kitajsko

Okrasne rastline, ki odganjajo slabo energijo
Verjamete, da lahko prisotnost nekaterih rastlin pozitivno vpliva na pretok energije in očiščenost vašega doma? Če si želite v svojem domu doseči mir in harmonijo, preverite, katere rastline priporočajo zagovorniki filozofije feng šuj!

To morate storiti, če si v 2025 želite več denarja
Pileja Peperomioides ali poprovkasta pileja je sobna rastlina, ki velja za kitajsko rastlino denarja. Morda si je takšen sloves prislužila tudi zaradi svojih okroglih, sijočih listov, ki prav zares spominjajo na kovance. A če pustimo ob strani denar, je poprovkasta pileja zelo nezahtevna in hvaležna za vzgojo ter hkrati čudovita zelena dekoracija v vsakemu domu.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Sanjate o bujnih in dišečih vrtnicah? To je najboljši čas za njihovo sajenje
Zima se končno bliža koncu, kar pomeni, da na vrtu potekajo priprave, da boste lahko uživali v njegovih lepotah. V nizkem startu so tudi ljubitelji, a da bodo vrtnice zdrave in polne cvetja, se morate držati teh pravil.

Zeleni raj, ki je postal nočna mora
Eksperimentalni projekt zelenih stanovanj v kitajskem mestu je bodočim prebivalcem obljubil življenje v "navpičnem gozdu" z urejenimi vrtovi na vsakem balkonu. A ni šlo vse po načrtih.

Po svetu onesnaženost zraka skrajša življenje za povprečno dve leti
V Evropi je zaradi slabega zraka življenjska doba povprečno skrajšana za osem mesecev.

To so najbolj priljubljene rastline na družbenih omrežjih
Sobne rastline so znova zelo priljubljene, ne samo pri starejših ljudeh, ampak tudi pri mladini. Velik preporod so rastline doživele tudi na družbenih omrežjih.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja
S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Svetovni dan čebel letos poziva k angažiranju
Danes tretje leto zapored obeležujemo svetovni dan čebel, ki so ga Združeni narodi na pobudo Slovenije razglasili leta 2017. Osrednji dogodek bo virtualna mednarodna konferenca z naslovom Angažiraj se za čebele, popoldne pa se bodo na slavnostni seji sešli tudi zaposleni na Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). Zvrstili se bodo tudi drugi dogodki.

Prepovedali uživanje pasjega in mačjega mesa
Kitajsko mesto Šenzen je eno od prvih mest, kjer so prepovedali uživanje pasjega in mačjega mesa.

Zaradi pandemije onesnaženosti zraka tri leta krajša življenjska doba
Študija nemških raziskovalcev je pokazala, da pandemija onesnaženja zraka skrajša človeška življenja v povprečju za skoraj tri leta, povzroči pa tudi 8,8 milijona predčasnih smrti letno.

Kako jim je uspelo?
V Avstraliji so s pomočjo prav nenavadnega ukrepa uspeli doseči drastično spremembo glede uporabe plastičnih vrečk, in sicer so uporabo zmanjšali za kar 80 odstotkov. Kako jim je uspelo?

Naplavilo kita. Kar so našli v njegovem želodcu, je vse osupnilo
Na obalo je v Indoneziji naplavilo truplo kita glavača. Ko so ga razparali, so iz njegovega želodca potegnili kar 6 kilogramov plastike.

Martinovo pri nas: številke, ob katerih se zvrti!
God svetega Martina praznujemo 11. novembra. Ta dan dandanes obeležujemo kot dan, ko se mošt spremeni v vino in ga običajno povezujemo z debelo obloženimi mizami. Pa sploh poznate zgodbo o svetem Martinu?

Čim večkrat naj se znajde na vašem krožniku
Špinača ni le izjemno okusna, ampak se lahko ’pohvali’ s številnimi učinkovinami, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Da jo boste imeli ves čas pri roki, pa ji le namenite kakšno gredico na vrtu.

Kolobar olajša delo v vrtu
Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Poznate to rastlino?
V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Čim večkrat naj se znajde na vašem krožniku
V 7. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Metka in Tina pripravili piknik s prav posebnimi dobrotami, med katerimi bo glavno besedo imela špinača. Ni namreč le izjemno okusna, ampak se lahko ’pohvali’ s številnimi učinkovinami, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje.

