kastracija

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov
Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

Veterinarka razkriva, kaj morate vedeti, preden sterilizirate psa ali mačko
Lastništvo živali s seboj prinaša marsikatero pomembno odločitev, mednje pa spada tudi ta o kastraciji ali sterilizaciji živali. Nenazadnje to, ali boste vašega ljubljenčka sterilizirali oz. kastrirali dolgoročno pozitivno vpliva tudi na njegovo zdravje. Kot vsaka operacija pa tudi ta prinaša določena tveganja - o možnih zapletih smo zato povprašali vodjo veterinarske ambulante BIC Ljubljana, Nušo Schumet.

To so najbolj očitni znaki, da se ljubljenček goni
Pri razmnoževanju mačk in psov veliko vlogo igra odgovornost njihovih lastnikov. Na kaj morate biti pozorni?

Odlična izbira za tiste, ki želite nežnega in ljubečega hišnega ljubljenčka
Nežni, mehki, prikupni in prijazni. S temi besedami lahko opišemo zajčke oziroma hišne kunce, ki jih ljudje vse pogosteje namesto psa ali mačke sprejmejo za svoje hišne ljubljenčke. Če tudi vi razmišljate, da bi posvojili kunca, morate vedeti, da gre za živo bitje in ne plišasto igračko, da ima torej svoje potrebe, za katere morate vsakodnevno poskrbeti.

Ponovno na voljo boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk
V medijih in tudi sicer se vedno znova poudarja pomen sterilizacije in kastracije domačih živali zaradi zmanjšanja števila zapuščenih živali. Mestna občina Novo mesto letos, tako kot pretekla leta, ponovno poziva in spodbuja k odgovornemu lastništvu živali. Na voljo so tudi boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk.

Sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk
S sterilizacijo in kastracijo mačk skrbno nadzorujemo število mačjih mladičev, ki bi neuspešno iskali ljubeč dom. Mestna občina Novo mesto tako tudi letos spodbuja k odgovornemu lastništvu živali.

Pozor - med mačkami razhaja virus mačje levkoze
Občina Hrastnik je podala obvestilo za prebivalce in prebivalke Ceste Hermana Debelaka, katere obveščajo, da so bile v zadnjem mesecu z območja te ceste v Zavetišče za male živali Veterinarske postaje Sevnica sprejete zapuščene mačke, okužene z virusom mačje levkoze.

Poziv vsem lastnikom mačk
Mestna občina Novo mesto ob Svetovnem dnevu živali poziva vse lastnike živali k odgovornemu lastništvu. Lastnike mačk obvešča, da letos prvič sofinancira petdeset odstotkov sterilizacije in kastracije mačk.

Pomembno za lastnike mačk in psov
Sterilizacija in kastracija sta najboljši način za zmanjševanje mačjih in pasjih legel ter števila zapuščenih živali. Vsaka občina je po zakonu o zaščiti živali dolžna poskrbeti za zavržene živali. V občini Medvode se je letošnja akcija začela pred kratkim, v nekaterih občinah poteka celo leto. Za poseg občine prispevajo od 20 do 25 evrov.

Ne spreglejte! Popusti na sterilizacijo in kastracijo psov in mačk
Znano je, da sta sterilizacija in kastracija edina dolgročna rešitev, s katero lahko postopoma zajezimo ali vsaj občutno zmanjšamo problem brezdomnih živali, zato v okviru projekta Srce za tačke oktobra v štirih vererinarskih ambulantah po Sloveniji nudijo 30-odstotoni popust na poseg sterilizacije in/ali kastracije psov in mačk.

To morate prebrati vsi lastniki psov ...
Najbolj učinkovita rešitev, da se izognemo številnim vedenjskim nevšečnostim in zdravstvenim težavam pri psih in psičkah, hkrati pa preprečimo neželena legla mladičkov, je seveda kastracija oziroma sterilizacija. Oba posega namreč prinašata številne koristi za naše ljubljenčke, hkrati pa sta ključnega pomena tudi pri reševanju problematike zapuščenih živali.

Niso tako poceni kot ste morda mislili
Mačke so samosvoje, a tudi nežne in zabavne. Tudi za njihove potrebe moramo nameniti kar nekaj denarja. Največji strošek je seveda hrana, potem pa so tu še različni predmeti, s katerimi razveselimo mačje dame in gospode. Čeprav obvezne veterinarske oskrbe ni, je marsikaj priporočljivo.

Preverite, ali si sploh lahko privoščite psa!
Pes je brez dvoma človekov najboljši prijatelj in zato je zanj tako treba tudi skrbeti. Pes je odgovornost. Pred nakupom psa je treba dobro razmisliti, ali imamo zanj dovolj časa, prostora in sredstev, da mu nudimo ustrezno oskrbo.

