Dominvrt.si

klopi bolezni

Tako se znebite pršic v vašem domu

Pršice so mikroskopsko majhni škodljivci, ki se naselijo v prašnih predelih naših stanovanj. Prah je njihov priljubljeni življenjski prostor tudi zato, ker je ta pogosto pomešan z odmrlimi delci človeške in živalske kože, s katerimi se prehranjujejo. Ker so tako majhne, jih ni mogoče videti s prostim očesom, a ste lahko prepričani, da se zagotovo nahajajo tudi v vašem domu. Res je, da sicer niso škodljive, ne grizejo in ne širijo bolezni kot denimo stenice, uši ali klopi, vendar pa puščajo iztrebke, ki lahko poslabšajo zdravstveno stanje ljudi, ki so nagnjeni k alergijam in astmi.

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali

Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

Napake v spalnici, zaradi katerih ponoči ne moremo spati

V današnjem svetu, kjer smo nenehno izpostavljeni hitremu tempu in obveznostim, pogosto pozabimo na eno najosnovnejših potreb za dobro počutje – kakovosten spanec. Spanje ni le čas počitka, temveč ključni proces, v katerem se naše telo in um obnavljata, pridobivata nove moči ter pripravljata na izzive.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi

S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Najboljša doma narejena zaščita proti klopom

S toplejšimi temperaturami se je začela tudi sezona klopov. Stroka, poleg trenutnih ukrepov, ki so še vedno v veljavi, svetuje povečano previdnost, zaščitimo pa se tudi z naravnimi repelenti, ki jih izdelamo sami doma.

S tem naravnim sredstvom zaščitite psa pred bolhami in klopi

Kokosovo olje ni le koristen dodatek k prehrani ljudi, ampak lahko pripomore tudi k zdravju vašega psa. Od lajšanja trebušnih težav in pomirjanja razdražene kože do preprečevanja okužb in zmanjševanja alergijskih reakcij – to so le nekatere prednosti uporabe kokosovega olja pri psih.

9 najbolj nezaželenih hišnih obiskovalcev in kako se jih znebiti

Morda boste presenečeni, katere od teh hišnih žuželk so dejansko koristne in katere celo nevarne. Kakor koli že, če vam dotični cimri' niso všeč, poglejte, kako se jih znebiti.

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Na severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice

Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot kaže, pa nimamo le mišjega leta – na severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Diagnosticiranje pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni

Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo usodne bolezni

Uživanje v poletnih dneh nam lahko prav hitro zagrenijo komarji z bolečimi in srbečimi piki, ali pa klopi, ki so pri nas vse bolj nevarni. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas. Se sploh lahko ustrezno obvarujemo in odpravimo na brezskrben potep po narav?

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

V teh dneh pazljivo pri gibanju v naravi

Infektolog Franc Strle opozarja, da so se letos že pojavile okužbe, ki jih prinašajo klopi. Zaradi omejenega delovanja zdravstvenih ustanov, ki so trenutno usmerjene v zajezitev novega koronavirusa, je zato še posebej pomembno, da se v naravo, še posebej v gozd, odpravimo v primernih oblačilih in da se ob prihodu domov temeljito pregledamo.

Zaščitimo svojega ljubljenčka in s tem tudi svojo družino

Prijetne zunanje temperature in sončni žarki nas vabijo k aktivnostim v naravi, pri katerih uživamo tudi s svojimi ljubljenčki. Zavedati pa se moramo, da so v tem času zelo aktivni tudi bolhe, klopi in drugi zajedavci, zato je prav, da svoje ljubljenčke primerno zaščitimo.

Bolhe, klopi, gliste in trakulje jeseni in pozimi ne počivajo

Poleti hišnim ljubljencem posvečamo več časa, zato pogosteje opazimo zajedavce in smo bolj pozorni na redno zaščito pred njimi. Jeseni in pozimi pa na to redko pomislimo. Ker pa so pasji in mačji zajedavci lahko nevarni tudi za zdravje ljudi, ne pozabite na redno in celovito zaščito kosmatincev od uhlja do repa tudi v hladnejšem delu leta.

Nujno se zaščitite!

Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom, aktivnostmi v naravi ter med delom na vrtu, so izjemno nevarni. Za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Lastniki psov bodite še posebej previdni

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Se bojite medvedov? Potem morate vedeti ...

Glede na to, da Slovenija sodi med najbolj gozdnate države v Evropi, je med gobarjenjem, rekreacijo ali delom v gozdu mogoče naleteti tudi na gozdne prebivalce, med katerimi največji strah in trepet zagotovo predstavljajo medvedi. V nadaljevanju lahko preberete, ali je ta velika rjava zver res tako nevarna, kot večina misli in kako odreagirati v primeru srečanja z njo.

Pomembno opozorilo vsem lastnikom psov!

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Kako najbolje poskrbeti za zdravje našega psa?

''Ko se odločimo za novega štirinožnega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo ta delil svoje življenje z nami naslednjih deset, petnajst ali več let. Potrebuje naš čas, našo ljubezen in to vsak dan, ne le ob koncu tedna ali ko imamo ravno čas in voljo. Biti pasji lastnik je nekaj najlepšega na svetu, a je hkrati tudi obveza in odgovornost,'' je v pogovoru z nami izpostavila dr. Zlata Čop, dr. vet. Med. iz Vet klinike Lesce.

Kdaj je klop za psa najbolj nevaren?

Sezona klopov se začne zgodaj spomladi in traja vse do pozne jeseni. Prebivajo v grmičevju in visoki travi, v nevarnosti, da ga dobijo, so seveda tudi psi, ki se veliko gibljejo po gozdnih površinah. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri naših psih pa najdemo predvsem klope vrst Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus, medtem ko so najpogostejše klopne bolezni, ki se pojavljajo pri psih v Sloveniji, borelioza, anaplazmoza in babezioza.

Lahko bi mu rekli tudi "obalni" klop!

V zadnjih letih v Sloveniji veterinarji opažajo porast primerov dokaj nevarne klopne bolezni, imenovane babezioza. Po besedah veterinarja Gašperja Trojnerja z Veterinarske klinike Pesnica, so najbolj ogroženi tisti psi, ki z lastniki odhajajo dopustovat na Hrvaško.

VIDEO: Že en klop je lahko usoden

Ker so klopi aktivni skoraj vse leto, saj se aktivirajo že pri 4 stopinjah Celzija, morajo biti lastniki psov in mačk nanje pozorni ves čas. V Veterinarski bolnici Šentjur nam je Matej Zupanc, dr. vet. med., povedal več o zaščiti in nekaterih hujših oblikah klopnih okužb pri psih.

Zaščita psov in mačk pred klopi

Z lepšim vremenom se začenja tudi sezona klopov, ki lahko pasji popoldanski sprehod ali mačjo igro v travi zaznamujejo z dolgotrajnim okrevanjem zaradi zelo nevarnih klopno prenosljivih bolezni. Zato nikakor ni odveč priprava na nove gozdne in travniške izzive vaših ljubljenčkov.

Katere so nevarnosti dela na vrtu?

Vrtnarjenje marsikomu predstavlja oddih in sprostitev od vsakodnevnega stresa, da o veselju ob bogatem, domačem pridelku niti ne govorimo. A tako kot vsaka stvar ima tudi delo na vrtu svojo temno plat ...

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860