Teden gozdov letos posvečen negi
V Sloveniji se je danes uradno začel tradicionalni teden gozdov, ki je letos posvečen negi gozdov kot osnovnega orodja gozdarja in lastnika gozda za usmerjanje razvoja gozdov. V tej luči bodo potekale številne prireditve, nekatere že ta konec tedna. Stroka ob tem opozarja, da je negovan gozd veliko bolj donosen.

S svojim dejanjem sta šokirala svet
Bogata indijska zakonca sta se odločila, da bo njun edini dedič opica, njuna domača žival. Nenavadno odločitev sta obrazložila z dejstvom, da je njuno življenje postalo precej bogatejše, potem ko sta posvojila opico, za katero si želita, da je dobro preskrbljena tudi po njuni smrti.

Številne aretacije zaradi prodaje oporečne svinjine
Kitajska policija je razkrila, da je aretirala več kot 110 ljudi zaradi suma prodaje oporečne svinjine obolelih prašičev. Ob tem je policija zasegla več kot 1000 ton mesnih izdelkov in 48 ton masti, proizvedene iz oporečne svinjine, v skupni vrednosti 16 milijonov dolarjev.

Posnetek 'fenomena' v deželi vzhajajočega sonca
Zaradi izbruha vulkana v Tihem oceanu je v japonskih ozemeljskih vodah nastal nov otoček. Tovrstnemu fenomenu v deželi vzhajajočega sonca niso bili priča že desetletja. Mali otoček, dolg 200 metrov, se morda ne bo obdržal dolgo, če pa bo na površino prišlo dovolj lave in se bo ta strdila, bi ga lahko Tokio vrisal na zemljevide.

Zdravnik šokiral celo Kitajsko!
Nihče ne more razumeti, kaj neki je pičilo premožnega zdravnika iz Pekinga, da se je brez vseh dovoljenj lotil gradnje inovativne trdnjave na strehi 26-nadstropnega nebotičnika. Sicer se je že na začetku zavedal, da njegov podvig ne bo deležen odobravanja oblasti in stanovalcev, vsekakor pa ni pričakoval tolikšne medijske pozornosti.

Kitajci so absolutni zmagovalci!
Če bi vas pred kratkim kdo vprašal, katera je največja stavba na svetu, bi mu pravilno odgovorili, če bi rekli, da je to mednarodni letališki terminal v Dubaju. Od 1. julija letos pa to več ne drži. Največjo stavbo na svetu imajo po novem Kitajci.

Ko zaledeni kri v žilah!
Pogled na ozke ceste ob prepadih, neskončne ovinke in gorske poti, ki popotnikom dajejo v oporo le nekaj železnih klinov, bi marsikoga odvrnil od potovanja, spet druge pa bi ravno nevarnost pritegnila. Poglejte nekaj najbolj adrenalinskih poti na svetu in presodite, ali bi si upali na potovanje po njih.

To ni šala! Bo čez sedem let res tako?
Sodelovanje med Kitajsko in Singapurjem bo leta 2020 prineslo osupljiv nov projekt. Gre za mesto prihodnosti Tianjin Eco-City, ki se bo raztezalo na 30 kvadratnih kilometrih in v katerem predvidevajo, da bo živelo 350.000 ljudi. Po načelih trajnostne gradnje zasnovano mesto naj bi na Kitajskem služilo kot vzor za gradnjo v prihodnosti.

Vsi jih imamo doma. Pa jih znamo uporabiti?
Ne boste verjeli, na kakšne načine lahko uporabite nekatere izdelke, ki jih imate doma in katerih prvoten namen je povsem drugačen. Gre za odličen način, da prihranite tako denar kot čas.

Najdražji psi na svetu!
Na fotografiji vidite psa, pasme tibetanski mastif. Vse skupaj ne bi bilo nič tako nenavadnega, če ne bi bil takšen pes prodan za dober milijon evrov. Sicer pa, večina pravih ljubiteljev psov pravi, da pasma in rodovnik nista pomembna dejavnika, ko se odločate za psa. Vseeno pa obstajajo tudi takšni, ki izberejo in 'mastno' plačajo psa zaradi snobovstva.