Kako najbolje poskrbeti za zdravje našega psa?
''Ko se odločimo za novega štirinožnega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo ta delil svoje življenje z nami naslednjih deset, petnajst ali več let. Potrebuje naš čas, našo ljubezen in to vsak dan, ne le ob koncu tedna ali ko imamo ravno čas in voljo. Biti pasji lastnik je nekaj najlepšega na svetu, a je hkrati tudi obveza in odgovornost,'' je v pogovoru z nami izpostavila dr. Zlata Čop, dr. vet. Med. iz Vet klinike Lesce.

Ko je v stanovanju polno pasjih lužic ...
V četrti oddaji Pozor, priden pes spoznamo Edito in njenega prikupnega pasjega ljubljenčka Mozarta. Na 12 mesecev starega kodrastega bišona je lastnica izjemno ponosna, saj na razstavah pobira vse nagrade v svoji kategoriji. Zato so tudi vsi družinski člani že od samega začetka zelo pazili nanj; niso ga pogosto vozili ven, da se ne bi umazal, saj je skrb za dlako pri prvakih ključnega pomena, pa tudi sicer je kuža kraljeval v stanovanju in so se mu vsi podrejali. Vse lepo in prav, a posledice niso bile ravno prijetne – lužice, lužice, lužice ...

Tudi vaš ’lula’ vsepovsod?
Zagotovo ste že kdaj na gumah svojega avtomobila opazili, da jih je ’označil’ kakšen pes, če pa imate sami doma pasjega prijatelja, vam zagotovo ni tuje, da med sprehodom dvigne tačko in markira kakšen drug, gumo ali drevo. Vse lepo in prav, markiranje je nekaj povsem normalnega, toda vsekakor ni ravno prijetno, če pes lula recimo v garaži ali po avtomobilskih gumah drugih. Situacija je še kako znana Jasni, ki jo je njen sicer prijazen in ubogljiv kuža vsakič znova spravil v zadrego pred obiski.

5 korakov, da do ugriza nikoli ne pride
Za nami je peta oddaja Pozor, priden pes!, v kateri sta strokovnjaka za pse, Jure Pribičevič in David Pogačnik na pomoč priskočila obupani lastnici Iniga, ki je bil žrtev lastne nenavadne agresije. Jima je uspelo rešiti težavo in Inigu in Sari povrniti normalno življenje? Preberite pa si še 5 nasvetov, s katerimi preprečite napad ali ugriz psa!

Kako vzgojiti prijaznega psa?
Ponujamo vam sedem preprostih, a zelo učinkovitih nasvetov, kako nadzorovati ali se izogniti napadalnemu vedenju vašega psa. Pasji ugrizi in napadi so resna težava, ki lahko lastniku ali lastnici psa povzročijo veliko težav.

VIDEO: Zakaj se priporoča kastracija psa?
Obiskali smo ljubljansko podružnico Veterinarske bolnice Šentjur, kjer so nam predstavili kirurški poseg – kastracijo psa. Po besedah Mateja Zupanca, dr. vet. med., je kastracija pri psu priporočljiva, saj se s tem izognemo tako vedenjskim nevšečnostim, kot tudi zdravstvenim težavam psa.

VIDEO: Sterilizacija mačke
Obiskali smo ljubljansko podružnico Veterinarske bolnice Šentjur, kjer so nam pokazali, kako je videti kirurški poseg – sterilizacija mačke.

VIDEO: Kastracija mačka
Obiskali smo ljubljansko podružnico Veterinarske bolnice Šentjur, kjer so nam pokazali, kako je videti kirurški poseg – kastracija mačka.

Sterilizacija in kastracija psov in mačk
Živali so skozi evolucijo postale nepogrešljivi spremljevalci ljudi. Proces udomačevanja je za njih prinesel tudi nekaj novih težav, saj zdaj spolno dozorijo hitreje kot njihovi predniki v naravi, imajo pogostejše gonitve, večja legla mladičev, samci so vse leto sposobni paritve ... Ker je vse te preglavice živalim povzročil človek, jih je tudi dolžan omiliti in to na način, da bo čim več živali zaželenih in da bodo živele današnjemu času primerno in dostojno življenje.

Pet največjih zmot o mačkah
Mačke s svojim enkratnim značajem, eleganco in lepoto že od nekdaj navdušujejo človeka, hkrati pa so ovite v tančico skrivnosti. O njih krožijo številne legende in vraže, nekatere so se celo ohranile vse do današnjih dni. Pa poglejmo, katere so najpogostejše zmote o mačkah.