kolobar

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo
Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

K nam prispela invazivna vrsta mravelj: "Vedeli smo, da bo prišel ta dan"
Dolgo smo se jih uspešno branili, a zdaj so tu, pravijo strokovnjaki. Rdeče ognjene mravlje, namreč. Gre za eno najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, ki prihaja iz južne Amerike, v zadnjih dneh pa so jo prvič opazili tudi v Evropi.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?
S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu
Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu
Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja
S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Zelenjavni vrt pod napadom
Mrzla in vlažna pomlad je ustavila rast mnogih vrtnin. A s toplimi dnevi se niso prebudile le rastline, temveč tudi bolezni in škodljivci. Moramo jih ustaviti in pomagati rastlinam, saj bomo drugače ob pridelek.

Prepoznate pike teh žuželk?!
Praktično nemogoče je, da bi se izognili pikom žuželk. Posebej poleti so žuželke bolj dejavne, po drugi strani pa tudi mi preživimo več časa v naravi in smo morebitnim pikom bolj izpostavljeni. Piki so lahko pekoči, boleči, srbeči ... poleg tega pa žuželke prenašajo tudi bolezni. Pa znate že po piku razločiti, katera žuželka vas je obdelala?

Tako nad klope!
Z dvigom temperatur se je začela tudi sezona klopov, ki je zdaj že v velikem razmahu. Kako se zaščititi pred klopi? Kako ga pravilno odstraniti? Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Kolobar olajša delo v vrtu
Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Je vsestransko uporabna in izjemno zdravilna
V četrti oddaji četrte sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim predstavili izjemno zdravilno in uporabno zeleno ter nam razkrili nekaj trikov za vzgojo.

Naredivrt.si - brezplačna aplikacija za izris zelenjavnega vrta
Vrtnarjenje je vse bolj popularno, bodisi zaradi večje ekološke zavesti ali pa gospodarskih razmer. Najtežji in najpomembnejši korak za uspešno vzgojo zdrave, domače in okusne zelenjave pa je dober načrt vrta, ki upošteva število potrebnih rastlin, sadilne razdalje, kolobar, dobre sosede in mešane posevke. Zdaj ni več potrebno, da je tako naporen.

Izberite lokalno pridelano zelenjavo
Ne bi nam smelo biti vseeno, kakšno hrano uživamo. Kadar izbiramo zelenjavo, izberimo svežo zelenjavo, pridelano v naši bližini.