kalcij

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono
Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji
Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Solata, ki jo obožujemo pozimi
Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Ta sestavina bo z vašega zelja pregnala gosenice
Lesni pepel ni le odpadni produkt v kaminu ali peči – ampak je dragocen vir hranil za vaš vrt. Jeseni in pozimi ga lahko uporabite celo za vzgojo zdravega zelja. Pravzaprav lahko pepel z vrta prežene najpogostejšega škodljivca te vrtnine.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?
Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Trije koraki do naravnega gnojila za vrt in cvetlice
Ko boste naslednjič razbili nekaj jajc za zajtrk ali peko, lupin nikar ne zavrzite, saj so lahko odličen organski dodatek za vaš vrt. Zdrobljene jajčne lupine namreč lahko zemlji priskrbijo dragocena hranila zaradi česar bo vaš vrt lepše rasel ter obrodil več plodov.

Skriva sestavina, ki bo vaše vrtnice spodbudila k cvetenju
Trikov, ki bodo pomagali našim rožam bujno in zdravo cveteti, ni nikoli preveč, še posebej pa imamo radi takšne, ki ne zahtevajo nevarnih kemikalij in dragih gnojil. Ko gre za nego vrtnic, pa moramo biti še posebej previdni – poskusite lahko s tem naravnim gnojilom, ki ga enostavno izdelate sami.

Je zalivanje rastlin s kisom varno?
Ko gre za vrtnarjenje ali nego sobnih rastlin, je iskanje naravnih in cenovno dostopnih načinov za odganjanje škodljivcev skoraj nujno. Morda ste že slišali, da v ta namen nekateri uporabljajo kis. Ali pa, da drugi z njim celo gnojijo svoje rastline. Ko boste prebrali naše nasvete, pa boste v bodoče o tem raje dvakrat premislili.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?
Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Poznate vse njene pozitivne učinke?
Aronija, rastlina, ki izvira iz Severne Amerike, gojili pa so jo že stari Indijanci, je znana po svojih izjemno zdravilnih učinkih, zato jo posadite na svojem vrtu, če le imate to možnost.

Poznate resnico o bučnem olju?
Bučno olje je ne le odličnega okusa in nepogrešljiv dodatek številnim solatam, temveč je znano po svoji vsestranski uporabi in je za piko na i tudi prava zakladnica zdravja. Čeprav je najbolj priljubljeno na Štajerskem in v Prekmurju, ga lahko najdemo v skoraj vsakem slovenskem gospodinjstvu.

Ob svetovnem dnevu kave: načini uporabe, zaradi katerih vam bo prirasla k srcu
Skodelica kave zjutraj marsikoga pospremi v nov dan. A to rjavo tekočino, ki (vsaj večini) prav lepo diši, lahko v gospodinjstvu uporabimo še na mnoge načine. Katere?

Znana vplivnica razburila s posnetkom, kako svojemu psu daje surovo jajce
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva in marsikdo si za ta obrok privošči jajca, ker so poceni, hranljiva in zagotavljajo dovolj energije za celo dopoldne. Kot velja za ljudi, pa si kot priboljšek jajce radi privoščijo tudi psi. Ampak kako varno je to zanje? In v kakšni obliki jim ga je najbolje ponuditi? Debato o tem ali in kako pogosto psu ponuditi jajce, je na družbenem omrežju sprožila znana vplivnica, potem ko je delila prikupen posnetek, kako svojemu kužku ponudi kar celo surovo jajce.

Kako si kampiranje narediti čim bolj udobno?
Kampiranje je zanimiva, prijetna in zabavna izkušnja, a po drugi strani se lahko prav hitro sprevrže v nočno moro, polno komarjev, vode v šotoru in še česa. Da se vam to ne zgodi, upoštevajte nekaj nasvetov pri izbiri šotora – a šele po tem, ko premislite, ali je kampiranje primerno za vas.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje
Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.

Ste prepričani, da vaše rastline iz zemlje dobijo dovolj kalcija?
Kalcij je eno od sekundarnih makrohranil v tleh. Čeprav ni potreben v takšnih količinah kot dušik, fosfor in kalij, je vseeno ključen za rast rastlin in skrbi predvsem za njihovo odpornost proti boleznim in škodljivcem. Toda ko gre za kalcij, več ni vedno boljše. Kako torej prepoznati, kdaj ga je preveč, in kateri so znaki, da ga rastlini na vrtu primanjkuje?

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?
Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Ali veste, kaj je tamarind?
Tamarind ali tudi tamarinda je drevo iz družine rožičevk. Doma je v tropskih predelih, pri nas pa ga najbolj poznamo kot sestavino predvsem kuhinje južne in jugovzhodne Azije. Proizvede namreč podolgovate rjave stroke, v katerih je rjava užitna pulpa.

Tako bo vaše perilo tudi po pranju v trdi vodi vedno brezhibno čisto
Trda voda lahko na oblačilih, rjuhah in brisačah pusti madeže, zaradi česar na videz lahko delujejo umazano, na koži pa pustijo hrapav občutek. Če na sveže opranih tkaninah opažate ostanke sivkastega prahu, gre najverjetneje za vodni kamen, ki je posledica trde vode. Naučite se, kako lahko rešite to težavo in si zagotovite boljše rezultate pri pranju perila.

Kuščar, ki je umrl v oskrbi zvezdnika priljubljene serije
Charlie Sheen, zvezdnik priljubljene humoristične serije Dva moža in pol, je bil pred leti lastnik eksotičnega kuščarja, ki se imenuje kitajski vodni zmaj. Temu se v njegovi oskrbi ni godilo najbolje, ubogi kuščar pa je zaradi Charliejevega zanemarjenja na koncu celo izgubil življenje. Na kaj vse morajo biti pozorni lastniki kitajskega vodnega zmaja, da se izognejo napakam, ki jih je naredil omenjeni igralec?

Odličen je pri zdravljenju črevesnih in želodčnih težav
Pozimi je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?
Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč
Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

Kako pravilno shraniti rdeče zelje?
Rdeče zelje, ki ga poznamo tudi po imenu Blaukraut, navadno dozori bolj pozno, in sicer 140 dni po setvi. Najbolje uspeva na soncu in v polsenci, največ pa ga pridelajo na Kitajskem. Vsebuje kar nekaj vitaminov iz skupine B, vitamin C (skoraj toliko kot limone), kalij, kalcij, folno kislino in pa beta karoten. Čeprav je kot pri ostalem sadju in zelenjavi najbolj zdravo sveže zelje, pa imamo za vas nekaj nasvetov, kako najustrezneje shraniti rdeče zelje, da ga lahko jeste skozi vse leto.

Vse, česar niste vedeli o robidah
Robidnice so tako kot maline, precej enostavne za gojenje. Pogosto se zasadijo kar same in nemalokrat lahko na sprehodu v naravi opazimo trnasto goščavje, na katerem se skrivajo slastni temni sadeži. Če jh nameravate posaditi doma, potem zanje izberite prostor, kjer se bodo lahko prosto razraščale in vam tako dale obilno letino!

Preverite, kako pravilno shranjevati krompir
Krompir je eno najbolj priljubljenih živil pri nas in tudi tisti, ki ga doma ne pridelujejo, ga v tem času po navadi kupijo večjo količino, da bo vso zimo na zalogi. A vendarle ni dovolj, da ga samo postavimo v klet. Da bi čim bolje ohranili zunanjo in notranjo kakovost krompirja, moramo poznati osnove pravilnega skladiščenja.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.