Dominvrt.si

klopi pri psih

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali

Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

S tem naravnim sredstvom zaščitite psa pred bolhami in klopi

Kokosovo olje ni le koristen dodatek k prehrani ljudi, ampak lahko pripomore tudi k zdravju vašega psa. Od lajšanja trebušnih težav in pomirjanja razdražene kože do preprečevanja okužb in zmanjševanja alergijskih reakcij – to so le nekatere prednosti uporabe kokosovega olja pri psih.

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom

Zima je zagotovo pokazala svojo moč s snegom in mrazom. Kljub temu pa morajo naši štirinožci ven, na sprehod. Tako smo se pogovarjali z veterinarko, ki nam je razložila, kako moramo skrbeti za svoje ljubljenčke pozimi.

Od česa je odvisna življenjska doba vašega psa?

Veliko nas je odraščalo v prepričanju, da je eno leto pasjega življenja enakovredno sedmim človeškim letom. Danes vemo, da je to prepričanje podrla marsikatera raziskava, saj je pasje življenje, tako kot človeško, odvisno od številnih dejavnikov. Pes je, vsak zase, individualno bitje, njegova življenjska doba pa je v prvi vrsti odvisna na primer od same pasme in genskih predispozicij, bistveno pa na samo kakovost in tudi dolžino pasjega življenja vplivajo naslednje stvari.

Zaščitimo svojega ljubljenčka in s tem tudi svojo družino

Prijetne zunanje temperature in sončni žarki nas vabijo k aktivnostim v naravi, pri katerih uživamo tudi s svojimi ljubljenčki. Zavedati pa se moramo, da so v tem času zelo aktivni tudi bolhe, klopi in drugi zajedavci, zato je prav, da svoje ljubljenčke primerno zaščitimo.

Bolhe, klopi, gliste in trakulje jeseni in pozimi ne počivajo

Poleti hišnim ljubljencem posvečamo več časa, zato pogosteje opazimo zajedavce in smo bolj pozorni na redno zaščito pred njimi. Jeseni in pozimi pa na to redko pomislimo. Ker pa so pasji in mačji zajedavci lahko nevarni tudi za zdravje ljudi, ne pozabite na redno in celovito zaščito kosmatincev od uhlja do repa tudi v hladnejšem delu leta.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Lastniki psov bodite še posebej previdni

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Pomembno opozorilo vsem lastnikom psov!

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Kdaj je klop za psa najbolj nevaren?

Sezona klopov se začne zgodaj spomladi in traja vse do pozne jeseni. Prebivajo v grmičevju in visoki travi, v nevarnosti, da ga dobijo, so seveda tudi psi, ki se veliko gibljejo po gozdnih površinah. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri naših psih pa najdemo predvsem klope vrst Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus, medtem ko so najpogostejše klopne bolezni, ki se pojavljajo pri psih v Sloveniji, borelioza, anaplazmoza in babezioza.

VIDEO: Že en klop je lahko usoden

Ker so klopi aktivni skoraj vse leto, saj se aktivirajo že pri 4 stopinjah Celzija, morajo biti lastniki psov in mačk nanje pozorni ves čas. V Veterinarski bolnici Šentjur nam je Matej Zupanc, dr. vet. med., povedal več o zaščiti in nekaterih hujših oblikah klopnih okužb pri psih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860