanjkovati z vitamini bogate zelenjave, lahko na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Preberite, o kateri zakladnici zdravja govorimo!