Dominvrt.si

kalitev

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo

Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi

Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

To je najboljši čas za sajenje krompirja

Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

To so kandidati za sejanje v februarju in marcu

Pomlad morda še ni čisto tukaj, toda prvi spomladanski sončni žarki bodo kmalu posijali, zato je čas, da posejemo semena, ki jih bomo pozneje presadili na vrt ali v cvetlične lončke in na gredice.

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov

Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

Tako preverite, ali so semena še vedno uporabna

Gotovo se vam je kdaj zgodilo, da ste posejali semena, ki pa kljub temu, da ste jim zagotovili kar najboljše pogoje, preprosto niso vzklila. Na srečo obstaja preprost način, s katerim se lahko tej napaki izognete in kalivost semen preverite, še preden se lotite dela na vrtu.

Ta zelenjava vsebuje kar šestkrat več vitamina C kot pomaranča

Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.

Mnogi mislijo, da je plevel, a v resnici je še kako zdravilen

Koliko med vami vas je slabe volje, ko na lično urejenih gredicah zagledate plevel? Med njimi je tudi tolščak, toda četudi je plevel, je ta rastlina zelo okusna ter celo zdravilna. Mogoče mu zato na svojem vrtu namenite svoj košček zemlje.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji

Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Zdravilna cvetlica, ki pomaga pri vrsti zimskih bolezni

Kamilica je edinstveno evropsko zelišče, ki jo odlikuje lep in zdravilen cvet. Uporablja se kot sestavina zeliščnih zdravil, pijač in izdelkov za nego kože. Poznamo dve vrsti navadne kamilice - nemško in rimsko. Obe vrsti pa se ponašata z dišečimi cvetovi, podobnimi marjetici, z belimi cvetnimi listi, ki obkrožajo rumeno sredino.

Solata, ki je najboljša v hladnejšem delu leta

Motovilec ali 'repincelj' kot mu pravijo nekateri, je nizko rastoča sorta solate, ki jo sadimo v jeseni. Je precej nezahtevna vrtnina, ki jo je enostavno gojiti tudi v hladnejšem času, ko sicer na vrtu ne uspeva skoraj nič.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule

Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti

Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge

Resasti bradovec je goba zanimivega videza in ugodne hranilne vrednosti, ki spominja na levjo grivo. Na trgovskih policah je sicer zelo verjetno ne boste našli, a jo je precej preprosto vzgojiti doma.

Tako se znebite kumarične plesni

Je tudi vaše kumare napadla pepelasta plesen? Prepoznate jo po belih madežih, ki se pojavijo na listih kumar.

Poznate okro ali bamijo?

Ob pogledu na čudovite okrine cvetove marsikdo najprej pomisli na hibiskus, kar ni naključje, saj okra ali bamija, kot jo tudi imenujemo, spada prav v družino hibiskusa! Ta zanimiva rastlina z užitnimi plodovi, ki po obliki spominjajo na feferone, je pri nas še precej nepoznana. Pa veste, kako jo gojimo in zakaj se uporablja?

Vrtnarske napake, ki vas lahko stanejo dobrega pridelka

Ne glede na to, ali ste lani svoje jagode, ki potrebujejo veliko sonca, posadili v senco ali pa morda paradižnik utopili v preveliki količini vode – letos je nova priložnost, da ustvarite popoln vrt z veliko pridelka. Da se izognete napakam, še preden bo prepozno, smo pripravili seznam šestih najpogostejših.

Trik z aspirinom, ki ga morate preizkusiti na vrtu

Ali ste vedeli, da lahko uporaba aspirina na vrtu blagodejno vpliva na vaše rastline? Aspirin, ki ga lahko najdemo v vsaki domači lekarni, ima namreč neverjetne učinke na rast rastlin.

Tudi vam težave povzroča plevel?

Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Slovenska sorta krompirja, ki jo sadimo zdaj

Kar veliko sort krompirja je mogoče pri nas tako gojiti kot kupiti, ena od slovenskih pa se imenuje KIS slavnik ali samo slavnik. Je zelo zgodnja sorta, saj je mogoče pridelek v ugodnih pogojih pobrati že po 60 dneh, torej približno dveh mesecih. Slavnik se srednje dobro skladišči, tako da ga je mogoče uživati nekje do novega leta.

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj

Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Grah je prva zelenjadnica, ki jo posejemo spomladi

Le kaj je boljše kot nežni mladi stroki živo zelenega in rahlo sladkastega graha, ki naznanjajo pomlad? Ta enoletna zelnata rastlina iz družine metuljnic je precej preprosta za vzgojo, prav tako pa ni nobene bojazni, da bi vam zaradi mraza pomrznila – četudi je ena prvih vrtnin, ki jih posadimo že zelo kmalu v začetku sezone, takoj ko sonce vsaj malo ogreje zemljo.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena

Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

To morate v februarju postoriti na vrtu

Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Ali veste, kaj je romanesco?

Romanesco je lepa in nenavadna zelenjava, ki postaja vse bolj priljubljena. Po okusu je podoben cvetači, vendar je aroma romanesca blažja, bolj oreščkasta in z bolj hrustljavo teksturo.

Je to najlepša božična rastlina?

Številne domove v božičnem času krasijo izbrane okrasne rastline: od božične zvezde, bodike, amarilisa do božičnih dreves. Katere rastline so značilne za božič in kakšen je njihov simbolični pomen?

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Kako se znebiti plevela na vrtu?

Za lep, urejen cvetlični vrt je vzdrževanje ključnega pomena, to pa vključuje tudi odstranjevanje nezaželenih rastlin. Poglejte, kako se lahko znebite nekaterih najbolj motečih plevelov.

Čičerika – stročnica, ki jo lahko gojimo tudi pri nas

Čičerika je enoletna stročnica iz družine metuljnic, ki jo sadimo spomladi in po dolgi rastni dobi pobiramo pozno poleti, ko se stroki posušijo. To stročnico, čeprav na naših vrtovih ni tako zelo pogosta, z lahkoto gojimo tudi pri nas, saj odlično uspeva ravno v zmerno vročih podnebjih. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako ustvariti popolno rastno okolje za čičeriko.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860