Dominvrt.si

klopi psi

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali

Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi

S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Odpravite zajedavce na živalih hitro in učinkovito

Zdravje naših hišnih ljubljenčkov, najsi gre za pse ali za mačke, najpogosteje ogrožajo zajedavci, ki so, v kolikor pes (ali mačka) živi z nami v stanovanju ali hiši, škodljivi tudi nam. A kaj sploh so zajedavci oziroma paraziti? Zajedavci so organizmi, ki živijo na, v ali z drugim (organizmom), kajti njihovo preživetje je pogojeno prav s sobivanjem z drugim.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove

Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. 

Na severnem Primorskem in Notranjskem izbruh zajčje mrzlice

Za mišjo mrzlico je letos zbolelo že več kot 400 ljudi, ena oseba je umrla. Kot kaže, pa nimamo le mišjega leta – na severnem Primorskem je zdaj izbruhnila še zajčja mrzlica. Ta je redkejša, a še nevarnejša, več kot polovica obolelih potrebuje bolnišnično oskrbo. Diagnosticiranje pa dodatno otežuje dejstvo, da najpogostejši prenašalci te bolezni sploh niso zajci.

Veterinarka opozarja: Pes, ki je moker, nima nobene zaščite pred mrazom

Zima je zagotovo pokazala svojo moč s snegom in mrazom. Kljub temu pa morajo naši štirinožci ven, na sprehod. Tako smo se pogovarjali z veterinarko, ki nam je razložila, kako moramo skrbeti za svoje ljubljenčke pozimi.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?

Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Od česa je odvisna življenjska doba vašega psa?

Veliko nas je odraščalo v prepričanju, da je eno leto pasjega življenja enakovredno sedmim človeškim letom. Danes vemo, da je to prepričanje podrla marsikatera raziskava, saj je pasje življenje, tako kot človeško, odvisno od številnih dejavnikov. Pes je, vsak zase, individualno bitje, njegova življenjska doba pa je v prvi vrsti odvisna na primer od same pasme in genskih predispozicij, bistveno pa na samo kakovost in tudi dolžino pasjega življenja vplivajo naslednje stvari.

Zaščitimo svojega ljubljenčka in s tem tudi svojo družino

Prijetne zunanje temperature in sončni žarki nas vabijo k aktivnostim v naravi, pri katerih uživamo tudi s svojimi ljubljenčki. Zavedati pa se moramo, da so v tem času zelo aktivni tudi bolhe, klopi in drugi zajedavci, zato je prav, da svoje ljubljenčke primerno zaščitimo.

Bolhe, klopi, gliste in trakulje jeseni in pozimi ne počivajo

Poleti hišnim ljubljencem posvečamo več časa, zato pogosteje opazimo zajedavce in smo bolj pozorni na redno zaščito pred njimi. Jeseni in pozimi pa na to redko pomislimo. Ker pa so pasji in mačji zajedavci lahko nevarni tudi za zdravje ljudi, ne pozabite na redno in celovito zaščito kosmatincev od uhlja do repa tudi v hladnejšem delu leta.

Imate psa ali mačko? Pozor!

Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Lastniki psov bodite še posebej previdni

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Pomembno opozorilo vsem lastnikom psov!

Od zgodnje pomladi do pozne jeseni tako na nas kot tudi na naše ljubljenčke prežijo klopi, zunanji zajedavci, ki prenašajo številne nevarne bolezni, za naše štirinožne prijatelje pa so nevarne tudi bolhe, ki povzročajo številne kožne nevšečnosti. Slednje so tudi vmesni gostitelj pasje trakulje, ki je pogosta tako pri psih kot tudi pri mačkah. Spoznajmo male ’sovražnike’!

Kako najbolje poskrbeti za zdravje našega psa?

''Ko se odločimo za novega štirinožnega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo ta delil svoje življenje z nami naslednjih deset, petnajst ali več let. Potrebuje naš čas, našo ljubezen in to vsak dan, ne le ob koncu tedna ali ko imamo ravno čas in voljo. Biti pasji lastnik je nekaj najlepšega na svetu, a je hkrati tudi obveza in odgovornost,'' je v pogovoru z nami izpostavila dr. Zlata Čop, dr. vet. Med. iz Vet klinike Lesce.

Kdaj je klop za psa najbolj nevaren?

Sezona klopov se začne zgodaj spomladi in traja vse do pozne jeseni. Prebivajo v grmičevju in visoki travi, v nevarnosti, da ga dobijo, so seveda tudi psi, ki se veliko gibljejo po gozdnih površinah. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri naših psih pa najdemo predvsem klope vrst Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus, medtem ko so najpogostejše klopne bolezni, ki se pojavljajo pri psih v Sloveniji, borelioza, anaplazmoza in babezioza.

Lahko bi mu rekli tudi "obalni" klop!

V zadnjih letih v Sloveniji veterinarji opažajo porast primerov dokaj nevarne klopne bolezni, imenovane babezioza. Po besedah veterinarja Gašperja Trojnerja z Veterinarske klinike Pesnica, so najbolj ogroženi tisti psi, ki z lastniki odhajajo dopustovat na Hrvaško.

Zaščita psov in mačk pred klopi

Z lepšim vremenom se začenja tudi sezona klopov, ki lahko pasji popoldanski sprehod ali mačjo igro v travi zaznamujejo z dolgotrajnim okrevanjem zaradi zelo nevarnih klopno prenosljivih bolezni. Zato nikakor ni odveč priprava na nove gozdne in travniške izzive vaših ljubljenčkov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860